خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9200
۱۴۰۰/۰۱/۰۲ - ۱۰:۴۶
معاون میراث‌فرهنگی سیستان و بلوچستان؛

مرمت مقبره گبر جالق سراوان آغاز شد

مرمت مقبره گبر جالق سراوان آغاز شد
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: مرمت مقبره گبر شیشه‌ریز جالق با اعتبار۲ میلیارد ریال در شهرستان سراوان آغاز شد.

به گزارش اس.بی پرس، منصوره ملاالهی بیان کرد: مرمت این اثر با اقداماتی از جمله آواربرداری داخل و بیرون مقبره، استحکام‌بخشی پی، اجرا تزئینات داخل و بیرون، اجرا پوشش سنتی، لایه‌برداری و اجرای اندود کاهگل انجام می‌شود.

 

وی افزود: مقابر جالق شامل ۲۶ مقبره شناسایی و ثبت‌شده که از ۱۳ مقبره ثبتی که شامل هشت مقبره شیشه‌ریز و پنج مقبره سورو می‌شود تاکنون تعداد پنج مقبره مرمت شده است‌.

 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: این اثر مربوط به دوره سلجوقی می‌شود و در سال ۷۹ با شماره ثبت ۳۰۶۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 

مرمت و نگهداری درست و علمی از آثار و ابنیه های تاریخی یک ملت که نمایانگر و نمایشگاه حقیقی تاریخ، فرهنگ و هویت ملل مختلف است، جزو شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی کشورها به شمار می‌رود که این اصل از سده‌ها قبل در کشورهای اروپایی آغاز شد و اکنون در بسیاری از کشورها با جدیت و حساسیت ویژه ای دنبال می شود در این میان اهمیت دادن به این موضوع مهم و محوری در جمهوری اسلامی ایران طی سال های اخیر روند مثبت و سریعی به خود گرفته است.

 

آثار تاریخی و به جای مانده از مردمان گذشته در حقیقت جزو نهادها و عناصر فرهنگی کشورها است که بی توجهی به آن رخوت، از همگسیختگی و در نهایت نابودی فرهنگی و تاریخی جوامع  بشری را به دنبال دارد؛ بر همین مبنا حفظ و حراست  از آثار تاریخی ملموس و غیرملموس در اولویت سیاستگذاری های فرهنگی و حتی اقتصادی کشورها قرار دارد زیرا انتفاع از برکات اجتماعی و سودآوری مالی آن بر کسی پوشیده نیست.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

همچنان یکی از بیشترین حقوق‌های تاریخ فوتبال را دریافت

میزان دارایی کریس رونالدو لو رفت

مراقب تبلیغات دروغین مجرمان سایبری باشید

هشدار پلیس به نصب برنامه از گوگل

به اتهام قتل پدرخوانده‌اش

حمید صفت تسلیم رأی دادگاه شد