خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9521
۱۴۰۰/۰۱/۲۳ - ۱۶:۳۹
وزیر بهداشت در واکنش به اظهارات دیروز رئیس‌جمهور:

انتظار نداشته باشید برای تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی را بپذیرم/ مسئول تامین واکسن خارجی قرارگاه ستاد کروناست

انتظار نداشته باشید برای تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی را بپذیرم/ مسئول تامین واکسن خارجی قرارگاه ستاد کروناست
وزیر بهداشت گفت: جلسه گذاشتند و فرمودند که مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند و باید اجرا کنند. نه اینکه بگویند وزیر بهداشت هم عضوی از ستاد ملی است. این حرف یعنی چه؟. اصلا ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد. اصلا ما بیرون می‌آییم، سایرین تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند. اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد.

به گزارش اس.بی پرس، سعید نمکی در شصت و چهارمین کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، گفت: در پیک قبلی بیماری کرونا با همراهی همه مردم و مسئولان مدیریت موفق کرونا در کشور آسیب‌دیده از تحریم‌ها خلق شد که این خیلی متفاوت از کشورهای برخوردار است. در آمریکا تا شش ماه قبل فقط ۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا در حوزه سلامت خرج شده و در انگلیس ۲۲ میلیارد پوند. در حالی که ما هنوز مقدار قابل توجهی از یک میلیاردی که مقام معظم رهبری فرمودند را نگرفته ایم.

 

وی افزود: ما دوره‌ای را به شدت خوب اداره کردیم؛ به زیبایی و با وسواس و با پیش‌بینی‌های درست و با یک اتاق کارشناسی بسیار سنجیده. من ۱۴ ماه است که به یاد ندارم شبی را یک ساعت پیوسته خوابیده باشم و به یاد ندارم که یکی از معاونان و همکارانم یا یک رییس دانشگاه یک روز مرخصی داشته باشند یا یک روز با خانواده‌هایشان یک نهار خورده باشند. این یعنی ۱۴ ماه پیاپی کار را رصد کردن و نفس‌گیر کار کردن، اما متاسفانه برخی بی‌مهری‌هایی این عزیزان را کسل‌تر و خسته‌تر کرده است.

 

نمکی ادامه داد: قبل از عید راه بسیار پرسرعتی را با وجود همه سختی‌ها رفتم. ما با دست‌های بسته اما با چشم‌های باز در اقیانوس پربلا شنا کردیم و دستاوردهایمان مشخص بود. زمانی که برای ما مرگ ۱۲۰۰ در روز پیش‌بینی کرده بودند، ما به مرگ دو رقمی رسیدیم. یک ماه و نیم ویروس جهش یافته در خوزستان می‌چرخید و ما مرگ‌ها را روی ۵۰ تا ۶۰ مورد نگه داشتیم. در حالی که این ویروس اروپا را به زانو درآورد و اروپا در برابر هجمه آن احساس عجز کرد.

 

وزیر بهداشت گفت: اما اتفاقاتی افتاد که هیچ ربطی به این کمیته ندارد. هر کس جز قدردانی و تشکر از این کمیته چیز دیگری بگوید، بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت گذاری است و تدوین پیشنهاد را در موقع مناسب انجام داده و من هم در جریان جزییات هستم و به همین دلیل دستبوس همه آنها هستم. اما قرارم آن نیست که با مردم در پس پرده صحبت کنم و قرارم نیست که اعتماد مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی حراج کنم.

 

نمکی گفت: معتقدم که نظامی موفق است که مردم قبولش داشته باشند. ۳۰ سال قبل معاون بهداشتی بودم و مرحوم رفسنجانی مرا صدا کرد و گفت فلان مدیرکل تو این حرف را زده است که از دیشب رسانه‌های بیگانه آن را مطرح می‌کنند، گفتم من نگران رسانه‌های بیگانه نیستم، آنها تا زمانی که این انقلاب و نظام بر اصولش پایبند باشد و رژیم صهیونیستی را غاصب بشناسد و به رسمیت نشناسد، این حرف‌ها هست. من از روزی می‌ترسم که مردم قبولمان نداشته باشند و از بی اعتمادی مردم به عنوان اصلی ترین حربه علیه نظام می‌ترسم و آن زمانی است که ما به مردم راست نگوییم و با مردم شفاف نباشیم.

 

نمکی ادامه داد: حرف دو صدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا را ارزیابی کنیم. در زمینه حرف غیرکارشناسی از محل مورد اعتماد کارشناسی مردم، اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم. من وزیر بهداشت مردم ایران اعم از شیعه، سنی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم،  من نمی‌توانم با سلامت مردم مصالحه کنم و اگر مردم به این برادر کوچک طبق ارزیابی ها اعتماد بیشتری پیدا کردند، دلیلش این است که من همیشه با مردمم شفاف حرف زدم.

 

وی گفت: ارزی که در سال ۱۳۹۹ دریافت کردم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۱۳۹۷ بود، اما آیا شما یک مورد صف مرغ را در حوزه دارو دیدید؟ اصلا کسی پرسید، وزیر فلک‌زده بهداشت، تو چطور ۴ هزار و ۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی؟ چطور یک روز کارخانه‌های داروسازی مملکت به دلیل کمبود ماده اولیه تعطیل نشد؟. چطور عمل‌های این مملکت ۵ دقیقه به دلیل داروی بیهوشی لغو نشد که در تمام سایت‌های بیگانه به این مملکت بتازند؟ هیچ کس نپرسید  تو چه کردی؟.

 

نمکی ادامه داد: هیچکس از من نپرسید چه کردی که یک استنت برای بیمار قلبی در شرایط سخت تحریم در اتاق‌های جراحی این مملکت کم نیاید، چطور اداره کردی و هم بیمار کرونایی و هم موتور سوار تصادفی وکارگر از داربست افتاده را اداره کردی و به او نگفتی که آی سی یو ندارم؟ چطور خوزستان را مدیریت کردی که هم ضربه مغزی موتورسوارش را در بیمارستان بستری کردی و هم بیمار کرونایی را؟

 

نمکی افزود: کمکی که وزارت بهداشت به آرامش و امنیت جامعه کرد، مغفول مانده است ، این مظلومیت را جایی نمی‌گویند. نمی‌گویند که وزارت بهداشت یکی از بزرگترین کمک هایش القای امنیت و آرامش به جامعه بود و نگذاشت که جامعه احساس تهی بودن کند. نقش من فریاد بر کاستی‌ها نیست، بلکه نقشم ایجاد آرامش در جامعه است و باید به مردم بگویم درست است که این موج جدید ایجاد شده، اما نگران نباشید ما هستیم و آماده‌ایم.

 

وزیر بهداشت گفت: ما نیامده ایم که برای صندلی‌های دیگری نشانه رویم، بلکه ما برای فدا شدن، روی مین رفتن، آبرو خرج کردن آمده ایم. ما برای پست و مقام و ارتقاء درجه نیامده‌ایم، بلکه برای دفاع از خون شهدا و نیستی و نابودی آمده ایم. ما ملت امام حسینیم، ما برای شهادت آمده ایم، برای ارتقاء درجه و سیاست نیامده ایم. ما اصلا سیاست‌باز نیستیم، بلدیم اما اهلش نیستیم.

 

 

اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت در طوفان موج چهارم نمی‌افتادیم

نمکی گفت: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می‌شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای جهش یافته نمی‌افتادیم. مکتوبات زیادی را دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا ندارم منتشر کنم اما حرفی که می زنم حاصل این گفتمان است که شما در کمیته امنیتی اجتماعی در ایجاد این فضا هیچ نقشی جز خیر ندارید و به معاونم گفتم از این پس در کمیته امنیتی اجتماعی نزد دکتر ذوالفقاری به عنوان مخلص ترین بندگان خدا خواهی رفت.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: ما گفتیم که ویروسی با یک قابلیت به مراتب خشن‌تر آمده است؛ به تمام روسای دانشگاه‌ها هم گفتم که خودتان را برای یکی از سهمگین‌ترین مبارزات تاریخ اپیدمی آماده کنید. من ۳۲ سال است که این موضوعات را در دانشگاه درس می‌دهم. ۳۰ سال قبل در این مملکت اپیدمی جمع می‌کردم و سرخک، ریشه‌کنی فلج اطفال، حذف کزاز و ... را این مملکت مدیریت کردم.

 

نمکی افزود: در اپیدمی می‌گویند اگر در خوزستان پروانه‌ای پر زد، شما در خراسان جنوبی تا ۲۴ ساعت بعد منتظر طوفانش باشید. اصلا در اپیدمی زرد و قرمز و نارنجی و آبی نداریم، ممکن است از نظر تعداد موارذدطبقه‌بندی کنیم، اما مگر می‌توان به ویروس جهش یافته گفت حق ندارد از یک نقطه ویروس را به نقطه دیگری ببرد. اصلا چنین حقی ندارم. مدیریت اپیدمی یعنی ما باید دورتر را ببینیم، نه امروز را. من در اتاق فرمان کشور نشسته‌ام و وقتی به عنوان کارشناس حرفی می‌زنم به طور حتم یقین حساب و کتاب دارد.

 

 

مکتوب نوشتم یا یک برزیل بر گردنم بگذارید یا به من مهلت دهید

نمکی افزود: وقتی در ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۹ نوشتم که پروازهای خوزستان باید لغو شود، برای این است که می‌دانستم بمب ویروس به اقصی نقاط کشور می‌رود. حتی اگر بهترین تست‌های دنیا را هم داشته باشم، ۲۵ درصد از موارد به عنوان منفی کاذب از دستمان در می‌رود. یعنی حتی اگر تمام دستورالعمل‌ها در چیدمان یک پرواز رعایت شود، حداقل ۲۵ درصد موارد از دست من در می‌رود و این بدان معناست که ویروس به مشهد، بندرعباس، تهران و ...می‌فرستیم.

 

وی ادامه داد:   من مکتوب نوشتم دو راه دارید؛ یا یک برزیل بر گردن من بگذارید یا به من مهلت دهید. شما از محتوای این مکاتبات خبر ندارید که اگر خبر داشتید یقه جر می دادید و از من حمایت می‌کردید. ما گفتیم که به ما وقت دهید، مانند کاری که پارسال شد و دو کار انجام دهیم؛ اول اینکه با بچه‌های طرح شهید سلیمانی بتوانیم تا ۱۸ فروردین شعله‌های کوچک بیماری را در منازل محله به محله پیدا و خاموش کنیم تا به هم نپیوندند وگفتیم که ما با جمعیت سیال و غیر ساکن، نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنی.

 

نمکی گفت: دوم گفتیم که سفر در هر صورت عامل انتقال بیماری کروناست و با ویروس جهش یافته گرفتار می‌شویم. نوشتم که تاب‌آوری مردم برای ما مهم است اما تاب‌آوری نظام سلامت مهم‌تر است. این بچه‌ها ۱۴ ماه است که نفس‌گیر کار می‌کنند و دیگر بریده اند. در مازندران مدافعان سلامت تازه از پیک ویروس ووهان درآمدند و به دلیل این سفرها به پیک ویروس جهش یافته انگلیسی افتادند.
ترکیه را ببندید چون ویروس غیرانگلیسی می چرخد

 

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر گفتم که ترکیه را ببندید، به این دلیل است که من می‌دانم آنجا ویروس غیر انگلیسی هم دارد می‌چرخد و نوشتم اگر من گفتار ویروس های جهش یافته برزیلی، آفریقای جنوبی و هندی شوم، دیگر نمی‌توانیم کار را جمع کنیم. تمام این مکتوبات هست.

 

وی تاکید کرد: اگر انتظار تک‌صدایی از وزیر کارشناس این مملکت را در جهت حرف غیرکارشناسی داریم، بدانید که این اتفاق نخواهد افتاد. این وزیر می‌تواند برود اما نمی‌تواند حرف غیرکارشناسی را تایید کند. ولله صندلی که رویش نشسته ام اگر خدمت به مردم نباشد، از آب بینی بزی که امیرالمومنین می‌گفت، برایم کمتر است و اگر روی این صندلی نشسته ام برای عشق خدمت به مردم نشستم.

 

نمکی با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری از وزارت بهداشت گفت: شرمسار یک مرد بزرگ هستم که هیچوقت مرا تنها نگذاشت. یکبار نشد که من گلایه و نامه‌ای بنویسم و یک دقیقه بعد جواب نگیرم. مدت‌ها پیش خدمت‌شان نوشتم این تصمیمات، قرارگاهی می‌خواهد که اجرا کند، رنجیده بودم و دل شکسسته بودم بلافاصله فرمودند که اولین جلسه را خودم می‌گذارم و بگویید نگران نباشد.

 

وی افزود: جلسه گذاشتند و فرمودند که مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند و باید اجرا کنند. نه اینکه بگویند وزیر بهداشت هم عضوی از ستاد ملی است. این حرف یعنی چه؟. اصلا ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد. اصلا ما بیرون می‌آییم، سایرین تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند. اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد. ما در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های این مملکت افتادیم.

 

 

پول راه اندازی تخت به ما ندادند و کمکمان نکردند

وزیر بهداشت با اشاره به مشکل تامین تخت در بیمارستان‌ها اظهار کرد: اکنون بحث تخت در بیمارستان‌ها مطرح است. دیروز یکی از اقوام خودم در کاشان ۴۸ ساعت در اورژانس ماند و برای رفتن به آی سی یو تخت نداشت. در اراک و استان‌های مختلف تخت نداریم، اما این تیم غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده است تا  یک بیمار پشت درب بیمارستان‌ها نماند.

 

وی ادامه داد: مردم بدانند که ما و همکارانمان اگر در پیک قبلی ۲۲ هزار تخت پر شد، امروز ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. ما در سال گذشته ۳ هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم که پول هم به ما ندادند و این گلایه را داشتم و دارم. قبل از عید نوشتم که به من کمک کنید. من ۱۳ هزار تخت آماده دارم، به من کمک کنید تا بتوانم این تخت‌ها را راه بیندازیم که اگر موج رسید، نمانیم، اما کمک نکردند. اخیرا آقای رییس جمهور دستور دادند که کمک کنند اما این به این معنا نیست که ما نشستیم.

 

نمکی افزود: مردم بدانند که هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نمی‌شود. ما جان و شرف‌مان را و همه حیثیت‌مان را گرو گذاشتیم تا آبروی جمهوری اسلامی ایران را در دنیا حفظ کنیم و نخواهیم گذاشت. ما بچه‌های دفاع مقدسیم و آماده روی مین رفتن هستیم و امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه مطبوعات و رسانه‌های معاند بیرون شود و افتضاحی که مبنی بر خواباندن بیمار بر روی چمن‌های پارک‌ها  در کشورهای اروپایی مقتدر اقتصادی دیدید، تا وقتی من و جایگزین های من زنده هستند، اجازه نخواهند داد بیماری روی زمین بماند.

 

 

حرف کارشناسی را نشنیدند و کار را سخت کردند

وی گفت: حرف کارشناسی را نشنیدند کار را بر ما سخت کردند. بمب آلوده جابجا شد، آن هم با یک ویروس بسیار سرکش و نمی‌دانیم که آیا ویروس‌های سرکش‌تری هم در این وضعیت وارد شد یا خیر. آیا با ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی و سوپر جهش یافته هندی هم دارم دست و پنجه نرم می‌کنم یا خیر؟. همه همکارانم را بسیج کردم که این را ارزیابی کنم.

 

نمکی درباره تامین واکسن کرونا گفت: برای واکسن بیش از ۳ هزار مکاتبه داریم. از اردیبهشت ماه گذشته من با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم، با چین مذاکره کردیم، با کوبا لابی کردیم و من می‌دانستم که واکسن با توجه به ظرفیت تولید دنیا و با توجه به اینکه سرمایه‌داران اصلی و استعمارگران اصلی روی این جریان به عنوان یک جریان سیاسی افتاده‌اند، به راحتی نمی‌گذارند که واکسن به سایر کشورها برسد.

 

 

جزییات واردات واکسن های کرونا به کشور

وی ادامه داد: اکنون ۸۵ درصد از واکسن دنیا را هفت کشور دارد مصرف می‌کند. حال ما دو راه داشتیم؛ یکی اینکه همین راه را رویم و مذاکره و لابی کنیم و دوم اینکه به تولید داخلی برگردیم. یک روز خواهید دید که چه کسی محور این حرکت شد، چه کسی برکت، پاستور و رازی را به این عرصه آورد که بیایید واکسن بسازید. حتی اگر این حقیر زیر خاک باشد، این‌ها را خواهند گفت که چه کسی این دل به دریا زدگی را در کشور شروع کرد.

 

وی ادامه داد: پیش از عید قرار بود ما ۴.۵ میلیون دوز واکسن دریافت کنیم. دو میلیون دوز از روسیه و ۲.۵ میلیون دوز از سایرین. روس‌ها به جای دو میلیون گفتند یک میلیون و بعد یک میلیون را هم کردند ۴۰۰ هزار دوز. خیلی هم تلاش کردیم. سفیر ما را در روسیه خدا حفظ کند که شبانه روز کار کرد. در عین حال هندی‌ها هم گفتند دو میلیون دوز به ما واکسن می‌دهند که بعد شد ۵۰۰ هزارتا و پولش را پرداختیم اما ۱۲۵ هزار دوز را ارسال کردند و ۳۷۵ هزار دوز در فرودگاه به دستور دادستان هند، بلوکه شد و گفتند حتی یک واکسن هم نباید از هند خارج شود.

 

 

مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناست

وزیر بهداشت افزود: قرار بود از کوواکس که پولش را داده بودیم برای ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن بیاید که این تعداد شد یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن، اما آنقدر تعلل که نهایتا توانستیم چند روز قبل ۷۰۰ هزار دوز دریافت کنیم. از چینی‌ها به جای دو میلیون هم ۲۰۰ هزار دوز دریافت کردیم. در نهایت توانستیم واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت هدف را با ۲۰ روز تعطیلی طبق قولی که دادیم، عملیاتی کنیم. از این به بعد هم شفافیت در عدد و رقم بیشتر می‌شود و تعداد واکسن که تزریق شده اعلام می‌شود.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: اما طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است. من این را نمی‌گویم که مسئولیت را از دوش خودم بردارم اما بدانید که مصوبه ۵۲ ستاد ملی اعلام می کند که مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و وزارت بهداشت باید فرهست بدهد. اما واقعااینطور نیست. اندر پس پرده گفت‌وگوی من و توست/چون پرده برافتد، نه تو مانی و نه من. ما اینطور نمی‌خواهیم همدیگر را بزنیم تا خدایی نکرده برادر من در وزارت کشور آسیب ببیند هر کس آسیب ببیند همه با هم و جمهوری اسلامی آسیب دیده است.

 

 

در بهاری واکسن ایرانی روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهد بود

نمکی گفت: من یک چیز را از روز اول پذیرفتم که برخی هم مسخره کردند و آن هم تولید واکسن داخلی است و تا پای جانم هم پای آن ایستادم و در بهاری که قول دادم واکسن تولید داخل را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهیم گذاشت.

 

وزیر بهداشت گفت: برای پوشش رسانه ای اخبار، عنوان کردم که آقای خدادی نماینده وزارت ارشاد در وزارت بهداشت مستقر شود اما ایشان محبتشان را از ما دریغ کردند و خواسته من این بود که یک صدایی در ستاد ملی مقابله با کرونا ان زمان که ریاست را خود به عهده داشتم داشته باشیم.

 

نمکی گفت: اولا جز سپاس و دست بوسی یکایک شما هیچ حرفی برای امروزم ندارم. می دانم که اعضای کمیته خیلی بیش از آنچه بنده انتظار داشتم به کار بستید اما همیشه آنطور نشد که دلتان می‌خواست.

 

 

اجازه ندهید که کسی از کرونا و مرگ مردم، برای خودش پوستین سیاست دربیاورد

وزیر بهداشت با بیان اینکه در وضعیت کنونی باید دو اقدام مهم را انجام دهیم، گفت: امروز اول اقدامی که باید انجام دهیم، پرهیز از سیاسی‌کاری است تا در فتنه های کثیف سیاست بازی درگیر نشویم و ورود به سیاسی کاری کار ما نیست و من مطلقا نمی گذارم که تیمم وارد این بازی ها شود و اجازه ندهید که کسی بخواهد از کرونا و مرگ مردم، برای خودش پوستین سیاست دربیاورد. ما اجازه این کار را نمی‌دهیم. دوم اینکه اکنون باید تمام هم و غم‌مان را بگذاریم برای اینکه بیماری پشت در بیمارستان نماند. این موجی که من ارزیابی می‌کنم، سهمگین‌تر از چیزی است که فکر کنیم.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha