خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9535
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۰:۱۹
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی؛

اظهارات جنجالی شاعر افغانستانی در مورد ایرانیان چه بود؟

اظهارات جنجالی شاعر افغانستانی در مورد ایرانیان چه بود؟
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی اظهار نظر شاعر افغانی که در آن ایرانیان را اجنبی خوانده بود به دور از ادب و عرف بین‌المللی دانست.

به گزارش اس.بی پرس، محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با آخرین وضعیت حقابه رودخانه هیرمند گفت: براساس عهد نامه سال ۱۳۵۱ در شرایط نرمال از نظر بارندگی طرف افغانستانی باید سالیانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب حقابه ایران را رها سازی کند.

 

او گفت: در تمام جلساتی که با کارشناسان افغانی داشته ایم آنها قائل به حقابه رودخانه هیرمند هستند اگر چه که هنوز اقدام عملی موثری صورت نگرفته است.

 

نماینده مردم زابل در مجلس افزود: در همین رابطه وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوال مطرح شده با موضوع حقابه ایران از افغانستان در کمیسیون امنیت ملی حضور پیدا کرده است.

 

سرگزی گفت: مردم ایران و افغانستان مشترکات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی زیادی دارند که براساس عرف دیپلماتیک انتظار می رود که طرف مقابل نگاه متفاوت و ویژه ای به این مسئله داشته باشند.

 

رئیس کمیسیون حقوق بشر و شهروندی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ۴ میلیون شهروند افغان در کشور ما زندگی می کنند و بدون هیچ گونه محدودیتی از یارانه های پنهان و آشکار بهره می برند.

 

نماینده مردم شمال استان در واکنش به اظهارات بی ادبانه شاعر افغانستانی که در حضور رئیس جمهور این کشور ایرانیان را اجنبی خطاب کرده بود اظهار داشت : سخنان سخیف ، زشت و به دور از نزاکت یک شاعر در افغانستان نسبت به مردم ایران که موجب خنده رئیس جمهور این کشور شده به دور از آگاهی از ریشه های قومیتی، فرهنگی و اجتماعی مردم ایران و افغانستان است چرا که مردم این دو کشور دارای عقبه تاریخی و مشترک فراوانی هستند.

 

او  گفت: انتظار ما این بود که رئیس جمهور افغانستان با این اظهار نظر بی ادبانه برخورد قاطع می کرد و اشتراکات و روابط بین دو ملت را یاد آور می شد.

 

محمد سرگزی نماینده مردم زابل گفت: کشور ما پایبند به تعهدات و پروتکل های بین المللی است و براساس آن نیز اقدامات متقابل را انجام خواهد داد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha