خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9256
۱۴۰۰/۰۱/۰۵ - ۱۲:۴۳
وزارت امور خارجه به این بازی‌های تبلیغاتی پاسخ مناسب دهد

آمریکا به شما تجاوز کرد، نه ایران/ غش‌وریسه رفتن اشرف غنی در شأن یک رئیس‌جمهور نبود

آمریکا به شما تجاوز کرد، نه ایران/ غش‌وریسه رفتن اشرف غنی در شأن یک رئیس‌جمهور نبود
غش‌وریسه رفتن اشرف غنی در مراسم افتتاح سد کمال خان در واکنش به توهین‌های شاعر مراسم، نه‌تنها در شأن یک رئیس‌جمهور نبود که حتی مناسب یک انسان که 40 سال است زحمت و گرفتاری‌اش به دوش همسایه‌اش بوده، هم نیست.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، نجابت ایران اشرف غنی را به خطا انداخته است.۴۰ سال حق‌ همسایگی و پناه دادن به پناهندگان افغانی و میزبانی بی چشم‌داشت از آن‌ها، اشرف غنی را نسبت به ایران حریص کرده وگرنه آنکه امروز باید طلبکار باشد ایران است که بیش از ۱۵۰ سال است پس از معاهده پاریس آن‌چنان‌که باید از هیرمند بهره‌ای نگرفته است.

 

رئیس‌جمهور افغانستان دیروز در مراسم افتتاح سد کمال خان مجدداً به بیان مواضع پیشین خود پرداخت و با اشاره مجدد به اینکه آب را مفت به ایران نمی‌دهد، گفت: آب را مفت در اختیار هیچ‌کس قرار نمی‌دهیم و آب ولایت نیمروز را باافتخار به ایران می‌فروشیم، اگر ایران تیل (نفت) داد، می‌تواند آب بخواهد.

 

محمد اشرف غنی با یادآوری معاهده آب هلمند گفت: این معاهده، معاهده همه مردم افغانستان با ایران است. پس‌ازاین افغانستان کلید هلمند را در دست خود دارد و تعهد خود را با ایران اجرا می‌کند. فرستادن آب اضافه‌‌تر از تعهد تنها با مذاکره و گفتگو محقق خواهد شد.

 

اشرف غنی در حالی از فرستادن آب اضافه‌تر در ازای گرفتن نفت سخن می‌گوید که کشورش هیچ‌وقت در این سال‌ها به تعهدات قانونی و بین‌المللی خود در خصوص حق آبه سیستان به‌درستی عمل‌نکرده است.

 

احداث بند کمال خان و سیاست‌های خصمانه‌ای که رئیس‌جمهور و دولت افغانستان برای مدیریت آب علیه ایران در پیش‌گرفته‌اند یک اعلام رسمی جنگ آبی است. وزیر نیرو که پیش‌ازاین گفته بود به جنگ آب اعتقادی ندارد باید استراتژی خود را تغییر دهد چراکه شاید او به این اتفاق اعتقاد نداشته باشد، اما همسایه شرقی ایران کاملاً به آن اعتقاد دارد و آن را به کار گرفته است.

 


غش‌وریسه رفتن اشرف غنی در شأن یک رئیس‌جمهور نبود


خواندن شعری سراسر توهین به ایران و ایرانی در مراسم افتتاح سد کمال خان در حضور رئیس‌جمهور این کشور هم جای تأسف و ناراحتی است. در این شعر اصطلاحاتی استفاده شد که مناسب آمریکاییان بود نه ایرانیان. افغانستان سال‌هاست مورد تجاوز آمریکا است و اتفاقاً ایران در این سال‌ها در کنار مردم جنگ زنده افغان بوده و به آن‌ها پناه داده، جا و مکان داده، شغل داد و ... حالا افغان‌ها ایرانیان را اجنبی می‌خوانند؟!

 

غش‌وریسه رفتن اشرف غنی در این مراسم و در واکنش به توهین‌هایی که به ایران می‌شد هم جای سؤال دارد. او که بر تختی همچون تخت پادشاهان تکیه زده، در واکنش به هر بند از آن شعر سخیف چنان غش‌غش می‌خندید که انگار سال‌هاست با ایرانیان پدرکشتگی دارد. این حرکات نه‌تنها در شأن یک رئیس‌جمهور نبود که حتی مناسب یک انسان که 40 سال است زحمت و گرفتاری‌اش به دوش همسایه‌اش بوده، هم نیست.


وزارت امور خارجه به این بازی‌های تبلیغاتی پاسخ مناسب دهد


اتفاقات اخیر و موضع‌گیری‌های دولتمردان افغان درباره بند کمال خان و دادن آب به ایران از همان اول هم مشخص بود یک کار تبلیغاتی گسترده است برای منحرف کردن افکار عمومی در افغانستان از شرایط سیاسی عجیب‌وغریب بعد از انتخابات و همچنین ماجراهای مربوط به طالبان، اما مسئولان ایران نیز باید به این بازی رسانه‌ای پاسخ دهند.

 

دولت‌مردان افغانستانی از همه بهتر می‌دانند اگر ایران بخواهد در ازای خدماتی که به این کشور همسایه می‌دهد، کمی سخت‌گیری کند، خیلی بیشتر از ارزش نفتی خواهد شد که بابت آب طلب می‌کنند؛ بنابراین وزارت امور خارجه و دیگر مسئولان مربوطه باید پاسخ درخور به این بازی‌های تبلیغاتی بدهند و دیگر سکوت جایز نیست؛ چراکه افکار عمومی و مردم رنج‌دیده سیستان و بلوچستان منتظر این پاسخ‌ها هستند.


 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha
سیا
[1400/06/17 - 07:41]
به نوبه خودمباید بگویم که کاری که اشرفمغنی بی غیرت کرد دور از انسانیت انجام داد جواب همسایه گری رامخوب جواب دادند کم محبت کردند ملت ایران مثل یک شهروند درجه یک باهاشون رفتار رد ملت ایران آنهایی که به جایی نرسیدند این بود که خودشان تلاش نکردند شعری است که میگه نابرده رنج گنج میسر نمیشود ولی اشکال ندارد بقول فردوسی میگه ادب از کی آموختی از بی ادبان این است ایران ما بافرهنگ غنی از انسانیت نه مثل اشرف غنی بی سواد واون اوباشی که پشت غنی ایستاده اند و مضخرفات اشرف غنی بی سواد بیتربیت را دست میزنند و تعیید میکنند وخلاصه مطلب زیاد است اندازه چند جلد محبت به افغانستان ایران انجام داده و چوبش را خوردند انشاعلا که بفهمند دوباره برگشتند سر جای اول انگار یادشان رفته تاایران نخواهد سنگ روی سنگ جفت نمیشود این را همه باید بدانند که ایران قدرتی است در تاریکی انشاعلا که خداوند پشت پناه ‌مقاومت باشه لبیک یا خامنه ای