خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8903
۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۰۹:۴۸
معاون میراث ‌فرهنگی استان؛

۳۰ کارگاه مرمتی در سیستان و بلوچستان فعال شده است

۳۰ کارگاه مرمتی در سیستان و بلوچستان فعال شده است
معاون میراث ‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سیستان و بلوچستان گفت: ۳۰ کارگاه مرمتی در ۱۱ ماهه امسال با اعتباری افزون‌بر ۳۰ میلیارد ریال در سطح استان فعال شده است.

به گزارش اس.بی پرس، منصوره ملاالهی بیان کرد: از مهمترین  این کارگاه‌ها مرمت بافت ناهوک سراوان، قلعه دزک، باغ خالصه بمپور، خانه یاغی‌زهی، قلعه سرباز، خانه امیرشهریار خمکی، مقابر جالق، قلعه حیدرآباد خاش، گاراژ ملک زاهدان، قلعه قصرقند و دبستان قلنبر است.

 

وی با اشاره به اینکه نورپردازی نمای بیرونی سه بنای ارگ سه‌کوهه، قلعه ناصری و آرامگاه سیدغلامرسول در ۱۱ ماهه امسال انجام شد افزود: در این مدت تعداد ۱۱ اثر ناملموس، چهار اثر طبیعی، ۱۱ اثر غیرمنقول و ۱۴ اثر منقول از سیستان و بلوچستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: همچنین ضوابط و نقشه عرصه و حریم سه بنای قلعه بمپور، باغ خالصه و محوطه اسلامی در اطراف قلعه بمپور در نشست شورای حریم کشور مصوب شد.

 

وی خاطر نشان با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون یکهزار و ۵۰۰ اثر از سیستان و بلوچستان در سامانه جامع ثبت شده تصریح کرد: حریم محوطه شهردراز ایرانشهر تعیین و بررسی باستان‌شناسی و گمانه‌زنی به منظور مشخص‌شدن مسیر پروژه خط لوله انتقال گاز نیز انجام شده است.

 

ملاالهی گفت: تعیین عرصه و حریم باغ نیل جلگه چاه‌هاشم دلگان نیز در حال انجام بوده و بزودی مراحل بررسی باستان‌شناسی و مستندنگاری منطقه رامرود در شهرستان هامون آغاز می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در ۱۱ماهه امسال مرمت سه نسخه‌ خطی با اعتبار ۲۰۰ میلیون ریال انجام شد خاطرنشان کرد: مرمت ۱۰۳سکه مربوط به مخزن موزه منطقه‌ای جنوب شرق کشور نیز انجام شده است.

 

وی با اشاره به دیگر اقدامات میراث فرهنگی در ۱۱ ماهه امسال تصریح کرد: اجرای پروژه موزه سبز شهرسوخته، موزه مردم‌شناسی سیستان و موزه محلی سراوان و موزه منطقه‌ای جنوب شرق و مرمت آبنمای موزه بزرگ زاهدان، انجام سیستم آبیاری تحت فشار و نصب تابلوی موزه منطقه‌ای جنوب شرق نیز از اقدامات دیگر است.

 

حفظ آثار تاریخی با جذب گردشگر می‌تواند چرخه اقتصاد را به حرکت وادارد و اهمیت بسزایی در حفظ فرهنگ هر سرزمینی را دارد همچنین با این نگاه تاریخ یک سرمایه است و با مرمت آثار تاریخی در اصل در پی مرمت فرهنگ اجدادی خویش هستیم. 

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد