خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9661
۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۴:۳۱

نامه پردرد نماینده روستاییان شهرستان هامون به رئیس‌جمهور/ 46 هزار هکتاری آتش به خرمن محصول ما زد!

نامه پردرد نماینده روستاییان شهرستان هامون به رئیس‌جمهور/ 46 هزار هکتاری آتش به خرمن محصول ما زد!
شوراهای اسلامی روستایی شهرستان هامون در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور روحانی از طرح 46 هزار هکتاری شدیداً گلایه کرده و از او خواستند با اعلام بحران خشک‌سالی در منطقه، دولت خسارت‌های وارده را جبران کند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، طرح 46 هزار هکتاری که با ده‌ها هزار میلیارد هزینه قرار بود دوای درد این خشک‌سالی برای مردمان شریف و کشاورزان سیستان باشد، حالا آتشی شده بر خرمن محصولات آن‌ها و روزبه‌روز خبر از سوخته شدن مزارع کشاورزی منطقه مخابره می‌شود.

 

شوراهای اسلامی روستایی شهرستان هامون در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور روحانی از طرح 46 هزار هکتاری شدیداً گلایه کرده‌اند. متن این نامه به شرح زیر است:

 

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر روحانی

سلام‌علیکم

احتراماً به استحضار می‌رساند اجرای طرح لوله‌کشی 46 هزار هکتاری اراضی دشت سیستان بدون مطالعه قبلی شروع گردیده و پس از گذشت چندین سال از اجرای طرح و بنا به اظهارات مسئولین امر به مرحله بهره‌برداری رسید و هنوز روش آبیاری (غرقابی یا تحت‌فشار) مشخص نمی‌باشد. متأسفانه تعداد زیادی از اراضی کشاورزان در طرح قرار نگرفته و تعداد دیگری هم با توجه به جانمایی غیراصولی و عدم دسترسی به حوضچه‌های 5 هکتاری محروم مانده‌اند و فقط تعداد محدودی که حوضچه‌ها در اراضی‌شان استقراریافته و بعضاً اراضی که در مجاورتشان قرار دارند از آب بهره‌مند می‌شوند. لذا با توجه به تبلیغات گسترده در خصوص عظمت طرح و خروج مسئولین رده‌بالای ناآگاه فنی از منطقه و ورود افراد مشابه بومی در طرح دستور رهاسازی آب از طریق لوله و انتقال به حوضچه‌های 5 هکتاری بدون شرایط موجود و نیاز آبی محصولات زراعی (گندم و جو) صادر که این عمل با توجه به اظهارات افراد جدید مشغول در طرح مبنی بر تحویل چهار مرحله آبی در طول سال و با عملکرد بالای 5 تن محصول متأسفانه خلاف وعده‌های آن‌ها اتفاق افتاد و آب‌های ذخیره‌شده موجود در چاه نیمه‌ها به هدر رفت و کشاورزان که فرمایشات مسئولین را در صداوسیما و فضاهای مجازی که سند تلقی می‌شوند اقدام به کشت گندم، جو با صرف هزینه‌های بالا نموده‌اند و خسارات جبران‌ناپذیری به دلایل دوره آبی طولانی جهت کشت گندم و جو و عدم مدیریت در تقسیم و توزیع عادلانه آب و استفاده نمودن از نیروهای غیر مرتبط و فاقد دانش و متخصص مواجه گردیدند، ضمناً تعدادی از اراضی هنوز منتظر آب لوله و تعداد دیری با رشد کم در مرحله خوشه‌دهی از بین رفته و منتظر آب دوم می‌باشند. آیا فکر می‌کنید آب دهی حال حاضر جهت رشد و ثمر دهی برای محصولات گندم و جو مفید می‌باشد؟ لذا با توجه به‌مراتب فوق از محضر حضرت‌عالی استدعا می‌گردد نسبت به:


1 ـ برآورد خسارت وارده به محصولات کشاورزی منطقه

2 ـ اعلام بحران خشک‌سالی برای منطقه

3 ـ تهیه و تحویل علوفه جهت تعلیف دام‌های سبک و سنگین

4 ـ تأمین و تحویل آرد جهت پخت نان مصرفی روزانه روستاییان

5 ـ روشن نمودن تکلیف اراضی که تحت پوشش طرح قرار داشته ولی به دلایل نقایص فنی طرح، زیر کشت قرار نگرفته است.

6 ـ تعیین تکلیف اراضی که در طرح قرار ندارد و کشاورزان از طریق کشت این اراضی امرارمعاش می‌نمایند.

دستورات و اقدامات مقتضی و عاجل مبذول گردد، پیشاپیش از بذل‌توجه و عنایت خاص شما به این قشر محروم و زحمت‌کش روستایی تقدیر و تشکر می‌شود.

والسلام
شوراهای اسلامی روستایی شهرستان هامون

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha