خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9525
۱۴۰۰/۰۱/۲۳ - ۱۷:۳۱

تصاویر: زندگی بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان

تصاویر: زندگی بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان
نخستین شناسنامه در استان سیستان وبلوچستان بیش از ۹۰ سال پیش صادر شد و بدلیل دوری برخی روستاها از مراکز شهرستان‌ها، کمبود امکانات رفت و آمد و بی توجهی والدین به اهمیت شناسنامه در گذشته، شماری از مردم این استان اکنون بدون شناسنامه هستند.

به گزارش اس.بی پرس، همجواری سیستان وبلوچستان با کشورهای افغانستان و پاکستان و تردد غیرمجاز مردان این کشورها در گذشته و ازدواج غیرقانونی با زنان ایرانی باعث شده فرزندان حاصل از این ازدواج ها بدون شناسنامه باشند.

 

همچنین شمار زیادی از افراد بی شناسنامه اعم از مرد و زن که خود را ایرانی الاصل می دانند نیز در سالهای گذشته (قبل از انقلاب) بدلیل باورهای غلط از دریافت شناسنامه اجتناب می کردند.

 

هم اینک تصمیم نهایی پس از طی مراحل قانونی و بررسی دستگاههای سیاسی، انتطامی و امنیتی و تایید تابعیت از طریق شورای تامین هر شهرستان سیستان وبلوچستان سند هویتی برای این افراد صادر می شود.

 

این در حالیست که شمار زیادی از اتباع افغانستان و پاکستان با سکونت چند ساله در این استان خود را ایرانی معرفی می کنند و در تلاش برای دریافت شناسنامه هستند و همین مساله کار دستگاههای دست اندرکار را سخت کرده و متاسفانه در این بین برخی افراد که تریبون در اختیار دارند بدون تحقیقات لازم این دستگاهها را متهم به اهمال کاری در صدور شناسنامه و جوسازی می کنند.

 

براساس آمار ثبت احوال سیستان وبلوچستان سال گذشته ۸۰۳ پرونده در کمیسیون فاقدان شناسنامه این استان بررسی که برای ۲ هزار و ۲۹۲ نفر شناسنامه صادر شده و ۳۱۱ پرونده رد تابعیت شدند.

 

با تصویب قوانین جدید در سالهای اخیر افراد فاقد شناسنامه می توانند تا مقطع دیپلم درس بخوانند و از آذرماه مادران ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کردند می توانند برای فرزندان خود پس از سیر مراحل قانونی شناسنامه دریافت کنند.

 

 

انتهای پیایم/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha