خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9754
۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ۱۱:۴۲
رئیس کمیسیون بهداشت:

کرونای هندی چندبرابر کشنده‌تر از نوع انگلیسی است/ مرز ایران و پاکستان را دریابید

کرونای هندی چندبرابر کشنده‌تر از نوع انگلیسی است/ مرز ایران و پاکستان را دریابید
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شیوع کرونای جهش‌یافته ام.دی. در هند و پاکستان، مسئولان مربوطه باید برای حفاظت مرزها جدی‌تر از گذشته عمل کنند.

به گزارش اس.بی پرس، حسینعلی شهریاری بیان کرد: اوضاع کرونا در مرکز استان سیستان و بلوچستان قرمز است و آماری که توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا منتشر شده است نشان می‌دهد که استان‌های سیستان و بلوچستان و ایلام کمترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارند؛ تقریباً در استان ما اوضاع عادی به‌نظر می‌رسد در حالی که خیلی از اماکن تعطیل هم شده است اما پروتکل‌های بهداشتی اصلاً رعایت نمی‌شود.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: آمار ما نسبت به یکی دو ماه قبل به‌شدت بالا رفته است و مرگ‌ومیری که خیلی از روزها نبود اکنون اتفاق می‌افتد و از طرف دیگر حالا نگرانی ما به‌دلیل ویروس وحشی هندی است که در هند و پاکستان شیوع یافته است؛ مرگ‌ومیر و شیوع بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان نسبت به بقیه استان‌ها شدتش آن‌قدر بالا نیست و یکی از دلایلی که باعث می‌شود مردم به‌طور جدی نگران نباشند و رعایت نکنند همین است.

 

وی ادامه داد: ویروس ام.دی. یا همان کرونای هندی شدت شیوع و انتشارش خیلی بالاتر از ویروس جهش‌یافته انگلیسی و خطرناک‌تر هم است و همچنین سیستان و بلوچستان با پاکستان هم‌مرز است و از طرفی ارتباطات نسبی و سببی نیز در بلوچستان با پاکستانی‌ها داریم که باید گفت از نظر ژنتیکی مردم این دو قسمت تفاوت آن‌چنانی با یکدیگر ندارند و ژن مردم بلوچستان به پاکستان نزدیک است.

 

شهریاری با اشاره به اینکه انگلستان دو کشور بنگلادش و پاکستان را از بلوچستان ایران جدا کرد، توضیح داد: تمام قسمت‌های بلوچستان پیش از این به هم چسبیده بودند و ما هم‌اکنون 1200 کیلومتر مرز خشکی با پاکستان داریم و مرز هوایی و دریایی همین‌طور که باید توجه کرد مرز ما با پاکستان به‌معنی واقعی هیچ‌وقت بسته و قابل کنترل نبوده است و ترددها همچنان نیز وجود دارد و ما نگران این هستیم که این ویروس ام.دی. از طریق همین مرزها وارد سیستان و بلوچستان شود.

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس تصریح کرد: متعاقب انتشار این ویروس در استان، در کل ایران نیز انتشار خواهد یافت و این موضوع مملکت را با مشکل جدی روبه‌رو خواهد کرد؛ این‌طور هم نیست که بتوان آن را در استان مهار کرد و اجازه نداد از استان خارج شود؛ به همین دلیل از مسئولان مربوطه خواهشمندیم که به‌شدت کنترل مرز را جدی بگیرند و تردد‌ها را به‌طور جدی کنترل کنند تا شیوع کرونای هندی در ایران اتفاق نیفتد و اگر اتفاق بیفتد و داخل ایران بیاید، قابل مهار نیست.

 

وی گفت: همان‌طور که شاهد هستید در هندوستان بیشتر از 300 هزار نفر تنها در یک روز مبتلا شده‌اند و مرگ‌های خیلی عجیبی از نظر تعداد نیز در حال رخ دادن است و به همین دلیل امیدواریم خیلی جدی مرز کنترل شود و فقط هم مرز هوایی نیست، ما مرز زمینی، هوایی و دریایی با پاکستان داریم و اصلاً امکان دارد این عزیزان از جای دیگر بیایند، از هند و پاکستان مستقیم نیایند بلکه برای مثال به دبی بروند و از آنجا وارد ایران شوند و اینها نیز باید مدنظر قرار گیرد.

 

شهریاری تأکید کرد: با تمام این تفاسیر هر نوع ویروس دیگری از کرونا هم وارد ایران شود، مهمترین مسئله رعایت پروتکل‌های بهداشتی است، فاصله‌گذاری، شستن مرتب دست‌ها و... خیلی می‌توانند کمک کنند و حتی اگر واکسیناسیون هم انجام شود، مسئله‌ای که ما با آن روبه‌رو هستیم این است که پروتکل‌ها حتماً باید رعایت شوند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha