خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9690
۱۴۰۰/۰۲/۰۲ - ۱۳:۲۷
به دستور رییس جمهور؛

فاز دوم طرح آبرسانی دشت سیستان به مساحت ١۴ هزار هکتار افتتاح شد

فاز دوم طرح آبرسانی دشت سیستان به مساحت ١۴ هزار هکتار افتتاح شد
فاز دوم طرح ۴۶ هزارهکتاری آبرسانی دشت سیستان در سطح ١۴ هزار هکتار امروز پنجشنبه به دستور رییس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح و بهره‌برداری شد.

به گزارش اس.بی پرس، مجری طرح آبرسانی دشت سیستان در مراسم افتتاح این طرح از طریق ویدئو کنفرانس در محل ایستگاه پمپاژ اصلی شهید محبعلی فارسی طرح آبیاری دشت سیستان گفت: با توجه به محدودیت شدید منابع آبی و ضرورت ارتقای بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی و توزیع عادلانه آب در منطقه سیستان اجرای این طرح عظیم در دولت تدبیر وامید و با عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب با تأمین اعتبار از صندوق توسعه ملی طراحی و اجرای خطوط لوله انتقال وتوزیع آب در سطح ۴۶ هزار هکتار در گستره ٢٠٣ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان  با ۴٠٠ میلیون مترمکعب آب تخصیصی از چاه نیمه ها در سال ١٣٩۴ آغاز شد.

 

محمدعلی نیکبخت افزود: بر اساس برنامه ۶۵ هزار بهره بردار دارای حق آبه از مزایای طرح عظیم آبرسانی ۴۶هزارهکتاری دشت سیستان بهره مند می شوند.

 

وی تصریح کرد: فاز نخست طرح در سطح ٣٢ هزار هکتار در خرداد ١٣٩٩ با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسید.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان اظهار داشت : از ۲۰ مهر ماه سال گذشته تاکنون در سه نوبت ٢۶٠ میلیون مترمکعب آب تخصیصی چاه نیمه ها از طریق این شبکه در محل حوضچه های پنج هکتاری به کشاورزان تحویل شده است و کشاورزان سیستان حدود ۵۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود را به زیر کشت برده که ١٠ هزار هکتار مازاد بر اراضی تحت پوشش طرح است.

 

نیکبخت قابلیت افزایش اراضی زیرپوشش طرح تا ۶١ هزار هکتار در صورت تامین و تخصیص حقابه بیش از ۴٠٠ میلیون مترمکعب، حفاظت از کانال های سنتی و آبیاری در شرایط سیلاب و طغیان رودخانه هیرمند و امکان اجرای سیستمهای نوین آبیاری در سطح مزارع بعد از حوضچه های پنج هکتاری بدلیل تحت فشار بودن سیستم انتقال آب را از مهمترین ویژگی های شاخص طرح برشمرد.

 

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان عمده مطالبه مردم پس از اجرای طرح را اقدام دیپلماسی جدی برای پایدار سازی حقابه بین المللی سالیانه رودخانه هیرمند و تعیین سازمان متولی حفظ و نگهداری طرح مطرح کرد و گفت: با دستیابی به این خواسته ها و بهره گیری کامل از ظرفیت طرح ۴۶ هزارهکتاری توسعه بخش کشاورزی منطقه محقق خواهد شد.

 

طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب با لوله در دشت سیستان در سال ۹۳ بعد از سفر رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به سیستان و بلوچستان مصوب و اعتبارات آن به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.

 

با توجه به خشکسالی های ۲۰ ساله سیستان و بلوچستان این طرح می تواند با تامین آب مطمئن در طول سال نوید دهنده رونق کشاورزی منطقه باشد.

 

سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha