خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8585
۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۵:۱۳
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ؛

نخستین خانه کبدی دانش ‌آموزی کشور در شهرستان زهک افتتاح شد

نخستین خانه کبدی دانش ‌آموزی کشور در شهرستان زهک افتتاح شد
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: نخستین خانه کبدی دانش‌آموزی کشور در راستای احیای بازی‌های بومی و محلی در روستای خمک شهرستان زهک افتتاح شد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد الیاس انصاری نیا بیان کرد: این طرح ورزشی در زمینی به مساحت یکهزار و ۷۲۳ متر و زیربنای ۴۵۶ مترمربع با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان ساخته و به بهره‌برداری رسید.

 

وی ادامه داد: منطقه سیستان با توجه به اینکه قدمت کهن و دیرینه‌ای دارد به عنوان منشا بازی‌های بومی و محلی متنوع شناخته می‌شود و حتی به عنوان محل اصلی پیدایش برخی از بازی‌ها در کشور نیز مطرح است.

 

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ادامه داد: کبدی یکی از بازی‌های بومی و محلی منطقه سیستان به شمار می‌رود که با هدف تقویت همکاری، سرعت، عکس العمل و نمایش قدرت افراد انجام می‌شود.

 

وی تصریح کرد: با توجه به رونق بازی‌های دیجیتال و رایانه‌ای در میان نوجوانان و جوانان، اختصاص مکانی برای آموزش بازی‌های بومی و محلی لازم و ضروریست و خانه کبدی زهک نیز با همین هدف ساخته شده است.

 

کبدی یا همان زو، یک بازی ایرانی، اصیل و منشا آن بازی های بومی و محلی بوده این رشته که نیاز به قدرت و مهارت دارد کاملا ساده و کم هزینه است. 

 

کبدی، یک بازی بیرون سالنی و سالنی پُر تحرک و ترکیبی از کشتی و راگبی بوده، برای گرفتن مهاجم یا فرار از دست حریف در این بازی، به مهارت، انعطاف پذیری، چابکی، استقامت، حضور ذهن و جرات نیاز است. 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد