خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9706
۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۱۱:۰۷
مدیر جهاد کشاورزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان؛

۶۲ هکتار از مزارع هیرمند به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت

۶۲ هکتار از مزارع هیرمند به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت
مدیر جهاد کشاورزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان گفت: با اجرای طرح آبرسانی به اراضی دشت سیستان و در راستای تغییر الگوی کشت برای نخستین بار در سال زراعی جاری ۶٢ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت.

به گزارش اس.بی پرس، عباس جهانی بیان کرد: این طرح با هدف افزایش بهره‌وری آب و توسعه کشت گیاهان کم آب بر و اقتصادی اجرایی شد.

وی عمده گیاهان دارویی کشت شده را سیر، زیره، رازیانه، بابونه، سیاه دانه، چای ترش برشمرد و افزود: کار برداشت محصول زیره آغاز شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی هیرمند گفت: برنامه ریزی برای ایجاد بستر مناسب کشت محصولات اقتصادی و پربازده سازگار با محیط و کم آب بر از جمله گیاهان دارویی، حبوبات، توسعه گلخانه‌ها و گیاهانی چون کنجد، ارزن، بامیه، عدس، ماش، لوبیا، بادام زمینی، که از ارزش بالایی برخوردارند و همچنین توسعه کشت گیاهان نشایی در برنامه کاری این مدیریت قرار دارد.

 

سیستان و بلوچستان به دلیل ویژگی های اقلیمی و توپوگرافی بیش از ۳۹۲ گونه با ارزش گیاهی را در خود جای داده که برای تبدیل شدن به فرآورده های دارویی همچون گنجی نهفته آماده سرمایه گذاری و برداشت است.

 

گونه‌ های گیاهی موجود در طبیعت یک منبع غذایی و دارویی برای انسان به شمار می‌رود به طوری که با توجه به جایگاه و ارزش گیاهان دارویی در تامین بهداشت و سلامت جوامع همواره برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

 

۱۸۷هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع گستره، سیستان و بلوچستان را به بزرگترین استان کشور تبدیل کرده است، این استان به واسطه برخورداری از دو ناحیه رویشی متفاوت ایرانی تورانی و عمانی با وجود واقع شدن در منطقه گرم و خشک کشور از تنوع گیاهی برخوردار است به طوری که وجود بیش از هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی که ۳۹۲ گونه آن دارای ارزش دارویی و صنعتی است گنجینه ای گرانبها محسوب می شود.

 

ناحیه رویشی ایرانی و تورانی سیستان و بلوچستان از شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون، نیمروز، زاهدان، خاش و بخشی از سراوان، سوران و مهرستان تشکیل شده که گونه های جنگلی شاخص آن شامل بنه، بادام کوهی، تاغ، گز، اسکنبیل و گونه های دیگری همچون زیتون وحشی، ارژن، انجیر، پده، سنجد و بادامک است.

 
 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha