خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9663
۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۴:۳۵
با حضور مقامات ایران و پاکستان؛

پایانه مرزی «پیشین» افتتاح شد

پایانه مرزی «پیشین» افتتاح شد
پایانه مرزی «پیشین» در جنوب سیستان و بلوچستان با حضور مقامات کشوری ایران و پاکستان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش اس.بی پرس، امروز چهارشنبه همزمان با دومین روز سفر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به چابهار، سومین گذرگاه رسمی مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان افتتاح شد. مرز پیشین جنوبی‌ترین گذرگاه استان سیستان و بلوچستان با پاکستان است.

 

«گذرگاه پیشین - مند در شهرستان راسک واقع شده است».

 

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در این آیین که با حضور وزیر صنایع دفاعی پاکستان برگزار شد اظهار داشت: در بحث توسعه روابط و تبادلات با کشور دوست و همسایه «پاکستان» چند گام اساسی را با همکاری وزارت امور خارجه دنبال کردیم که نخستین آن این بود که ما بعد از سال‌ها که فقط یک مرز رسمی داشتیم با عنایت همه مدیران توانستیم مرز دوم رسمی «ریمدان» را پارسال افتتاح کنیم و امسال هم شاهد افتتاح سومین مرز رسمی با این کشور هستیم.

 

وی افزود: از این به بعد تبادلات مرزی و رفت و آمدهای تجاری با کشور پاکستان به طور کلی متحول خواهد شد.

 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اضافه کردن ۲ پایانه رسمی برای تبادلات تجاری و همچنین ۶ بازارچه رسمی کمک می‌کند که ما به سمت یک کار تجاری خوب حرکت کنیم.

 

مرز پیشین مجموعا در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار احداث خواهد شد که امروز سایت موقت آن به مساحت ۲ و نیم هکتار با ۲۵۰ هزار هکتار عملیات خاکی به بهره‌برداری رسید.

 

 تاکنون ۲۸ میلیارد تومان برای سایت نخست هزینه شده و ۴۵۰ متر مربع ساختمان برای آن ساخته شده است.

 

مرز پیشین به علت قدمت و نزدیکی آن به آبادی ها و شهرهای پاکستان از جمله روستای ردیگ در کنار نقطه صفر مرزی، بخش مند پاکستان در فاصله ۲۰ کیلومتری مرز، بخش تمپ در فاصله ۶۰ کیلومتری، مرکز شهرستان تربت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری و شهر و بندر مهم و اقتصادی کراچی پاکستان در فاصله ۶۰۰ کیلومتری که با ساخت جاده جدید این فاصله به ۴۰۰ کیلومتر کاهش می یابد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

در این مراسم شهرام آدم‌نژاد معاون حمل‌ و نقل، داریوش امانی تهرانی رییس سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارتخانه‌های صمت و امور خارجه، ریاست گمرک جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی پاکستان در ایران و مقامات و مسوولان محلی حضور داشتند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha