خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9558
۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۰:۲۲
معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

رعایت دستورالعمل‌های کرونا در سیستان وبلوچستان به زیر ۶۰درصد کاهش یافت

رعایت دستورالعمل‌های کرونا در سیستان وبلوچستان به زیر ۶۰درصد کاهش یافت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونا در سیستان و بلوچستان به کمتر از ۶۰ درصد رسیده و شاهد برگزاری بی محابای مراسم و دورهمی‌های خانوادگی در این استان هستیم.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سید مهدی طباطبایی بیان کرد: شاهد افزایش قابل توجه موارد ابتلاء به کرونا در سیستان و بلوچستان هستیم و تعداد موارد ابتلاء و تعداد افراد بستری در حال حاضر در استان نسبت به هفته اول فروردین ماه سه برابر افزایش پیدا کرده است.

 

وی بیان کرد: پیش بینی می شود با افزایش موارد بستری کرونا در سیستان و بلوچستان موارد فوت ناشی از این ویروس نیز افزایش یابد.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سیستان و بلوچستان می‌تواند باعث شعله ور شدن بیشتر کرونا شود، افزود: از مردم درخواست می شود رعایت دستورالعمل های بهداشتی را جدی گرفته و از حضور در اجتماعات اجتناب کنند.

 

وی در خصوص اصول تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان باید از مصرف غذاهای پرچرب، مصرف زیاد قند و نمک که سیستم ایمنی را ضعیف می کند و احتمال ابتلای شما را به کرونا افزایش می‌دهد دوری و به رژیم غذایی سالم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

طباطبایی ادامه داد: روزه داران مصرف مواد غذایی مانند زولبیا، بامیه و نوشیدنی های پر قند را به حداقل کاهش دهند و برای تقویت سیستم ایمنی بدن خوردن میوه و سبزیجات را در ماه مبارک رمضان فراموش نکنند.

 

وی اظهارداشت: ویروس جهش یافته تقریبا در حال جایگزینی با ویروس قبلی است، این نوع از ویروس به دلیل قدرت سرایت و بیماری زائی بالا خطرناک تر از نوع قبلی بوده و به همین دلیل موج بعد همه گیری نیز در مقایسه با موج قبلی خطرناک تر خواهد بود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: سابقه مثبت خانوادگی همچنان نقطه مشترک اصلی در بین بیشتر مبتلایان به کروناست که این موضوع نشان دهنده نقش دورهمی‌های خانوادگی و یا عدم جداسازی موارد مثبت از سایر افراد در منزل است.

 

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

 

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha