خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9476
۱۴۰۰/۰۱/۲۰ - ۲۱:۱۱
چندسوال از مردم و مسئولان شهر زهک

مقصر اصلی بسیاری از مشکلات ما مردم/ پروژه‌های مهم انجام‌شده توسط شورای شهر زهک رانام ببرید

مقصر اصلی بسیاری از مشکلات ما مردم/ پروژه‌های مهم انجام‌شده توسط شورای شهر زهک رانام ببرید
در منطقه سیستان ماجرای زنجیره‌های زنجیره‌ای فامیل بازی، حزب و جناح در موضوع انتخابات شوراها بسیار پررنگ و قدرتمند است؛ سال‌های سال است که شورای شهر زهک در انحصار یک فامیل، قوم و گروه است دریغ از اندکی تغییر در وضع شهر و مردم.

اس.بی پرس_زهرا ابراهیمی کوهی: آنچه این روزها دغدغه‌ی برخی مسئولین در شهرستان زهک شده، انتخابات شورای شهر و روستا است البته انتخابات ریاست جمهوری هم هست که فعلاً در سایه قرارگرفته تا بعد!
 مسئولین از بالاترین رده تا پایین‌ترین رده در شهرستان زهک هرکدام برای خودشان یک کاندیدا و نامزد انتخاباتی در شورای شهر معرفی کرده و در حال رایزنی و حمایت گسترده و کسب رأی برای کاندیدای موردنظر خود هستند.

 

متأسفانه در منطقه سیستان ماجرای زنجیره‌ای فامیل بازی، حزب و جناح در موضوع انتخابات شوراها بسیار پررنگ و قدرتمند است و این موضوع مهم‌ترین مشکلی است که هنوز سایه شوم آن در سیستان سایه افکنده و هرروز سیستان و سیستانی در حال پسرفت کردن و نابودی هستند.

 

اکثر فامیل‌ها درسیستان یک نامزد انتخاباتی معرفی می‌کنند و فقط در پی حمایت از آن هستند.

 

مقصر اصلی بسیاری از مشکلات ما مردم هستیم چون قوم‌گرایی برای ما شده یکی از اصول استحکام و زیربنای زندگی و با چنگ و دندان در حال حفظ سرمایه‌های نالایق و ناکارآمد فامیل هستیم.

 

خواهر، برادر و همشهری عزیز این نوع فکر و روش از اساس اشتباه است و هرچه و هر آنچه امروز ما در آن غرق‌شده‌ایم و در حال دست‌وپا زدن برای زنده ماندن هستیم نتیجه همین کوته‌فکری ماست.

 

اگر ما علم فامیل را بر دوش نگیریم و واقعاً به فکر زندگی، امکانات شهر، آینده فرزندان خودمان باشیم الآن وضعیت ما این نبود.

 

 چرا باید ما از کسی که درست است در فامیل به لحاظ سن و سال و موی سفید بزرگ‌تر هست اما ازنظر عقلی، درایت، تحصیلات، قدرت مدیریت در سطح صفر هست حمایت کنیم؟
 

چرا ما نباید به‌دوراز حس قوم‌گرایی و فامیل بازی تصمیم بگیریم تا کی باید در این سیستان خاک ندانم‌کاری‌های بی‌خردانه را بخوریم؟ مشکلاتی که این روزها همه ما را گرفتار کرده است نتیجه همین طرز فکرها و عقیده هاو...ست
 این فامیل برای ما چه‌کار می‌خواهد بکند به‌جز اینکه در ابتدا به ما قول‌هایی می‌دهد که چنین و چنان می‌کنم اما بعدازآنکه از پل رد شد ما را نمی‌شناسد.

 

 امروزه خوشبختانه جامعه شهر زهک جامعه تحصیل‌کرده و روشنفکری است اما باز دیده می‌شود که این جامعه نمی‌تواند به‌دوراز فامیل و حزب و. تصمیم بگیرد و انتخاب کند.

 

سال‌های سال است که شورای شهر زهک در انحصار یک فامیل، قوم، گروه است و فقط برای خودشان کار می‌کنند آیا در این چندین سال این گروه سرشناس که همیشه در رأس شورای شهر، شهرداری، نهادهای دولتی، ادارات و دیگر ارگان‌ها قرارگرفته‌اند برنامه و یا کاری برای مردم و شهر انجام داده است؟

 

مردم بزرگوار و عزیز یکی از پروژه‌های مهمی که شورای شهر زهک در این چندین سال در شهرستان انجام داده است را نام ببرید؟

 

آیا شما بزرگواران سراغ نداری جوان‌های تحصیل‌کرده‌ای را که برای یک‌لقمه‌نان در شهرستان‌های دیگر کشور در حال کارگری هستند؟

 

آیا شما سراغ دارید کارگاه‌های تولیدی و کارخانه‌های را که در شهر زهک و یا منطقه سیستان که توسط مسئولین امتیاز آن گرفته و ایجادشده و چند نفر از جوانان تحصیل‌کرده در آنجا مشغول کار باشند؟

 

 چند کوچه، محله، پارک و...در شهرستان زهک سراغ داریدکه آسفالت، جدول‌گذاری، علائم راهنمایی رانندگی، لوله‌کشی فاضلاب، نصب وسایل ورزشی، آماده باشد و مردم و جوانان از آن به‌خوبی استفاده کنند؟

 

آیا شما در اطراف خود جوی‌های گندیده فاضلاب را نمی‌بینید که انواع بیماری‌ها و حشرات موذی در آن زندگی می‌کنند؟

 

 آیا شما سراغ ندارید محله‌هایی را که انبار زباله‌های شهری شده است؟!

 

 

مردم عزیز شهرستان زهک چرا چشم خود را به روی ندانم‌کاری‌های مسئولین شهر باز نمی‌کنید؟

 برخی مسئولینی که در شهرستان زهک به عقیده خودشان مشغول به مدیریت و خدمت به مردم هستند خائن به این مردم هستند.

 مسئول و شورای شهری که چندین قواره زمین را بدون هیچ هزینه‌ای به تصاحب خود درآورده؛ مسئولی که نتوانست یک کارگاه خیاطی یا قالی‌بافی یا تولیدی و کارگاه‌های دیگری به‌صورت فعال در سطح شهر و روستاها برای جوانان تحصیل‌کرده ایجاد کند این مسئول آیا خائن به مردم نیست؟

 

 و مسئولی که نتوانسته پس از چندین سال یک واحد تولیدی در سطح شهر ایجاد و یا واحدهای تعطیل‌شده را فعال کند این مسئول آیا خائن به جوانان نیست؟

 

 مسئولی که هنوز نتوانسته پس از چهار سال تحولی در شهر ایجاد کند سرمایه‌ای جذب کند و کارخانه ایجاد کند آیا این مسئول واقعاً شایسته مسئولیت پذیرفتن در سطح شهرستان هست؟

 

مسئولی که هنوز نتوانسته چند کوچه و خیابان را زیباسازی کند ازنظر روشنایی و... تجهیز کند این مسئول چطور می‌خواهد مدیریت کند؟

 

 مسئولی که هنوز نتوانسته جلوی فساد اداری حتی در کنار گوش خود را بگیرد این مسئول آیا خائن به مردم نیست؟

 

 مسئولی که در شهر کوچکی مثل زهک هنوز نتوانسته ترافیک، صف یارانه کارت مرزی، قند، روغن، مرغ و کرایه و نرخ تاکسی داخل شهر و بیرون شهر را کنترل و مدیریت کند یعنی خائن به مردم و نالایق نیست؟!

 

مسئولی که پس از یک دهه هنوز نتوانسته کار ساخت یک پل را به سرانجام برساند یعنی نالایق، ناکارآمد و ضد منافع مردم نیست؟!

 

مسئولین و اعضای شورای شهری که هنوز نتوانسته‌اند یک پزشک عموی، داخلی، متخصص، سونوگرافی، آزمایشگاه مجهز و ... در شهرستان زهک مستقر کند آیا شایسته انتخاب مجدد هستند؟!

 

متأسفانه مسئولین شهرستان زهک در سایه گرگ‌ومیش نهادهای استانی در حال کسب روزی حلال از جیب و منافعی که مربوط به مردم است هستند.

 

 مشکل اصلی که این پدیده‌ها را ایجاد کرده متأسفانه عدم مشارکت مردم در همه زمینه‌هاست؛ مردمی که خود را از صحنه‌های مختلف که باید حضورداشته باشند دور کشیده‌اند و فقط درزمانی که یکی از اعضای فامیل و خانواده‌شان وارد میدان می‌شود به میدان می‌آیند.

 

چرا ما اجازه دادیم که این نوع زندگی و این وضعیت با این شرط باید شایسته ما باشد؟

 

مشاهده می‌شود برخی از افرادی که در دوره‌های مختلف در بین اعضای شورای شهر حضور داشتند دوباره وارد میدان شدند آیا این آقایان در دوره‌های که حضور داشتند یک کار مفید یک و یا یک پروژه برای مردم و جوانان بیکار ایجاد کرده‌اند؟

 

آیا این آقایان ۶۰ سال به بالا می‌توانند درایت فکری داشته باشند؟

 

آیا این آقایان از بیانیه گام دوم انقلاب که توسط حضرت آقا ابلاغ شد چیزی می‌دانند؟

 

 آیا این آقایان می‌توانند اصل را از فرع تشخیص دهند؟

 

 اگر شما واقعاً فرد کاردانی هستید چرا در دوره‌های قبل پرونده درخشان کاری ندارید؟

 

چرا میدان را برای جوانان و کسانی که واقعاً در این میدان می‌توانند ورود مردانه داشته باشند باز و حمایتشان نمی‌کنید؟

 

اگر یک جوان مؤمن انقلابی، کار بلد و خبره وارد این میدان می‌شود شما با دار و دسته خود شروع به تخریب آن می‌کنید. چرا؟

 

مردم شهرستان زهک به گوش باشید که ماها نباید افراد نالایق و به‌دوراز روحیه جهادی و انقلابی گری را انتخاب کنیم.

 

چشم گوشمان را بازکنیم تا دیگر به خودمان و جوانان و فرزندانمان ظلم نکنیم.

 

چراکه حق‌الناس گناهی سنگینی است که بر گردن ماست.

 

 سیستان و شهر زهک لایق این‌گونه مدیران نیست. کسانی که ما داریم از آن‌ها حمایت می‌کنیم لایق سیستان و مدیریت بر شهرهای آن نیستند.

 

بنابراین نگذاریم که ۴ سال دیگر از ثانیه‌ها و لحظاتی که باعث شادی، شکوفایی، پیشرفت و ترقی ما می‌شود در خفقان فامیل گرایی خفه شوند و هم به خودمان و هم به دیگران ظلم و ستم‌کنیم

 

 مردم چرا نباید یک بزرگ فامیل جوانان لایق را حمایت و راهنمایی کند آن‌ها را تشویق به ورود به میدان عمل کند.

 

امروز اگر می‌بینیم برخی آقایانی که جزو اعضای شورا فعلی هستند دوباره وارد میدان نشدند مطمئن باشید قول و قرارهایی از جاهای دیگر گرفته‌اند و منتظر پست جدیدی هستند.

 

 اگر مسئول و مدیری پرونده کاری خود و پروژه‌ها و کارگاه‌ها و کارخانه‌های که در سطح شهرستان ایجاد کرده است را می‌خواهد به مردم گزارش کند ما حاضریم از تمام‌کارهای انجام‌شده در جهت آبادانی شهر گزارش تهیه کنیم و به اطلاع مردم برسانیم.

 

البته در شهر زهک مدیرانی هستند که دلسوزانه در پی رفع مشکلات مردم هستند؛ ردپای بنیاد علوی شهرستان زهک امروزه در اکثر پروژه‌ها و برنامه‌های محرومیت‌زدایی دیده می‌شود که برای مردم رنجدیده در روستاها کمک‌های خوبی است. امیدواریم همچنان ادامه داشته باشد. و مدیران و مسئولین بتوانند بهتر از ظرفیت‌های بنیاد علوی استفاده کنند.

 

 متأسفانه با توجه به سخنان رئیس‌جمهور در چند روز قبل ۶۰ میلیون نفراز جمعیت ایران شایسته گرفتن بسته معیشتی ماه رمضان شدند، این یعنی اینکه ۶۰ میلیون نفر زیرخط فقر هستند این وضعیت را در دوران حکومت شاهنشاهی هم نداشتیم.

 

در پایان خطاب به مسئولین شهرستان زهک اگر یک فعال اجتماعی فرهنگی و یک خبرنگار و یا یک فعال رسانه‌ای به سراغ مدیران ارشد شهرستان زهک می‌رود فقط برای احقاق مطالبات و حق مردم است.

 

رسانه یکی از ابزارهای قدرتمندی هست که می‌تواند باعث شکوفا شدن یک شهر شود. امروز ثابت‌شده است که رسانه می‌تواند یک مطالبه گر بسیار قوی در جهت گرفتن مطالبات مردم از مسئولین شهرستان، استان و کشوری باشد.
چرا مسئولین از حضور رسانه‌ها در کنار خودشان این‌قدر بیمناک هستند؟

 

 رسانه می‌تواند برخی از کمبودها و مطالباتی که مردم‌دارند را به‌صورت اصولی بگیرد رسانه قدرت زیادی دارد البته اگر آن را باور کنیم و به‌درستی از آن استفاده کنید.
 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha