خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9615
۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۲:۵۶
رئیس دبیرخانه ملی توسعه سواحل مکران؛

۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه ابر پروژه‌های مکران می‌شود

۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه ابر پروژه‌های مکران می‌شود
رئیس دبیرخانه ملی توسعه سواحل مکران، توسعه سواحل مکران را گفتمانی بی‌بازگشت می‌خواند که بدون هیچ پیش شرط و مانعی، به نفع بومیان مکران عملیاتی می شود.

به گزارش اس.بی پرس، تعاریف مختلفی برای توسعه ارائه شده است، از رشد اقتصادی گرفته تا توسعه پایدار و در زمان حال حاضر به توسعه پایدار انسانی اشاره می‌شود، هستند برخی در منطقه مکران زمین که نگران آن هستند طرح توسعه عواید قابل ملاحظه‌ای برای مردم بومی بلوچستان به ویژه سواحل نشینان آن نداشته باشد؛ با توجه به این موضوع با احمد الهیاری رئیس دبیرخانه ملی توسعه سواحل مکران همراه شدیم تا از ابعاد پنهان این موضوع پرده برداشته شود.

 

 

انتظارات با توجه به شرایط تنظیم کنیم  

احمد الهیاری تعریفی از طرح توسعه سواحل مکران ارائه می‌دهد: بنابر سند توسعه منطقه که خلاصه‌ای از آن در قالب سند آمایش توسعه مکران از طریق فضای مجازی در دسترس همگان است، توسعه پایدار انسانی با رویکرد تلفیقی توسعه درونزا و برونزا مورد تأکید قرار گرفته است، با این حال ما با توجه به شرایط منطقه، در حال حاضر به تعریفی عملیاتی توجه کرده‌ایم، به ابعاد مختلف توسعه در زمینه‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی اعتقاد داریم اما باید در ابتدا زیرساخت‌های آن منطقه فراهم شود و اشتغالزایی و سرمایه‌های بسیاری جذب و همزمان با آن نیز شرایطی فراهم شود که جامعه محلی بتواند توانمندی‌هایش را بروز دهد، این یکی از آن مقولاتی است که در سواحل مکران قرار است متمایز از جاهای دیگر مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه راه نرفته بسیار است و فعلاً ما ابتدای مسیر توسعه قرار داریم، ادامه می‌دهد: انتظارات را باید با توجه به شرایط تنظیم کنیم، برخی توسعه را به مثابه توانمندی جامعه و حکومت بازتعریف کرده‌اند و ما به عنوان بخشی از دولت باید یاد بگیریم و توانمندی‌های حکمرانی خود را ارتقا دهیم، هم اینکه مردم توانمندی‌های‌شان را بروز بدهند، توسعه یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است و کار غلتانی است و آهسته آهسته باید انجام شود، به عبارتی قدم‌ها یک به یک برداشته می‌شوند.

 

 

تعداد آبنماهای خطرناک به حداقل رسیده است

رئیس دبیرخانه ملی توسعه سواحل مکران می‌افزاید: متأسفانه منطقه از نظر زیرساختی به ویژه در حوزه آبرسانی، راه‌های مواصلاتی و بهداشت فقیر است اگرچه کمی اوضاع بهتر شده است، جاده‌ها در حال ساخته شدن هستند و تعداد آبنماهای خطرناک به حداقل رسیده، برای جاده‌های روستایی و پس کرانه‌ها برنامه ریزی شده است و وزیر راه و شهرسازی اهتمام بسیاری بر بهبود راه‌های مواصلاتی دارند، مجتمع‌های آبرسانی در حال احداث هستند و احداث خطوط انتقال و شبکه توزیع آب پیگیری می‌شود، با این حال همچنان شاهد آن هستیم که روستاهای دشتیاری به رغم احداث سد بر رودخانه جاری منطقه، به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند و ما نیز بر آب و آبرسانی تمرکز ویژه کرده‌ایم.

 

وی با توضیح اینکه در حوزه بهداشت و درمان هم منطقه عقب ماندگی شدیدی دارد، می‌گوید: طی جلسه شورا به ریاست معاون اول رئیس جمهور، مبحث بهداشت و درمان به ویژه احداث بیمارستان 540 تختخوابی چابهار، تجهیز و بهسازی بیمارستان کنونی و احداث بیمارستان پلان مورد توجه قرار گرفت به گونه‌ای که در اصلاحیه بودجه سال 1400، مبالغی برای این بیمارستان‌ها مشروط به دریافت مجوز ماده 23 در نظر گرفته شده است، همچنین ساخت و گسترش بنادر و  راه آهن با قوت به پیش می‌رود و ایجاد دو شهر جدید، یکی در تیس یکی در جاسک، شروع شده است، همچنین گاز رسانی صنعتی و سپس خانگی در شرق و غرب مکران به سرانجام خواهد رسید، علاوه بر آن وضعیت محیطی به ویژه در زمینه آبخیزداری و پیشگیری از سیلاب‌ها و تبعات آن نظیر فرسایش‌های خندقی زیرساخت‌های منطقه را تهدید می‌کند که خوشبختانه این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

ابر پروژه‌های سواحل مکران 100 هزار میلیارد تومان آب می‌خورند

الهیاری در پاسخ به اینکه پروژه‌ها چطور توسط ستاد توسعه سواحل مکران کنترل می‌شود، توضیح می‌دهد: پیشرفت پروژ‌‌ه‌ها توسط دبیرخانه به طور منظم رصد و گزارش آن به شخص معاون اول رئیس جمهوری و از آن طریق به  دفتر مقام معظم رهبری، رئیس مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح نیز فرستاده می‌شود، علاوه بر آن، این گزارش پس از مدتی برای دسترسی عموم در تارنمای دبیرخانه بارگذاری می‌شود که همین باعث تحرک خوبی شده است و دستگاه‌های اجرایی در این امر همکاری خوبی با دبیرخانه دارند، در مواردی سرعت کم و اعتبارات پایین است اما توقفی در کار نیست، به طور کلی قطار توسعه در حال حرکت است، بیش از 80 کلان پروژه در منطقه داریم که می‌توانند تأثیرات عمیقی در منطقه بر جای گذارند و ما در حال رصد آنها هستیم، برای راه اندازی کامل این پروژه‌ها سر جمع حدود 100 هزار میلیارد تومان نیاز است که تا الان پیشرفت خوبی نیز داشته‌اند.

 

وی ادامه می‌دهد: علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های اساسی، لازم است سرمایه گذاری عظیمی در حوزه‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی به منظور انتفاع اقتصاد ملی و نیز اشتغال جامعه محلی صورت پذیرد که ما تلاش می‌کنیم از دانش و روابط افراد با سابقه ملی استفاده کنیم تا کمک کنند سرمایه گذاران در حوزه‌های مختلف به ویژه صنایع بزرگ مقیاس و نیز صنایع تبدیلی را متقاعد کنیم در منطقه ما نیز سرمایه گذاری کنند که برای این کار مذاکراتی در حال انجام است و پیش از این هم سرمایه گذاری‌های قابل ملاحظه‌ای بر اساس مزیت‌های منطقه مثل سرمایه گذاری عظیم کشت و صنعت مکران، پروژه‌ای کاملاً کشاورزی و مناسب منطقه یا پتروشیمی و فولاد صورت گرفته است.

 

 

نظام اداری یک مانع جدی بر سر راه توسعه

وی می‌افزاید: فراخوان و اعلام آمادگی سرمایه گذاران برای توسعه صنعتی و خدماتی در غیاب ظرفیت جذب سرمایه کفایت نمی‌کند. عوامل زمینه‌ای شامل فضای سیاسی، اقتصادی، قانونی و حقوقی و زیرساختی در کنار نحوه عملکرد نظام اداری، ظرفیت جذب سرمایه را تحت تأثیر قرار می‌دهد  با فراهم شدن زیرساختها، سرمایه گذار نسبت به سایر مناطق، فرصت برابری را پیش رو می‌بیند و از بابت ریسک زیرساختی که قبلاً وجود نداشت آسودگی خیال می‌یابد، با این وجود اگر سرمایه گذار تصمیم به فعالیت اقتصادی بگیرد، نظام اداری ما، همچون روال همیشگی در کل کشور، یک مانع جدی است، بر این اعتقاد هستیم که توسعه صنعتی و خدماتی مستلزم رفع موانع و ایجاد ظرفیت جذب سرمایه می‌باشد. در حال حاضر ضروری است نظام اداری مرتبط با جذب سرمایه به طور اساسی متحول شود. اساساً هرگونه اقدام توسعه‌ای باید معطوف به رفع موانع نرم افزاری و سخت افزاری توسعه می‌باشد. گفتنی است بر داشتن موانع نرم افزاری که ریشه در موضوعات اجتماعی دارد دشوارترین قسمت اقدامات توسعه‌ای است.

 

دبیر ستاد توسعه سواحل مکران در ادامه می‌گوید: رفع این موانع امری بس دشوار است، هم به دلیل وسعت زیاد جغرافیایی و هم دلایل دیگر، برخی افراد پیاده سازی پنجره واحد را پیشنهاد می‌کند که به نظر می‌رسد این پیشنهاد پیچیدگی‌های نظام اداری را که عمدتاً متأثر از انگیزه افراد است نادیده می‌گیرد، در مواردی پنجره واحد یک راهکار شکست خورده است  و در بهترین حالت به رایانه‌ای کردن فرایند سنتی و ناکارآمد کنونی منجر شده است، ناکارآمدی نظام اداری در سطح ملی و منطقه‌ای بیش از آنکه امری فنی باشد مسئله‌ای اجتماعی و مرتبط با انگیزه‌های فردی و جمعی افراد اداری است، در این صورت حتی از دولت الکترونیک هم کاری بر نمی‌آید و برای مثال صدور مجوزها و پاسخ به استعلامات طولانی خواهد ماند، پس عامل عقب ماندگی یک منطقه نظام اداری آن است.

 

 

واگذاری اراضی در فاصله دو کیلومتری از ساحل ممنوع

وی اضافه می‌کند: در دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران طرح‌هایی را برای رفع موانع سرمایه گذاری در نظر داریم که با کمک دستگاههای مرتبط به اجرا در خواهیم آورد. طرحی را تحت عنوان پهنه‌های عاری از استعلام مطرح کردیم. در واقع پهنه‌هایی عاری از  استعلام، محدوده‌های اراضی هستند که پیشتر استعلام‌هایی که یک سرمایه گذار به تنهایی برای تملک زمین طی می‌کند، توسط مسئولین جذب سرمایه  دریافت شده و سرمایه گذار به آن اراضی هدایت می‌شود. این موضوع دو حسن دارد. یکی اینکه سرمایه گذار سرگردان استعلام و مجوزات نمی‌شود. دوم اینکه در این طرح صیانت از زمین نیز معنی واقعی پیدا می‌کند گفتنی است دبیرخانه موظف است بر اساس پهنه بندی کاربری اراضی از استفاده صحیح و منطبق بر ضوابط زمین‌ها اطمینان حاصل کند. بدین منظور تمامی دستگاه‌های منطقه برای واگذاری زمین ملزم به استعلام از دبیرخانه می‌باشند.

 

الهیاری در انتها تأکید می‌کند: بر اساس ابلاغ وزارت راه و شهرسازی، در سواحل جنوبی به ویژه مکران، واگذاری اراضی در فاصله دو کیلومتری از ساحل برای کاربری‌های غیر عمومی ممنوع است و علاوه بر کار سیستماتیک، بررسی و رفع مصداقی مسائل سرمایه گذاران هم در سطح ملی و هم استانی در حال پیگیری است.

 

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha