خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8785
۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۱:۵۵
امام جمعه زابل:

تالاب هامون نقش حیاتی در زندگی مردم منطقه سیستان دارد

تالاب هامون نقش حیاتی در زندگی مردم منطقه سیستان دارد
امام جمعه زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: تالاب بین المللی هامون نقش مهم و حیاتی در زندگی مردم سیستان دارد و برای احیای آن باید مادرانه دلسوزی کرد تا رونق و آبادی را به این منطقه به ارمغان بیاورد.

به گزارش اس.بی پرس، حجت الاسلام مجتبی عزیزی شامگاه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارداشت: برای احیاب تالاب بین المللی هامون باید کمیسیون و کمیته ملی با حضور معاون اول رییس جمهوری، شماری از وزرا و مدیران ارشد به صورت مستمر تشکیل شود تا شاهد احیای دوباره این تالاب باشیم.

 

وی نقش رسانه‌ها را در احیای دوباره تالاب بین المللی هامون مهم و ضروری دانست و تاکید کرد: اطلاع رسانی درست از وضعیت خشکسالی تالاب هامون برای زندگی چند میلیون اهالی سیستان و بلوچستان، بخش‌هایی از کرمان و خراسان جنوبی تاثیر گذار است.

 

امام جمعه زابل اظهارداشت: انتقال آب از دریای عمان به منطقه سیستان که از سال‌های گذشته مطرح شده باید به یک مطالبه عمومی و فوری از سوی مردم تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه وابستگی آب ایران به افغانستان باید کاهش پیدا کند تصریح کرد: انتقال آب از دریای عمان به منطقه سیستان می‌تواند باعث تامین آب مورد نیاز منطقه باشد که با پیگیری و جدیت بیشتر مسوولان این طرح هر چه سریعتر باید اجرایی شود.

 

حجت الاسلام عزیزی افزود: مذاکرات اخیر میان دو کشور ایران و افغانستان طبق گزارشی که ارائه شده مثبت است و مسوولان باید بدنبال دریافت کامل حق آبه و افزایش آن باشند.

 

وی گفت: امروز اگر سیستان مرز، کارخانه، منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی نداشته باشد می‌تواند پا برجا باشد اما اگر آب نداشته باشد نمی‌تواند نفس بکشد.

 

امام جمعه زابل افزود: شرایط منطقه‌ای سیستان امروز به گونه‌ای است که هر فردی یک قدم برای آن بردارد مدیران و مسوولان منطقه باید ۱۰ قدم بردارند.

 

وی با اشاره به خطبه‌های اخیر نمازجمعه زابل اظهارداشت: اهل سنت برای ما عزیز هستند و به هیچ وجه در خطبه‌های نماز جمعه به این عزیزان توهین نشده و در خطبه‌ها چند سوال پرسیده شد و انتظار پاسخ به این سوالها را داریم.

 

حجت الاسلام عزیزی ادامه داد: قانون اساسی بر اساس اسلام نوشته شده و هر کشوری قانون اساسی خودش را دارد و این اجماع یک حجت است.

 

وی تصریح کرد: برخی از جریانات به اسم اهل سنت مبانی اصلی انقلاب اسلامی را مورد هدف قرار داده‌اند.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha