خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 8951
۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۴:۳۹
فوری؛

قیمت مرغ در سیستان و بلوچستان به آسمان‌ رسید / تمدید وعده‌ها برای کاهش قیمت‌ها تا چند روز آینده

قیمت مرغ در سیستان و بلوچستان به آسمان‌ رسید / تمدید وعده‌ها برای کاهش قیمت‌ها تا چند روز آینده
در حالی که همچنان مردم در برخی نقاط استان پهناور سیستان و بلوچستان نسبت به بالا بودن قیمت مرغ گله دارند، معاون صمت استان می‌گوید: تمام تلاش‌ها برای کاهش قیمت جریان دارد و به زودی مردم خودشان شاهد کاهش قیمت‌ها خواهند بود.

به گزارش اس.بی پرس، قیمت مرغ در هفته‌های اخیر به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی در برخی مرغداری‌های بیرجند که در بیشتر موارد کمبود مرغ سیستان و بلوچستان از آنجا تامین می‌شد، در استان افزایش پیدا کرده بود؛ تا جاییکه هفته گذشته قیمت در برخی شهرستان‌های جنوبی بلوچستان تا به 35 هزار تومان برای مرغ گرم کشتار روز پیشروی کرده بود.

 

 

قیمت مرغ در آسمان‌ها 

اخیرا نیز مسئولان استانی قول کاهش قیمت را داده بودند؛ با اینحال مردم شهرستان ساحلی کنارک همچنان مدعی هستند که قیمت مرغ به سقف چسبیده است و خلاف وعده‌های مسئولان نه تنها مرغ زنده که راهیابی اش به شبکه توزیع جای بسی تعجب و تخلف محض است، بلکه مرغ یخی و منجمد نیز با قیمت حدودا 27 هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

البته این ماجرا در شهرستان‌های دیگری مانند ایرانشهر و خاش به عینه دیده می‌شود تا جایی که همچنان هم مردم مدعی هستند مرغ گرم کشتار روز را با قیمت 35 هزار تومان خریداری می‌کنند و هیچ نظارتی هم از سوی مسئولان در این مسئله وجود ندارد.

 

 

برخورد با گرانفروشی همکاری مردم را می‌طلبد 

معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان صمت استان با درخواست از مردم، برای گزارش دادن گرانی‌ها در جهت برخورد جدی با این مسئله می‌گوید: مرتفع شدن گران فروشی در استان، ابتدای امر همکاری مردم را می‌طلبد و خواهشی که از مردم داریم این است که حتما گران فروشی‌ها را با شماره 124 در جریان بگذارند و مطمئن باشند که بازرسان ما در اسرع وقت نسبت به این موضوع اقدام خواهند کرد و با گران فروش نیز به شدیدترین نحوه برخورد خواهد شد.

 

محمد قاسمی در ادامه در رابطه با تنظیم بازار و اقدامات صمت استان برای مرغ می‌گوید: یک نوع مرغ داریم که قیمت اش 23 هزار تومان در بازار بوده و این نوع مرغ در واقع همان مرغی است که مرغدار نهاده گرفته و روزی هفت الی هشت تن از این نوع مرغ وارد شبکه توزیع و بازار می‌شود؛ مرغ بیرجند نیز با قیمت 26 هزار تومان در بازار موجود و کشتار روز است و یک مرغ منجمد هم داریم که 15 هزار و 500 تومان است.

 

وی ادامه می‌دهد: اکنون ما توزیع مان را افزایش داده ایم اما مسئله این است که مردم در این روزها رو به ذخیره سازی مرغ برای ایام نوروز آورده‌اند و برای مثال مرغ را در خانه‌شان ذخیره می‌کنند که این خودش باعث دامن زدن بیشتر به گرانی‌ها می‌شود و این مسئله هر ساله نیز وجود دارد و همین صف‌هایی که برای مرغ منجمد وجود دارد، خودش موید این موضوع است.

 

 

احتکار مرغ قیمت را بالا برده است

قاسمی می‌افزاید: کمبودی که از قبل داشتیم و بالا رفتن قیمت در هفته گذشته، باعث ترس مردم شده است اگرچه یک موقع قیمت مرغ تا 32 هزار تومان بالا رفت که با توزیع مناسب، ما باعث کاهش قیمت شدیم و برای مثال اکنون مرغ از بیرجند و کشتارگاه زاهدان به شبکه توزیع تزریق می‌شود که برای بیشتر شهرستان‌های استان نیز این مرغ‌ها را حواله کردیم و دلیل دیگر گرانی‌ها اینکه شهرستان‌های جنوبی استان اگرچه قبلا فقط مرغ زنده خریداری می‌کردند اما اکنون خواستار مرغ گرم شده‌اند که همین نیز تقاضا و از طرفی قیمت را افزایش داده است.

 

 

قولی برای کاهش بیشتر قیمت ها

وی ادامه می‌دهد: الان قیمت‌ها از 32 هزارتومان 10 روز پیش به 26 هزار تومان رسیده است و بااینحال مرغ دارها در واقع نسبت به قیمت ستاد تنظیم بازار شکایت دارند، چراکه مدعی‌اند مرغ زنده‌شان هزینه‌های تمام شده اش 17 هزار تومان است درحالیکه باید 14 هزار و 400 تمام شود تا به قیمت 20 هزار و 400 وارد بازار شود و همین مسئله باعث شده است مرغدار بگوید برای من صرف نمی‌کند و در استان هم تا به الان موفق شده ایم قیمت را به 23 هزار تومان برسانیم.

 

معاون اداره صمت در استان در رابطه با گرانی مرغ یخی تا به 27 هزار تومان در برخی نقاط مانند کنارک می‌گوید: با توجه به کمبود دو هفته پیش مرغ در سطح استان، ما مرغ قیمت 23 هزار تومان را از بیرجند، که در سردخانه هایش نگه داشته بود، تحویل گرفتیم و در سطح استان برای رفع کمبود پخش کردیم اما این مرغی که از پشتیبانی نهاده می‌گیرد، این نوع (مرغ یخی) کیلویی 15 هزار و 500 تومان است که مرغ به تازگی از اواخر هفته گذشته توزیع اش آغاز شده است.

 

وی در انتها قول می‌دهد: به زودی در سطح استان شاهد کاهش محسوس قیمت خواهیم بود و هم اکنون هم قیمت در حال کاهش است، چراکه در بیرجند تولید به روال بازگشته است و همان (آنفولانزای مرغی در برخی مرغداری‌های بیرجند) باعث شده بود که قیمت‌ها تا این حد بالا برود و از طرفی تولید مرغ استان نیز افزایش پیدا کرده است و با توجه به اینکه ورودی به استان نیز افزایش پیدا خواهد کرد، قول می‌دهیم قیمت‌ها به زودی کاهش پیدا کند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha