خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9419
۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۱۴:۴۸
سرپرست میراث فرهنگی ایرانشهر؛

تعرض به حریم آثار تاریخی جرم است

تعرض به حریم آثار تاریخی جرم است
سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر با اشاره به تعرض به حریم قانونی قلعه ناصری گفت: هرگونه تعرض به حریم آثار تاریخی جرم است.

به گزارش اس.بی پرس، رحمان ریگی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که قلعه ناصری ایرانشهر با آن روبروست تعرض به حریم قانونی آن است که در سال‌های اخیر شکل پررنگ‌تری به خود گرفته و سازه‌های اطراف آن هیچ سنخیتی با این بنای تاریخی ندارد.

 

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر افزود: تعیین حریم قانونی قلعه به شکل مدون و قانونمند ابلاغ شده و لازم الاجراست و رعایت آن از جمله مواردی است که برای کارشناسان جهانی مورد توجه بوده و ثبت جهانی قلعه ناصری ایرانشهر نیز منوط به بازگشایی این حریم خواهد بود، ضمن اینکه بازسازی و مرمت قلعه ناصری نیز سازوکاری دارد که شرایط فعلی به‌ویژه سازه‌های غیرقانونی ضلع شرقی بر آن تاثیر منفی گذاشته است‌.

 

وی گفت: در چند سال اخیر کارهای خوبی در زمینه بازسازی قلعه ناصری صورت گرفته که با توجه به موقعیت این بنای تاریخی و کاربری سازه‌های داخلی باعث رونق فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.

 

 

ریگی بیان کرد : فضای سبز دیواره جنوبی قلعه و سامانه آبیاری غرق آبی آن نیز تهدیدی برای این بنای عظیم است که هیچگونه سنخیت و هم خوانی با نوع سازه خشت و گلی آن ندارد و در این زمینه مکاتبات لازم با شهرداری ایرانشهر انجام شده است. 

 

وی ادامه داد: همه این موارد با حضور فرماندار و با دعوت از شهردار ایرانشهر مورد بررسی قرار گرفت که پیگیری آن تا حصول نتیجه از سوی اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر ادامه خواهد داشت.

 

سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر از بازگشایی بازارچه فروش آثار صنایع‌دستی شهر ملی سوزن‌دوزی در داخل قلعه ناصری خبر داد و گفت: تلاش داریم تا با استفاده از ظرفیت صنعت‌گران و سوزن‌دوزان شهرستان هرچه سریع‌تر این بازارچه را در فضای داخل قلعه بازگشایی کنیم. 

 

وی ابراز امیدواری کرد: با رفع موانع و مشکلات قلعه ناصری زمینه قرارگیری این بنای تاریخی به عنوان بنای پایلوت ثبت جهانی و در نتیجه رونق گردشگری شهرستان فراهم آید.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

اخبار