خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9261
۱۴۰۰/۰۱/۰۶ - ۰۹:۲۴
رئیس نظام صنفی کشاورزی؛

تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی برای گندم/ قیمت پیشنهادی ۶ هزار تومان

تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی برای گندم/ قیمت پیشنهادی ۶ هزار تومان
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به برگزاری جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم بعد از تعطیلات نوروزی گفت: بر اساس هزینه های تولید قیمت خرید تضمینی گندم نباید کمتر از ۶ هزار تومان باشد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بیان کرد: قیمت 4000 تومانی را  دولت در مهر ماه برای خرید تضمینی گندم مشخص کرد اما درجلسه شورای قیمت گذاری کالاهای اساسی بارها درباره این موضوع بحث شد که با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید این قیمت نیازمند اصلاح است.

 

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی نیز خود بر لزوم اصلاح قیمت گندم بر اساس هزینه‌های تولید تاکید داشت، اما به نظر می رسد که وی نیز تحت تاثیر فشار دولت نتوانسته این نرخ را اصلاح کند.

 

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به ابلاغ خرید تضمینی گندم با قیمت 4 هزار تومان گفت: این قیمت منطقی نیست زیرا در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم جو که همیشه ارزان تر از گندم است،  5500 تومان و گندم نیز بیشتر از 5000 خرید و فروش می شود.

 

وی افزود: در حال حاضر گندم  بالاتر از قمیت مصوب توسط کارخانجات برای تولید بیسکوئیت و نان و حتی توسط دامداران برای مصرف به عنوان خوراک دام خریداری و استفاده می شود زیرا از قیمت جو نیز پایین تر است.

 

 

قیمت 9 هزار تومانی گندم در کشور های همسایه

ملک زاده با بیان اینکه گندم در کشور های همسایه در حدود 9 تا 10 هزار تومان خرید و فروش می شود اظهار داشت: هر کسی محصول کشاورز را بالاتر بخرد حتما به آن می فروشند و نرخ 4 هزار تومان برای آنها به صرفه نیست.

 

 دستورالعمل خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی سال 1400 ابلاغ شد.

 

 

حتمال قاچاق گندم

وی تصریح کرد: خرید تضمینی به قیمت 4000 تومان باعث قاچاق و خروج غیر قانونی گندم از مرز ها می‌شود؛ اگر این قیمت اصلاح نشود و نزدیک به قیمت واقعی نباشد، دولت حتی شاید نتواند 40 تا 50 درصد گندم مورد نیاز خود برای خبازی ها را خریداری کنند. 

 

ملک زاده گفت: سال گذشته نیز درحالی 8 میلیون و 200 هزار تن گندم توسط دولت خریداری شد که حدود 14 میلیون تن  تولید شده بود و مابقی تولید توسط دلال ها و دامداری ها خریداری شد و بخشی از آن نیز به خارج کشور  قاچاق شد؛ همچنین بخشی از این گندم نیز در انبار و سیلو ها نگه داشته شده است. 

 

 

قیمت پیشنهادی 6 هزار تومان

وی تاکید کرد: بعد از حذف ارز 4200 تومانی نهاده های تولید مانند کود، سم و بذر و  ماشین آلات کشاورزی باید قیمت گندم نیز تغییر می‌کرد.

 

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ادامه داد: با توجه به هزینه های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم نباید از شش هزار تومان کمتر باشد زیرا تولید در آن شرایط  مقرون به صرفه نیست.

 

 

تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی برای گندم

وی با اشاره به اینکه،  مقرر شده بعد از تعطیلات جلسه ای درباره قیمت گندم در شورای قیمت گذاری کالاهای اساسی برگزار شود گفت:درباره این موضوع  با وزیر جهاد کشاورزی صحبت و  مقرر شد در این باره با دولت صحبت کند؛ باتوجه به اینکه بودجه بسته شده است برای اصلاح و  اضافه کردن قیمت گندم باید رای روسای سه قوه کسب شود.  

 

وی با اشاره به اینکه شرکت بازرگانی دولتی قیمت 4 هزار تومان برای خرید تضمینی ابلاغ کرده است اظهار داشت: در صورتی که کشاورزان گندم را با همان قیمت 4000 تومان به دولت بفروشند اما بعد قیمت گندم افزایش یابد، بر اساس قانون خرید تضمنی گندم  ما به التقاوت آن به کشاورزان پرداخت می شود.

 

ملک زاده گفت: در سال های قبل نیز این اتقاق افتاد و بعد از  تجدید نظر قیمت خرید تضمینی گندم مابقی آن بعدا  به حساب کشاورزان ریخته شد.            

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha