خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9526
۱۴۰۰/۰۱/۲۳ - ۱۸:۰۸
در جلسه امروز مطرح شد؛

انتقاد شدید مالکی از ظریف در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی/وزیر نیرو به افغانستان خواهدرفت

 انتقاد شدید مالکی از ظریف در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی/وزیر نیرو  به افغانستان خواهدرفت
رئیس فراکسیون مرز‌نشینان مجلس با اشاره به اقدام اخیر دولت افغانستان در افتتاح سد کمال خان و صحبت‌های نسنجیده اشرف غنی رئیس‌جمهور این کشور، به عملکرد دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه در مقابل این اقدامات غیرقانونی و توهین‌آمیز اعتراض کرد.

به گزارش اس.بی پرس، جلسه امروز کمیسیون با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سالن مشروطه به جهت رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا و حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.


فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم زاهدان در این جلسه انتقادات صریح و شدید‌اللحنی را به عملکرد دولت در سیاست خارجی وارد کرد و از وزیر امور خارجه خواست تا در مقابل افکار عمومی و بخصوص مردم رنجدیده استان سیستان و بلوچستان پاسخگو باشند.

 

رئیس فراکسیون مرز‌نشینان مجلس با اشاره به اقدام اخیر دولت افغانستان در افتتاح سد کمال خان و صحبت‌های نسنجیده اشرف غنی رئیس‌جمهور این کشور، به عملکرد  دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه در مقابل این اقدامات غیرقانونی و توهین‌آمیز اعتراض کرد.

 

مالکی همچنین با اشاره به سفر اخیر ظریف به تاجیکستان و ملاقات با اشرف غنی رئیس‌جمهور و اتمر وزیر امور خارجه افغانستان گفت: آقای ظریف مردم از شما گله‌مند هستند که چرا در دیدار با وزیر خارجه افغانستان، هیچ حرفی از حقوق قانونی آن‌ها به میان نیاوردید؟!

 

چرا اجازه می‌دهید که یک دولت نیم‌بند تحت تأثیر عوامل خارجی به ملت ما و قوانین بین‌المللی بی‌حرمتی کند؟!

 

عضو کمیسیون امنیت ملی ضمن اشاره به سفر اخیرش به منطقه سیستان، افزود: بنده همین چند روز پیش به همراه وزیر محترم نفت از منطقه سیستان بازدید کردم. آنچه به‌وضوح روشن است، این است که وضعیت مردم صبور در سیستان روزبه‌روز بدتر است و در ماه‌های آینده با شروع فصل گرما فاجعه‌بار خواهد شد.

 

نماینده مردم سیستان و بلوچستان اضافه کرد: ما از وزیر امور خارجه به‌طورجدی انتظار داریم که در اولین فرصت با وزیر خارجه افغانستان تماس بگیرد و در خصوص حق‌آبه فصلی قانونی و رسمی کشورمان، حقوق قانونی ملت را احیا و استیفا نماید.

 

سپس با دیپلماسی فعال و مؤثر ضمن تضمین عملی قوانین بین‌المللی، در پی جبران خسارت‌های وارده به مردم رنجدیده استان سیستان و بلوچستان برآید.

 

دکتر ظریف وزیر امور خارجه در پاسخ برآشفته شد و اظهار داشت: بنده  اهمیت و اولویت جان و مال مردم سیستان و بلوچستان در مقابل تحرکات نسنجیده کشور همسایه قبول دارم و هرچند صحبت‌های رئیس‌جمهور افغانستان طی بیانیه‌ای پاسخ‌داده‌شده، اما در جلسه به اشرف غنی هم گفتم .... که مالکی حرف او را قطع کرد و گفت: پس چرا در مشروح مذاکرات شما نبود؟!  

 

ظریف ادامه داد: به‌زودی آقای دکتر اردکانیان وزیر نیرو برای پیگیری دقیق موضوع عازم افغانستان خواهند بود.

 

وی افزود: واکنش ما به اقدامات اخیر دولت افغانستان تا حدی بوده که بناست مذاکرات و جلسات وزیر نیروی دولت ایران در سطح ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود و اشرف غنی شخصاً میزبان نماینده دولت ایران خواهد بود

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha