خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9572
۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۴:۱۸
جلوگیری از مهاجرت و احیای تالاب در پیش است

سخنی از حمایت ده میلیون یورویی سازمان ملل از تالاب هامون

سخنی از حمایت ده میلیون یورویی سازمان ملل از تالاب هامون
پروژه «ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی» در تیر ماه 99 اولین جلسه معرفی در استان آغاز گردید وحالا 7 ماه فاز مطالعاتی آن می‌گذرد.

به گزارش اس.بی پرس، تالاب هامون با مساحت 5700 هکتار، روزگاری ظرفیت صید سالیانه تا 10 هزار تن  ماهی را داشته است. همچنین 2 میلیون رأس گوسفند و بز و 200 هزار رأس گاو سیستانی در کرانه‌های آن پرورش می‌یافته است. برکتی که می‌توان گفت نیمه شرقی ایران از آن بهره می‌برده‌اند. با خشکیدن این پهنه آبی مشکلات زیست محیطی ناگواری در این حوزه آبریز ایجاد که از مهاجرت ساکنین تا طوفان‌های گرد و غبار را باعث شده است.
با توجه به اهمیت تالاب‌های بین المللی هامون و وابستگی معیشت مردم منطقه به این تالاب‌ها، حفاظت و مدیریت جامع این تالاب‌ها، منابع طبیعی و توسعه اقتصادی - اجتماعی سیستان در قالب پروژه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه  توسعه ملل متحد و با حمایت مالی اتحادیه اروپا تحت عنوان "ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی" برای دوره‌ای 5 ساله آغاز شده است.

 

اینپروژه با هدف  حفاظت و احیا تالاب هامون بر پایه تقویت اقتصاد و توانمند سازی جوامع محلی، ارتقا معیشت، معیشت جایگزین اقلیم محور و کاهش اثرات گرد و غبار با رویکرد منطقه محور می‌باشد.
در دودهه گذشته هم حمایت‌هایی توسط  برنامه  توسعه ملل متحد به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که از آن جمله می‌توان به طرح توسعه آبزی پروری سیستان و بلوچستان و همچنین پروژه منارید (مدیریت منابع طبیعی) را اشاره کرد.

 

این پروژه  در تیر ماه 99 اولین جلسه معرفی در استان  آغاز گردید و با گذشت 7 ماه فاز مطالعاتی آن در فروردین 1400، اولین کارگاه‌های آموزشی به مدت 4 روز در دانشگاه زابل برای انجمن‌ها و علاقمندان مشارکت در اجرای پروژه برگزار گردید که با آموزش‌های حرفه‌ای در خصوص نحوه پروپزال نویسی، چگونگی مشارکت در اجرای پروژه، شناخت پروژه و اشنایی با دست اندرکاران آن ادامه یافت.

 

تیم اجرایی پروژه گروهی جوان، متخصص، دلسوز و با سواد و دانش آموخته با تخصص‌های مرتبط می‌باشند. نوید آن را می‌دهد که بتوانند امید را در منطقه به ارمغان بیاورند و با توانمند کردن جوامع محلی به ماندگاری افراد، جلوگیری از مهاجرت، احیا تالاب، معیشت‌های جایگزین کمک نمایند.

 

پیشنهادات راهبردی:


1-لزوم همکاری همه جانبه ارگان‌ها و دست اندرکاران دولتی، فعالان اجتماعی، دلسوزان، روشنفکران، دانشگاهیان، بزرگان و حوزه اداری سیستان  برای تبدیل این پروژه، به تجربه‌ای موفق در سیستان

 2-به کارگیری توانمندی‌های NGO ها، تعاونی‌ها، نخبگان جوامع محلی و متخصصان استان در جهت اهداف پروژه توسط دست اندرکاران پروژه


3- استفاده از از ظرفیت‌های رسانه‌ای منطقه جهت ترویج شفاف ایده "بهبود مدیریت منابع طبیعی همزمان با بهبود معیشت جوامع محلی "


4- تلاش برای جلب حمایت‌های ملی و بین المللی در آینده با توجه به ارائه تجارب موفق اینگونه پروژه‌ها


5- همکاری مؤثر و مداوم رسانه‌ها در منطقه به عنوان رکن چهارم دموکراسی که به موفقیت پروژه مدد می‌رساند و مدیران نیز از این ظرفیت بهره خواهد برد.


6- بهره گیری از ظرفیت متخصصین استان جهت اجرای کیفی و اثرگذار پروژه (وجود افزون از ۲ هزار پی اچ دی در استان)


7- بهرگیری از نقاط فرصت، تهدید، ضعف و قوت این پروژه و پروژه‌های مشابه دیگر

 


دکتر رضا زابلی- استادیار دانشگاه زابل

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha