خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9119
۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۷:۴۸

بند کمال خان دستمایه‌ای برای اختلاف‌افکنی بین ملت‌ ایران و افغانستان/ دولت نتیجه مذاکرات را منتشر کند

بند کمال خان دستمایه‌ای برای اختلاف‌افکنی بین ملت‌ ایران و افغانستان/ دولت نتیجه مذاکرات را منتشر کند
سیاست‌بازی دولتمردان افغانستانی بالأخص شخص اشرف غنی در سوءاستفاده ابزاری از سد کمال خان برای تبلیغات و دستمایه قرار دادن احساسات مردم افغانستان از یک‌سو و سوء مدیریت و بی‌تفاوتی دولتمردان ایرانی نسبت به حق آبه مردم دو کشور را به جان هم انداخته تا این وفاق دیرینه زخم بردارد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، موضوع سد کمال خان و اصرار دولت اشرف غنی بر مدیریت سفت‌وسخت آب‌های جاری این کشور، در حال رقم زدن ماجرای عجیبی بین ملت‌های دو کشور ایران و افغانستان است.

 

سیاست‌بازی‌های دولتمردان افغانستانی به‌خصوص شخص اشرف غنی در سوءاستفاده ابزاری از سد کمال خان و پروپوگاندای تبلیغاتی برای نشان دادن کارآمدی خویش، از یک‌سو و بی‌تفاوتی دولت‌مردان ایران نسبت به مشکلات آبی مردمان شرق و جنوب شرق کشور، انفعال وزرا در بحث گرفتن حق آبه سیستان، خشک‌سالی و گردوغبار حاصل از آن، باعث شده است تا مردم و کاربران سیستانی در فضای مجازی به‌شدت با هم‌زبانان افغانی تندی کنند و آن‌ها را مقصر خشک‌سالی بی‌آبی بدانند.

 

این در حالی است که کشور افغانستان حق دارد از منابع طبیعی و داشته‌های خود که یکی از آن‌ها آب‌های جاریست استفاده کند، همان‌طور که ایران حق دارد از ذخایر نفت و گاز خود استفاده نمایید.

 

مردم دو کشور باید نسبت به این اتفاقات هوشیار باشند و به خاطر سیاست‌بازی‌های دولت‌مردانشان همبستگی دیرینه خود را خدشه‌دار نکنند.

 

دولتمردان ایران از وزیر امور خارجه گرفته تا وزیر نیرو که اعتقادی هم به جنگ آب ندارد باید با دولت افغانستان مذاکره کنند.

 

اهمیت این مذاکره اگر از اهمیت مذاکره با 1+5 و آمریکا بیشتر نباشد، کمتر نیست؛ چراکه ایرانیان ساکن در پهنه گسترده سیستان و بلوچستان به آب نیاز دارند. این آب هم برای شرب است، هم برای کشاورزی و هم برای محیط‌زیست آن‌ها ضروری است.

 

آقایان ظریف، اردکانیان و روحانی بدانند اگر آب به تالاب هامون نرسد این ریز گردها که روزهای اخیر نیز نفس مردم منطقه را به شماره انداخته است، سرانجام باعث بحران امنیتی می‌شود؛ مردمی که نه آب دارند نه هوا از جنوب شرق و سیستان و بلوچستان کوچ خواهند کرد و حاشیه‌نشین شهرهای بزرگی چون مشهد، اصفهان و تهران خواهند شد. از آن‌سو مرز نیز خالی از سکنه و محافظ انسان می‌شود و این آغاز یک بحران امنیتی است.

 

آقای وزیر به جنگ آب که نه، به مایه حیات بودنش هم اعتقاد ندارید؟

 

دولت تدبیر و امید که در این هفت و نیم سال گذشته هیچ تدبیر برای آب سرزمین خشک سیستان و بلوچستان نکرد، کاش در این مدت کوتاه از عمر باقی‌مانده این دولت شاهد اقداماتی امیدآفرین باشیم تا حداقل در این روزهای پایانی کلمات تدبیر و امید یک‌بار هم شده ما به ازای بیرونی داشته باشد.
 

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

اخبار