خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9266
۱۴۰۰/۰۱/۰۶ - ۱۰:۴۱
رییس جمهور آمریکا:

خروج از افغانستان در موعد مقرر دشوار است/کره شمالی تهدید اصلی امنیت ملی است

خروج از افغانستان در موعد مقرر دشوار است/کره شمالی تهدید اصلی امنیت ملی است
رئیس جمهور آمریکا در نخستین نشست خبری خود از زمان ورودش به کاخ سفید در ژانویه تاکید کرد، آمریکا بعید است نیروهای خود را تا ضرب‌الاجل اول مه از افغانستان خارج کند و از رویکردش نسبت به مرز جنوبی کشورش دفاع کرد.

به گزارش اس.بی پرس، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، جو بایدن، رئیس جمهور ۷۸ ساله آمریکا در این کنفرانس خبری یک ساعته گفت: قصد دارم در سال ۲۰۲۴ نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوم و انتظار دارد کامالا هریس، معاون کنونی‌ام در سال ۲۰۲۴ نیز در کنار من نامزد معاونت ریاست جمهوری شود.

 

بایدن در آن زمان ۸۲ ساله خواهد بود.

 

وی همزمان با تلاش برای تصویب برنامه‌اش که شامل سرمایه‌گذاری گسترده در زیرساخت‌ها، تغییر آب و هوا، آموزش و تغییر قوانین مهاجرت و حمل سلاح است، بار دیگر در این نشست خبری درخواست خود برای تغییر رویه‌ و روش کاری سنا را تکرار کرد.

 

بایدن در خصوص مساله افغانستان گفت: انتظار ندارم نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۲۲ نیز در این کشور جنگ‌زده بمانند اما نسبت به ضرب‌الاجل اول مه برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز بسیار مردد هستم.

 

وی افزود: ما از افغانستان خارج خواهیم شد اما سوال اینجاست که چه زمانی این کشور جنگ‌زده را ترک می کنیم.

 

این نشست خبری در حالی برگزار شد که دولت بایدن با سیل مهاجران در مرز جنوبی آمریکا دست و پنجه نرم ممی‌کند و به دنبال تیراندازهای گسترده در ایالت‌های جورجیا و کلرادو بحث محدودیت‌های حمل سلاح نیز مجددا داغ شده است.

 

دولت بایدن که با فشار شدید دو حزبی درخصوص وضعیت مرز جنوبی کشور مواجه است، تلاش‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده و تلاش می کند تا جای بیشتری برای اسکان کودکان مهاجر به وجود آورد.

 

بایدن ضمن آنکه رویکرد خود در خصوص مهاجرت را "انسانی" توصیف کرد، گفت: من به هیچ وجه به خاطر تغییر برخی از سیاست‌های دولت قبلی آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد. ما در حال ارتقا ظرفیت‌هایی هستیم که باید حفظ و تقویت می شد اما توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از بین رفته‌اند. این کار زمان می‌برد.

 

وی تصریح کرد: وزارت دفاع آمریکا اخیرا اسکان کودکان مهاجر بی‌سرپرست در پایگاه‌ها در نزدیکی مرز را تایید کرد و من نیز کامالا هریس را مسئول رسیدگی به این موضوع کرده‌ام.

 

رئیس جمهور آمریکا افزود: کاری که اکنون انجام می دهیم این است که سیستمی را بازسازی می‌کنیم که می تواند با آنچه امروز رخ می دهد، تطبیق یابد. فکر نمی‌کنم که افزایش تعداد مهاجران به خاطر ریاست جمهوری من باشد. دوست دارم فکر کنم که این مساله به این خاطر بوده که من انسان خوب و مهربانی هستم اما متاسفانه این طور نیست. هر ساله در فصل زمستان یعنی در ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس تعداد مهاجران افزایش می‌یابد.

 

بایدن تاکید کرد: تمامی افرادی که به صورت غیرقانونی از مرز عبور می‌کنند به جز کودکان باید به خانه‌هایشان بازگردانده شوند. ما مشغول مذاکره با رئیس جمهور مکزیک هستیم. احتمالا شاهد این تغییر خواهیم بود. همه آنها باید به کشورشان بازگردند.

 

وی گفت: شرایط گزارش شده در برخی تاسیسات نگهداری مهاجران کاملا غیرقابل قبول است.

 

بایدن از گفتن اینکه آیا تعرفه‌های اعمال شده بر چین توسط بایدن را لغو خواهد کرد یا خیر امتناع کرد و وارد جزئیات استراتژی وسیع‌تر خود نشد. وی تنها به گفتن اینکه آمریکا به دنبال رقابت است و اینکه با متحدان همکاری می کند و صنایع آمریکایی را تقویت خواهد کرد، بسنده کرد.

 

بایدن گفت: هدف چین این است که به ثروتمندترین و قدرتمندترین کشور در جهان تبدیل شود اما این اتفاق در دوران ریاست جمهوری من رخ نخواهد داد چرا که آمریکا به رشد و توسعه خود ادامه خواهد داد.

 

وی وعده داد تا با تقویت پتانسیل‌های اقتصادی و تکنولوژیکی آمریکا، تقویت ائتلاف‌ها و حمایت از ارزش‌های آمریکا با چالش‌های چین مبارزه کند. بایدن مدعی شد که درگیری با چین رقابتی بین خودکامگی و دموکراسی است.

 

بایدن همزمان با تلاش برای کنترل پاندمی کرونا در آمریکا اعلام کرد که هدف جدید دولتش این است که در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری‌اش ۲۰۰ میلیون دوز از واکسن کووید ۱۹ به آمریکایی‌ها تزریق شود.

 

پیش تر وعده وی ۱۰۰ میلیون دوز واکسن بود. این یعنی تا ۳۵ روز دیگر ۲۰۰ میلیون آمریکایی واکسن دریافت خواهند کرد.

 

رئیس جمهور آمریکا همچنین از جمهوری خواهان خواست تا با وی برای تصویب برنامه قانونی اش که شامل یک بسته اقتصادی، تغییر آب و هوایی و زیرساختی چند تریلیون دلاری و همچنین اقداماتی در زمینه مهاجرت و تسلیحات است، همکاری کنند.

 

بایدن کره شمالی را به خاطر اقدام اخیرش در آزمایش موشک بالستیک به نقض قطعنامه ۱۷۱۸ سازمان ملل متهم کرد و تهدید کرد: اگر پیونگ‌یانگ تصمیم گرفته تا به تنش‌ها دامن بزند، پاسخ‌های متقابلی دریافت خواهد کرد.

 

وی افزود: من به دنبال راه‌حل‌های دیپلماتیک و همکاری با متحدان هستم. من موافقم که کره شمالی تهدید اصلی امنیت ملی است.

 

این نشست خبری در شصت و پنجمین روز از ریاست جمهوری بایدن برگزار شد. بایدن دیرتر از روسای جمهور سابق آمریکا نخستین نشست خبری خود را برگزار کرد. به خاطر محدودیت‌های کرونا تنها ۴۰ خبرنگار اجازه شرکت در این نشست خبری در کاخ سفید را داشتند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha