خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8577
۱۳۹۹/۱۱/۲۴ - ۰۹:۴۷
هنرمند سیستان وبلوچستانی؛

کارگردان موفق جشنواره تئاتر فجر / چرا «ژنرال»۳ تندیس جشنواره ‌را کسب کرد؟

کارگردان موفق جشنواره تئاتر فجر / چرا «ژنرال»۳ تندیس جشنواره ‌را کسب کرد؟
سعیدی بادینی هنرمند عرصه تئاتر سیستان و بلوچستان که با تئاتر «ژنرال» در  سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درخشید.

به گزارش اس.بی پرس، درخشش تئاتر خیابانی "ژنرال" اثر "سعید بادینی" هنرمند نام‌آشنای عرصه تئاتر استان سیستان و بلوچستان در  سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر بهانه‌ای شد تا برای گفت‌وگو سراغ این هنرمند برویم و با وی به گفت‌وگو بپردازیم. 

 

سعید بادینی برای طرح و ایده نمایش «ژنرال»، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی طرح و ایده را در بخش مسابقه تئاتر خیابانی سرباز انقلاب دریافت کرد. همچنین در بخش مسابقه تئاتر خیابانی "سرباز انقلاب"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی رتبه برگزیده کارگردانی برای کارگردانی این نمایش به بادینی تعلق گرفت. همچنین در بخش مسابقه تئاتر خیابانی سرباز انقلاب، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی نمایش برگزیده نیز به این هنرمند سیستان و بلوچستان اهدا شد.

 

متروی تهران هم در راستای حمایت از آثار متناسب با مسئولیت‌های این نهاد، از نمایش خیابانی «ژنرال» به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی، نمایش «سه‌شنبه‌های لعنتی» به نویسندگی و کارگردانی محمدمهدی خاتمی و نمایش «پاشوره» به نویسندگی و کارگردانی حسن عابدی تقدیر کرد.

 

 

بادینی به طور حرفه‌ای تئاتر را از سال 88 شروع کرده و در زمینه‌های بازیگری، نویسندگی و کارگردانی ورود کرده، به طور کلی در همه رشته‌های آن فعالیت داشته و نمایشنامه‌های همه نمایشنامه‌هایی که کارگردانی کرده را خودش نوشته و خودش هم در همه آنها بازی کرده است.

 

این هنرمند طی سال‌های اخیر در جشنواره‌های زیادی از جمله جشنواره‌های فتح خرمشهر، مقاومت، بین‌المللی مریوان، سراسری سوره و ماه، فصل زندگی، رضوی و انواع جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای شرکت کرده است. اتفاقات زیادی هم در این میان برای او رقم خورده است؛ برای مثال در بیست و سومین دوره جشنواره سراسری "سوره و ماه" جایزه برگزیده دوم بازیگری مرد را دریافت کرد و جایزه برگزیده سوم کارگردانی نیز در همین جشنواره نصیبش شد؛ همچنین برگزیده اول نویسندگی در جشنواره رضوی، برگزیده مقام اول بازیگری و مقام اول کارگردانی در جشنواره استانی سیستان و بلوچستان را نیز دریافت کرده و در واقع امسال که خیلی از هنرمندان کم کار شده‌اند او تا توانست کار هنری کرد.

 

هرمزگان برگزیده بخش موسیقی تئاتر صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر شد.

 

سعید بادینی بازیگر نقش حاج قاسم سلیمانی در نمایش ژنرال بیان کرد: در سی و ششمین دوره جشنواره تئاتر فجر به عنوان بازیگر در کاری مشترک با آقای هوتن شکیبا حضور داشتم؛ در بخش نویسندگی جایزه اول نویسندگی جشنواره رضوی را دریافت کرده‌ام و جایزه سوم نویسندگی در جشنواره اقتباسی "گام دوم" که یک جشنواره تخصصی بود و آن هم سال پیش در مشهد برگزار شد را دریافت کردم و امسال هم کتابم چاپ شد که یک نمایشنامه به اسم "بی‌مصرف‌ها" بود و تاکنون اجراهای عموم زیادی هم رفته‌ام.

 

این هنرمند عرصه تئاتر اظهار داشت: 28 سال سن و مدرک کارشناسی مهندسی عمران دارم و  9 سال پشت سر هم فعالیت مداوم تئاتر داشته‌ام و امسال هم با وجود شرایط شیوع کرونا از همه سال‌ها فعال‌تر بودم؛ تقریباً تنها کسی بودم که در این مدت در سیستان و بلوچستان به طور فعال کار تئاتر می‌کردم و شش تندیس هم به ارمغان آوردم.

 

 

بادینی بیان کرد: در سال جاری جشنواره‌ای برگزار شد به اسم "تئاترمان"(تئاتر+ آپارتمان) که برای حوزه هنری بود و تئاتر را به خاطر شرایط کرونایی باید در داخل آپارتمان اجرا می‌کردیم که من اجرا کردم و کارم نیز برگزیده شد و بعد از آن یک نمایش کار کردیم در مورد کرونا به اسم "اپیدمی" که همین امسال در جشنواره سراسری مقاومت اجرا شد و طراحی صحنه و طراحی لباس اول جشنواره، بهترین کارگردان، نگاه ویژه و هدیه ویژه هئیت داوران به این نمایش تعلق گرفت و به عبارتی سه جایزه توانستم بگیرم.

 

این هنرمند ادامه داد: همین دو سه ماه پیش با نمایش "ژنرال" در جشنواره سراسری "سردار آسمانی" حضور یافتیم، و این دومین دوره پیاپی جشنواره بود که ما در آن تندیس گرفتیم و امسال هم که برگزار شد توانستم تندیس نویسندگی اول جشنواره، کارگردانی اول جشنواره و کار برگزیده جشنواره برای معرفی به فجر و جایزه ویژه بازیگری را بگیرم.

 

 

وی درباره قصه نمایش ژنرال گفت: قصه ژنرال در مورد زندگی حاج قاسم سلیمانی است از زمانی که وارد سپاه می‌شود و چند تا از عملیات‌های مهم را انجام می‌دهد و در ادامه به جنگ با داعش، جنگ لبنان، کمک به سیل‌زده‌های خوزستان و درگیری با اشرار ورود می‌کند و در نهایت هم به شهادتشان ختم می‌شود و این موضوع را ما در 30 دقیقه به صورت فشرده نشان دادیم، که در واقع نمادین بود و بیشتر ما تصویری کار کردیم و خیلی سریع از یک تصویر می‌رفتیم به تصویر دیگر و کل بازی‌ها نیز با چهار تا چهارپایه انجام می‌شد و بخاطر همین هم کار دیده شد.

 

این هنرمند سیستان و بلوچستانی ادامه داد: مهمتر از همه این موارد اینکه برای آخرین بار فکر کنم حدود 30 سال پیش بود که هنرمندانی از استان به جشنواره تئاتر فجر رفتند و اساتید ما آن موقع در جشنواره تئاتر فجر شرکت کردند؛ این افتخار بزرگی است که بعد از 30 سال که قبل از آن هم البته اشاره کردم من با هوتن شکیبا به جشنواره فجر رفته بودم اما برای اولین بار توانستیم سه تندیس فجر را از آن خود کنیم و این افتخار بزرگی است برای استان؛ همه از این اتفاق خیلی خوشحالیم و حتی در بخش طراحی صحنه  نیز نامزد بودیم.

 

 

وی گفت: من در عصه تئاتر برای کارهایم سعی و تلاش می‌کنم و پولی هم از این راه در می‌آید اما با توجه به رشته تحصیلی‌ام که عمران است باید بگویم به عنوان یک شهروند ایرانی بیکار هستم و هیچ شغلی برای من نیست. با این حال همیشه خدا را شکر می‌کنم و امروز هم خیلی خوشحال شدم که وقتی در بازگشت از جشنواره در تهران وارد راه‌آهن زاهدان شدیم، دوستان اداره‌کل ارشاد و بسیج هنرمندان و ... به استقبال ما آمدند و گل آوردند و اصلاً انتظار چنین استقبالی را نداشتم و خیلی لطف کردند اما مسئولان باید سعی و تلاش بیشتر برای حمایت از هنرمندان داشته باشند.

 

کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر فجر اضافه کرد: خیلی دوست دارم مسئولان همیشه حامی ما باشند، آقای استاندار، فرماندار و نماینده‌های مجلس کمک کنند در این راه ما بالاخره اتفاق بزرگی را رقم زدیم و اگر من جوان که اینقدر دل و جانم را برای کار کردن و برای افتخار آفرینی برای استان می‌دهم اکنون حمایت نشوم، حتما روزی دلسرد می‌شوم و دیگر نه از سوی من که دیگر از سوی هیچ کسی در استان اتفاقی نمی‌افتد همانطور که 30 سال بود هیچکسی از این استان برای حضور در جشنواره تئاتر فجر نامزد هم نشده بود.

 

بادینی اظهار داشت: تئاتر زنده است و ما از طریق تئاتر می‌توانیم فرهنگ را به جامعه تزریق کنیم و این فرهنگ وقتی جا بیفتد، بسیاری از مشکلات و معضلات حل می‌شود، چرا باید این قدر بین تهران و زاهدان تفاوت وجود داشته باشد، آنجا اصلاً کسی جشنواره کار نمی‌کند، بلیط‌فروشی و درآمدزایی می‌کنند اما اینجا هزینه کردن برای تماشای تئاتر متاسفانه جا نیفتاده و کمک هم نمی‌کنند، حداقل برای شروع کمک کنند در ادامه مردم کم کم جذب می‌شوند.

 

 

وی با تاکید بر ضرورت حمایت نهادهای مختلف سیستان و بلوچستان از تئاتر از خاطره عجیب پاره شدن بنرهای یکی از کارهایش توسط یکی از ادارات تعریف کرد و گفت: یک بار شهرداری لطف کرد برای ما بنر چاپ کرد و اجازه نصب آن را در سطح شهر داد بعد یکی از ادارات که با شهرداری مشکل داشت همه بنرهای ما را پاره کرد؛ برای پیشرفت کار می‌طلبد نگاه مسئولان به مسئله هنر تغییر کند و لااقل در این مسئله با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha