خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8876
۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۰۸:۱۵
استاندار:

منفعت سیستان و بلوچستان در گرو بهره‌مندی از مرز است

منفعت سیستان و بلوچستان در گرو بهره‌مندی از مرز است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شرایط کشور و بستر فراهم‌شده در این استان برای منفعت منطقه از مزیت مرز بابد به بهترین شکل ممکن بهره ببریم.

به گزارش اس.بی پرس، احمدعلی موهبتی شامگاه یکشنبه در نشست شورای ساماندهی مبادلات مرزی کارگروه صادرات غیرنفتی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بهره از مزیت مرز در مقاطع دیگر نیز انجام شده و استان در این زمینه نقش‌آفرین بوده اظهارداشت: در شرایط مرزی همیشه چالش جدی در این استان داشتیم بالاخره مزیت مرز باید به گونه‌ای باشد که منافع ۲ ملت و دولت تامین شود.

 

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد صادرات را به پاکستان داریم اما این کشور همواره گله‌مند بوده تصریح کرد: هم‌اینک بستر کار فراهم شده و می‌توانیم نیاز کشور را تامین و آثار مخرب کمبود و گرانی را از بین ببریم.

 

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه با این اقدامات مباحثی که پاکستانی‌ها در کمیسیون مشترک از ما طلبکار هستند را می‌توانیم جبران کنیم ادامه داد: با توجه به وقایع اخیر که در این استان اتفاق افتاده قطعا توجه به مزیت مرز بسیار حائز اهمیت است.

 

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی به جهت ویژگی به وجود آمده در سیستان و بلوچستان این موضوع یک فرصت و استان در این زمینه نیاز به یک توجه ویژه دارد گفت: به طور مثال کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر شروع بکار کرده و بخشی از پنبه را می توانیم از پاکستان وارد و به این مجموعه کمک کرده تا اقتصادی باشد البته این کار تا زمانی است که پنبه خودمان به تولید می‌رسد.

 

موهبتی با اشاره به اینکه در واقع هر مجموعه اقتصادی فعال در سیستان و بلوچستان اگر سود اقتصادی ندهد زیانبار است خاطرنشان کرد: بعضی مجموعه‌ها شاید هم‌اینک به کمک دولت بچرخد اما بعدا توسعه برای آن پیش‌بینی نمی‌شود که این موضوع بسیار حائز اهمیت و باید به آن توجه شود.
وی با اشاره به اینکه ۲ مزیت سیستان و بلوچستان اکنون در معرض خطر بوده بیان کرد: ترکمنستان خط انتقال گاز و قزاقستان راه‌آهن را از افغانستان عبور می‌دهد که این یعنی خطر و یکی از دلایل سرعت دادن به کارهاست.

 

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به لزوم سرعت به کارها خاطرنشان کرد: در غیر اینصورت و نبود سرعت در انجام کارها آثار مخربی ایجاد شده که در آینده مزیت مطلق و نسبی استان به مزیت غیرنسبی که سود و منفعت نخواهد داشت تبدیل می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه هم‌اینک در شرایطی هستیم که باید از فرصت‌های بی بدیل به وجود آمده به خوبی استفاده و در کمترین زمان ممکن کارها را دنبال و به انجام برسانیم تصریح کرد: چرخش و رونق اقتصادی یکی از نیازهای جدی جامعه بوده از اینرو نیاز به اقدامات بیشتر بویژه در سیستان و بلوچستان وجود دارد.

 
 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha