خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9628
۱۴۰۰/۰۱/۳۰ - ۱۴:۵۰
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران؛

فوت ۱۸۹ نفر طی سال ۹۹ به علت گازگرفتگی در استان تهران

فوت ۱۸۹ نفر طی سال ۹۹ به علت گازگرفتگی در استان تهران
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: ۱۸۹ نفر طی سال گذشته (۱۳۹۹) در استان تهران به علت مسمومیت ناشی از گازگرفتگی با منواکسیدکربن فوت کردند.

به گزارش اس.بی پرس، مهدی فروزش مدیرکل پزشکی قانونی تهران اظهار کرد: از این ۱۸۹ نفر فوت شده به دلیل مسمومیت با منواکسید کربن ۵۵ نفر زن و ۱۳۴ نفر مرد بودند که به نسبت مشابه سال قبل که این تعداد ۱۳۶ نفر بودند، ۳۹ درصد افزایش یافته است.

 

وی تاکید کرد: گاز منو اکسید کربن (CO )گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند.

 

فروزش گفت: وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن منواکسید موجود در مکان، فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

 

وی با بیان اینکه در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود، ادامه داد: اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

 

فروزش گفت: افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریع‌تر مکان را ترک و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی - ریوی و افراد مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha