خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9503
۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۴:۳۱
مدیرکل هواشناسی سیستان وبلوچستان:

کم‌بارش‌ترین زمستان سیستان‌وبلوچستان در ۵۰ سال اخیر رقم خورد

کم‌بارش‌ترین زمستان سیستان‌وبلوچستان در ۵۰ سال اخیر رقم خورد
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تمام بارش های زمستان ۹۹ در سیستان و بلوچستان در حالی به ۰.۴ میلی متر رسید که هیچگاه در ۵۰ سال اخیر وضعیت بارش های استان اینقدر بغرنج نشده است.

به گزارش اس.بی پرس، محسن حیدری اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی یعنی مهرماه تا کنون نیز تنها ۵.۲ میلی متر باران در استان سیستان و بلوچستان باریده که کم بارش ترین پاییز و زمستان استان در ۵۰ سال اخیر به شمار می‌رود.

 

وی اضافه کرد: میزان کاهش بارش‌های پاییز و زمستان امسال استان سیستان و بلوچستان بیش از ۶۲ درصد کمتر از رکورد قبلی است که ۱۷ سال قبل یعنی ۱۳۸۲ با میزان ۱۳.۸ میلی متر ثبت شده است.

 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: به طور میانگین سالانه حدود ۶۰ میلی متر بارش در فصل‌های پاییز و زمستان می بارد و زمستان پربارش ترین فصل استان است که بیش از ۵۰ درصد بارش‌های سالانه را شامل می‌شود.

 

وی گفت: این در حالی است که امسال مجموع بارش زمستان استان سیستان و بلوچستان حتی به نیم میلی متر هم نرسیده و استان با کاهش ۹۹.۳ میلی متری نسبت به بلند مدت مواجه شده است.

 

حیدری اضافه کرد: ۱۱ شهرستان استان شامل «چابهار، سراوان، سرباز، زهک، مهرستان، نیکشهر، کنارک، قصرقند، فنوج، دلگان و سیب و سوران» زمستان امسال را بدون باران به پایان رساندند که این «بی بارشی» ۱۰۰ درصد در یکی دو دهه اخیر در اکثر این مناطق بی سابقه بوده است.

 

وی تصریح کرد: این شرایط سبب شد تا سیستان و بلوچستان در زمستان گذشته بدترین شرایط بارشی کشور را به خود اختصاص دهد و بیشترین کاهش بارندگی در بین ۳۲ استان کشور را با بیش از ۹۹ درصد کاهش را نیز ثبت کند.

 

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در حدود ۲۰۰ روز اخیر حتی به اندازه یک منطقه بیابانی هم بارندگی نداشتیم، گفت: کاهش بارندگی‌های امسال موضوع تأمین آب برای کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد به طوری که اگر مدیریت منابع و صرفه جویی در دستورکار قرار نگیرد، به مشکل می‌خوریم.

 

حیدری افزود: کاهش بارندگی بر عرصه‌های طبیعی نیز تأثیر گذار بوده است به نحوی که موجب خشک شدن تالاب‌های استان و فعال شدن چشمه‌های گردوغبار شده است.

 

وی ادامه داد: فعال شدن چشمه‌های گردوغبار به این معنی است که امسال گردوغبار بیشتری مناطق مختلف استان به ویژه شهرستان‌های شمال استان، زاهدان و مناطق شرقی و غربی استان را فرا می‌گیرد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha