خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8833
۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۰۹:۲۰
این هفته دانشجویان جهادی؛

هفته پرتلاطم تشکل‌های دانشجویی / واکنش‌ها به بازرسی از تأسیسات هسته‌ای تا حمایت از مردم سی سخت

هفته پرتلاطم تشکل‌های دانشجویی / واکنش‌ها به بازرسی از تأسیسات هسته‌ای تا حمایت از مردم سی سخت
دانشجویان هفته دوم اسفند را پرتلاطم سپری کردند؛ از یک سو نگران از توافق جدید دولت با آژانس بین المللی انرژی اتمی بودند و از طرف دیگر حمایت‌های خود را از مردم سی سخت دریغ نکردند.

به گزارش اس.بی پرس، زمستان ۹۹ در روز‌های پایانی است. یک سال از حضور کرونا در کشورمان می‌گذرد؛ ویروسی که زندگی را در همه جهان تحت تأثیر قرار داده و باعث شد زندگی انسان روی کره خاکی با تغییرات جدی همراه شود. اینترنت و ماشین‌ها نقش بیشتری در زندگی ما ایفا می‌کند و فاصله آدم ها، نه با اختیارشان که به اجبار طبیعی، بیشتر از قبل شده است. فضای آموزشی کشور تحت تأثیر شرایط جدیدی که طبیعت برای زندگی انسان‌ها رقم زده، یک سال است که روی دانشجو به خود ندیده و دیگر گچ و تخته سیاه، صندلی‌های کلاس ها، بوفه دانشگاه‌ها و نیمکت‌های زیر سایه درختان، بیکار شده اند.
 

نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به پایان رسیده و نیم سال دوم هم در برخی دانشگاه‌ها شروع شده و آموزش همچنان مجازی است. هرچند مسئولان وزارت علوم بار‌ها گفته اند که در صورت بازگشت شرایط عادی و امکان حضور دانشجویان در دانشگاه ها، رونق به کلاس‌های درسی بازمی‌گردد، اما هنوز نه تکلیف یک واکسن با اثرگذاری ۱۰۰ درصدی معلوم است و نه حتی اینکه چه زمانی واکسن به طبقه دانشجو، استاد و کارکنان دانشگاه می‌رسد مشخص شده است؛ بنابراین آموزش در دانشگاه‌ها هنوز مجازی است و این نیمسال هم مجازی سپری می‌شود.
 

 

تلاش برای لغو آزمون‌های جامع علوم پزشکی

یکی از مشکلاتی که دانشجویان این روز‌ها با آن درگیر هستند، برگزاری برخی آزمون‌ها به صورت حضوری است. تاکنون آزمون‌های سراسری کارشناسی، ارشد و دکتری و... به صورت حضوری برگزار شده، اما در اسفند امسال قرار است دانشجویان رشته‌های پزشکی در آزمون‌های جامع شرکت کنند. برای برگزاری این آزمون ها، دانشجویان و خانواده‌های آنان نگرانی‌هایی درباره حضور در فضا‌های دانشگاهی و خوابگاهی دارند. آزمون‌های جامع علوم پزشکی در همه شهر‌ها برگزار نمی‌شود بنابراین برخی از شرکت کنندگان در آن‌ها باید به شهری دیگر سفر کنند و احتمالا برای چند روزی در خوابگاه هم بمانند.

 

از طرف دیگر دانشجویان علوم پزشکی معتقدند که لغو برگزاری این آزمون ها، به ادامه تحصیل آنان لطمه‌ای وارد نمی‌کند و چه بهتر در این دوره شیوع کرونا که گونه انگلیسی آن هم جولان می‌دهد، لغو شوند و دانشجویان و خانواده هایشان نگرانی درباره آن نداشته باشند. اما وزارت بهداشت هنوز تصمیمی درباره این موضوع نگرفته است.
 
 
ادامه اردوهای جهادی در مناطق کم‌برخوردار

تشکل‌های دانشجویی در هفته گذشته، برنامه‌های همیشگی خود را هم دنبال کردند. برگزاری اردو‌های جهادی، جمع آوری کمک‌های مردمی برای حمایت از خانواده‌های کم برخوردار و طبخ غذا به مناسبت ۱۳ رجب و میلاد حضرت علی (ع) از جمله اقدامات دانشجویان در این هفته بود.  
آرایش سیاسی تشکل‌های دانشجویی برای انتخابات 

کمتر از سه ماه دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقیمانده است. تجربه سیاسی در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که اثرگذاری در انتخابات بعدی می‌تواند شرایط کشور را در سال‌های آینده بهتر یا بدتر کند. مشکلات اقتصادی، وضعیت قرمز بورس، افزایش عجیب قیمت دلار و کاهش بی سابقه ارزش پول ملی و بسیاری مسائل دیگر که امروز در کشور با آن مواجه هستیم، حاصل سیاست گذاری‌های دستگاه اجرایی است. اما حرکت کشور به سمت حل این مشکلات می‌تواند در آینده میسر شود اگر مردم اصلح را انتخاب کنند.

 

به همین دلیل است که این روز‌ها می‌بینیم چیدمان برنامه‌های دانشجویی کمی متفاوت شده و کم کم رنگ و بوی انتخاباتی می‌گیرد. دانشجویان بسیجی زنجان، قرارگاه انتخابات ایجاد کرده و چارت آن را هم چیده اند. دانشجویان جامعه اسلامی مشهد قرار است در جلساتی با سخنرانان برتر کشور، برای دانشجویان شیوه‌های انتخاب اصلح را تبیین کنند و دانشجویان بسیجی لرستان هم نشستی برگزار کردند تا بی طرفی خود را برای دانشجویان تبیین کنند. 

 
عملکرد سیاسییون زیر ذره‌بین دانشجویان

اما جدال دولت و مجلس در هفته گذشته بر سر توافقی که بین وزارت خارجه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ادامه بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای هم موضوع مهمی برای واکنش‌های سیاسی دانشجویان بود. مجلس شورای اسلامی پیش از این تصویب کرده بود که اگر آمریکا تا پنجم اسفند، تحریم‌ها را لغو نکند، بازرسان آژانس را از کشور بیرون می‌کند و از پروتکل الحاقی که ایران تعهدات آن را داوطلبانه پذیرفته است، خارج می‌شود.

 

اما در ساعات پایانی روز سوم اسفند خبری منتشر شد که براساس آن و با توافق آژانس انرژی اتمی با دولت ایران، دوربین‌های این آژانس از تأسیسات هسته‌ای کشورمان فیلم می‌گیرند، اما برای آژانس نمی‌فرستند که اگر تا سه ماه آینده تحریم‌ها لغو شد، محتوای این دوربین‌ها به آژانس تحویل شود و درغیراین صورت، فیلم‌ها پاک می‌شوند.
 

دانشجویان معتقدند که این توافق باعث می‌شود تا بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای یک توافق دیگر خود را آماده کند و ایران بار دیگر مجبور شود پای میز مذاکره بنشیند. 

 

پرچم حمایت از سی‌سخت در دستان دانشجویان

یک هفته از زلزله سی سخت می‌گذرد؛ زلزله‌ای که تخریب ۱۰۰ درصدی و تلفات جانی نداشت، اما حدود ۵ هزار نفر را بی خانمان کرد. خانه‌ها به طور کامل در زلزله خراب نشدند، اما دیگر امکان زندگی در آن‌ها هم وجود ندارد. باید خانه‌ها را تخریب کرد و دوباره از نو ساخت تا خانواده‌ها بتوانند به خانه هایشان بازگردند. کمک به مردم سی سخت از سوی جهادگران دانشجو از همان ساعات آغازین وقوع زلزله شروع شد.

 

 

جهادگران در گام اول به شناسایی منطقه و ازریابی میزان خسارت پرداختند. جهادگران استان‌های دیگر به ویژه استان همسایه، اصفهان در منطقه حضور یافتند و تصاویر وفیلم‌هایی از وضعیت شهر مخابره کردند. اما نیازی به آواربرداری نبود. ابتدا باید نهاد‌های مسئول خانه‌ها را خراب کنند تا در مرحله بازسازی خانه ها، جهادگران به منطقه بشتابند و در کنار مردم باشند. در یک هفته گذشته جهادگران کهکیلویه و بویراحمد موکب برپا کردند و به مردم غذای گرم دادند.
 

 

دانشجومعلمان سمنانی صاحب دانشگاه جامع می‌شوند؟

نزدیک به سه سال است که طرح احداث دانشگاه جامع فرهنگیان در استان سمنان مورد بررسی قرار گرفته؛ اما با وجود فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای اجرای آن، عملیات عمرانی آن آغاز نشده و شنیده‌ها حاکی از آن است که این طرح با مشکلاتی مواجه است.
مساله هپکو هم در هفته گذشته مسیر روبه جلو نداشته و هنوز تهاتر بدهی‌های این شرکت انجام نشده است. با اینکه وزیر کار در توییتر خود خبر از تصویب مصوبه آن در هیات دولت را داده، اما هنوز دستوری به نهاد‌های اجرایی ابلاغ نشده است. از طرف دیگر وعده‌های سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت حقوق کارگران هم به طور کامل محقق نشده و کارگران هنوز به مطالبات خود نرسیده اند.
 


طرح تفصیلی جدیدی برای بافت اطراف حرم به همت گروهی از مهندسان و متخصصان دانشگاه تهران برای بافت اطراف حرم مطهر رضوی نوشته شده و این طرح در کمیسیون ماده ۵ هم به تصویب رسیده است. شهردار مشهد هم تلویحا از این طرح حمایت کرده، اما اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و برخی مسئولان که به نظر می‌رسد خودشان هم در این بافت سود و منفعتی داشته باشند، با طرح مصوب مخالفت می‌کنند. حالا همه منتظرند که نظر شورای عالی شهرسازی و معماری چیست و طرحی که به شهرداری مشهد ابلاغ می‌شود، کدام طرح خواهد بود. 
 

 

داستان هفت تپه ادامه دارد

در هفت تپه گویا هنوز عوامل اسدبیگی حضور موثری دارند به طوری که یکی از فعالان کارگری این شرکت اطلاع داده است که شکر خام در این شرکت بدون وزن کشی دقیق خارج می‌شود. از طرف دیگر هنوز این شرکت تحت اختیار اسدبیگی است و قوه قضاییه رأی نهایی را هنوز اعلام نکرده است.

 

مشکلات خوزستان در هفته گذشته در چند حوزه پیگیری شد. قطعی آب و شرایط قرمز کرونایی در این استان، وضعیت نامناسبی را برای مردم ایجاد کرده و به همین دلیل استاندار وعده داد که قطعی آب اهواز را به زودی برطرف می‌کند و از سوی دیگر روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این استان از قاسم سلیمانی خواستند تا خوزستان را دو هفته قرنطینه کند.
 


مصائب سیستان

اما در سیستان و بلوچستان قطعی ناگهانی آب در زاهدان و وابستگی بیش از حد این شهر به منطقه «چاه نیمه» برای تأمین آب که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد، بحران آب در این استان را بیش از گذشته نشان می‌دهد. ماجرایی که از پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد.

 

 

حال هیرمند هم خوش نیست. هیرمند شاهراه حیاتی افغانستان و شمال سیستان و بلوچستان است؛ خشکی آن باعث نابودی تالاب هامون شده و در نهایت اقتصاد مردم استان را با چالش مواجه کرده است.

 

طرح ۴۶ هکتاری هم که با هدف آبیاری دشت سیستان باید اجرا می‌شد، حالا با تأیید و تکذیب‌هایی همراه شده تا این طرح مفید برای مردم سیستان و بلوچستان به حاشیه برود.
 
 

دانشجویان یک هفته پرتلاطم را پشت سر گذاشته اند و در این هفته جنبش دانشجویی در آزمون‌های سیاسی و اجتماعی شرکت کرد تا بار دیگر حیات خود را به رخ کشد. 

 

 

انتهای پیام/

منبع : snn.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد