خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9770
۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۱:۱۴
تغییر رنگ بندی شهرستانها؛

کاهش سطح هشدار در برخی مناطق به معنی عادی شدن شرایط نیست/چگونه برای ثبت‌نام واکسن اقدام کنیم؟/ عادی انگاری عامل تشدید بحران می‌شود(نموادر)

کاهش سطح هشدار در برخی مناطق به معنی عادی شدن شرایط نیست/چگونه برای ثبت‌نام واکسن اقدام کنیم؟/ عادی انگاری عامل تشدید بحران می‌شود(نموادر)
در آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌ها؛ سطح هشدار در برخی مناطق کاهش یافته است، اما کارشناسان تاکید می‌کنند این تغییر رنگ‌بندی به معنی عادی شدن شرایط نیست و عادی انگاری صرفا به تشدید بحران و افزایش قابل توجه مرگ و میر منجر خواهد شد.

به گزارش اس.بی پرس، در آخرین تقسیم بندی رنگی شهرستان‌های ایران براساس میزان شیوع ویروس کرونا مشخص شده هم اکنون 198 شهرستان قرمز کرونا قرار گرفته‌اند و 157 شهرستان هم با توجه به کاهش تعداد مبتلایان و موارد بستری اکنون در محدوده رنگ نارنجی ثبت شده‌اند.

 

این درحالی است که شهرستان‌های زرد و آبی کرونایی به ترتیب در ششمین روز از اردیبهشت 1400؛ 84 و 9 مورد ثبت شده است.

 

کارشناسان بهداشت و درمان ضمن ابراز خرسندی از بهبود شرایط همه‌گیری در برخی مناطق قاطعانه تاکید کاهش سطح هشدار در برخی مناطق بسیار شکننده است و درصورتی که هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌تفاوتی داشته و به قول معروف عادی انگاری داشته باشند به سرعت شاهد تغییر وضعیت و بحرانی شدن اوضاع همه‌گیری در منطقه خواهیم بود.

 

 

افزایش مراجعه بیماران سرپایی در پایتخت

در همین حال، اگرچه براساس نقشه منتشر شده رنگ‌بندی شهرستان‌ها برخی مناطق شاهد کاهش سطح هشدار شده‌اند اما در بسیاری از کلانشهرها از جمله پایتخت همچنان نگرانی‌هایی در زمینه مدیریت پیک چهارم وجود دارد؛ به صورتی که فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران رسما اعلام کرد در شبانه روز گذشته  مراجعه‌های سرپایی به مراکز بهداشتی 3.9 درصد رشد داشته است.

 

زالی همچنین در بخش‌هایی ازسخنان خود تاکید کرد: به‌دلیلی تهاجمی‌تر بودن ویروس جهش یافته با روند افزایشی مراجعه به مراکز درمانی تعداد بیشتری از این افراد در مراکز بستری خواهند شد تاجایی که آمارها نشان می‌دهد در همین مدت یعنی 24 ساعت قبل میزان بستری در مراکز درمانی نیز 9.6 درصد افزایش را تجربه کرده است.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران همچنین اعلام کرد: بررسی‌ها و مقایسه نمودارهای موجود نشان می‌دهد تا ده روز آینده شرایط تهران به همین روال خواهد بود و لازم است تمام هموطنان باجدیت نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی دقت عمل داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی بهترین راهکار برای مدیریت اوضاع حفظ فاصله گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها بخصوص در مراکز اداری، تجاری و خدماتی است که بعضاً با توجه به محدودیت‌ها مجاز به فعالیت‌ هستند.

 

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران وسایل نقلیه عمومی در کلانشهرها بخصوص مترو یکی از مهمترین ماکن‌ها برای ایجاد چرخه آلودگی است و به همین دلیل هموطنان ضمن توجه به عدم تردد غیرضروری درسطح شهر اگر ناگزیر به استفاده از این وسایل هستند باید پروتکل‌های بهداشتی را جدا مدنظر داشته باشند.

 

 

فردا رونمایی از سامانه تزریق واکسن

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته اعلام کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده به زودی طرح ملی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در کشور آغاز می‌شود و به این منظور سامانه‌ای مخصوص ثبت‌نام افراد طراحی شده است که روز 4 شنبه هشتم اردیبهشت 1400 این سامانه رسما رونمایی خواهد شد.

 

علیرضا رئیسی در ادامه تصریح کرد: اگرچه بسیاری از اطلاعات شهروندان در سامانه‌های مربوطه وجود دارد اما برای کاهش خطا و همچنین به‌روز شدن اطلاعات لازم است هموطنان از هفته آینده با مراجعه به این سامانه 3 فاکتور مهم و مورد نیاز را ثبت و ارسال کنند تا براساس اولویت‌بندی انجام شده جهت تزریق واکسن به آنها اطلاع رسانی شود.

 

رئیس همچنین تاکید کرد: هموطنان گرامی از هفته آینده تنها لازم است با مراجعه به سامانه Salamat.gov.ir؛ نام و نام خانوادگی؛ کد ملی و شماره تلفن موبایلی که به نام خودشان باشد را ثبت کنند تا براساس جداول اولویتی تعیین شده از طریق پیامک  زمان و مکان تزریق واکسن را دریافت کنند.

 

 

498 بیمار جدید کرونایی در همدان شناسایی شد

روند صعودی مبتلایان کرونا در استان همدان همچنان پابرجاست و وضعیت سراسر استان قرمز و بحرانی است.

 

ظرفیت تخت‌های بستری بیماران کرونایی پر شده و بیمارستان‌ها با مشکل کمبود اکسیژن مواجه است.

 

دکتر محمد طاهری درباره وضعیت کرونا در استان همدان اظهار داشت: در روز گذشته 489 بیمار مبتلا به کرونا در بخش بستری و سرپایی شناسایی شده است.

 

وی تصریح کرد: تا کنون 14هزار و 381 مورد بیمار کرونایی در بخش بستری و 35 هزار و 825 بیمار در بخش سرپایی شناسایی شده است.

 

وی با بیان اینکه مرگ‌و‌میر بیماران کرونایی در پیک چهارم بیماری افزایش یافته است گفت: در شبانه روز گذشته 14 بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان از برپایی بیمارستان صحرایی در محوطه بیمارستان شهید بهشتی خبر داد و اظهار داشت: امکانات و تجهیزات بیمارستانی پاسخگوی این حجم از بیماران کرونایی نیست.

 

طاهری به وضعیت کرونا در شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: تاکنون 575 بیمار مبتلا به کرونا در بخش بستری اسدآباد، بهار 790، تویسرکان 893، رزن 629، درگزین 233، فامنین 271 و کبودراهنگ 893 بیمار شناسایی شده است.

 

وی افزود: تاکنون تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های ملایر 2 هزار و 600 نفر ، نهاوند یک هزار و 890 نفر، و همدان پنج هزار و 247 نفر گزارش شده است.

 

 

ثبت بالاترین امار فوتی‌های کرونا در موج چهارم در یزد

ابراهیم سلمانی در  یزد  اظهار داشت: از هزار و 79 نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 370 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شدند.

 

وی با اشاره به شناسایی 370 مبتلای جدید افزود: از این تعداد، 57 نفر در بیمارستان‌های استان بستری و 313 نفر در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد ادامه داد: در شبانه روز گذشته، هشت بیمار مبتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند که بالاترین امار فوت از ابتدای موج چهارم کرونا در استان به ثبت رسید.

 

 وی تصریح کرد: در حال حاضر 610 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 111 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

 

سلمانی با اشاره به این که امن‌ترین مکان خانه شخصی است؛ از همشهریان خواست از رفت و آمدهای برون و درون شهری و برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی و دورهمی‌های خانوادگی جدا خودداری کنند.

 

 

مراجعه سرپایی به مراکز درمانی استان سمنان افزایشی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: سیر مبتلایان و بستری در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، سرعت بیشتری گرفته است به‌طوری‌که در مدت 48 ساعت گذشته تعداد 93 نفر در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بستری شدند.

 

نوید دانائی افزود: متأسفانه روند ابتلا در کشور و همچنین استان سمنان سیر صعودی را طی می‌کند و این در سایه کم‌توجهی برخی از افراد و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

 

وی با بیان اینکه این روزها و شرایط بسیار حساس است؛ از مردم خواست تا به رعایت پروتکل‌ها بیش‌ازپیش توجه داشته باشند.

 

دانائی با بیان اینکه متأسفانه همچنان دور همی‌های خانوادگی و دادن افطاری در بین خانواده‌ها دیده می‌شود از مردم خواست تا از دور همی‌های و تجمعات خانوادگی پرهیز کنند.

 

وی گفت: این دور همی‌ها سبب شده تا شاهد بستری شدن‌های خانوادگی نیز باشیم و این برای مردم یک هشدار است تا از دور همی‌ها پرهیز کنند تا شاهد کاهش ابتلا باشیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به آغاز واکسیناسیون عمومی در استان سمنان از روز شنبه گفت: خوشبختانه واکسیناسیون عمومی با تزریق واکسن با افراد بالای 80 سال در استان سمنان آغاز و با سرعت مطلوبی در حال انجام است.

 

دانائی با بیان اینکه افراد بالای 80 سال در مدت چند روز گذشته برای تزریق واکسن کرونا به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان فراخوان شدند؛ ابراز امیدواری کرد تا با تأمین واکسن سرعت واکسیناسیون نیز افزایش یابد تا مردم نیز زودتر واکسینه شده و خطر ابتلا و مرگ نیز به‌طور محسوس کاهش یابد.

 

 

170 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 170 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 31 هزار و 624 نفر رسید.

 

سیدمحمد هاشمی شهری گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 231 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

 

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 82 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

 

 

آمار فوتی‌های ارومیه و سلماس رکورد زد

به غیر از دو شهر ارومیه و خوی، حال دیگر شهرها مناسب ارزیابی نمی‌شود به‌طوری که در عرض یک روز حدود چهار نفر در شهر سلماس جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته اند که آمار و ارقام نگران کننده‌ای به‌نظر می‌رسد به خصوص این که به‌دلیل همسایگی با خوی و ارومیه، ممکن است بار دیگر این شهرها را بحرانی کند.

 

پس از مدت‌ها رنگ برخی شهرهای آذربایجان‌غربی تغییر کرده و تعداد شهرهای نارنجی افزایش پیدا کرده است به این صورت که شهر اشنویه که قبلاً نارنجی بود قرمز شده اما در مقابل دو شهر پلدشت و شاهین‌دژ با بهبود شرایط خود از قرمز به نارنجی تغییر رنگ داده‌اند تا به همراه سردشت، جمع شهرهای نارنجی استان به عدد سه رسیده و تعداد شهرهای قرمز هم به عدد 14 کاهش پیدا کند و قطعاً با ادامه روند کنونی و کاهش تعداد مبتلایان و کاهش تعداد ورود مریض‌های بدحال کرونایی به بیمارستان‌ها رنگ دیگر شهرهای قرمز هم می‌تواند به نارنجی و بعد زرد تغییر کند.

 

تعداد مبتلایان به کرونا در روز یک‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه با ادامه روند کاهشی برای سومین روز پیاپی زیر هزار نفر بوده‌ و عدد 923 را ثبت کرده است تا در مجموع تعداد مبتلایان در استان به 149 هزار و 292 نفر برسد و جای امیدواری است که با ادامه کاهش مبتلایان، آمار روزانه به زیر 500 نفر و بعدها همانند روزهای عادی به زیر صد نفر برسد.

 

آمار بستری‌های روز یک‌شنبه بار دیگر نسبت به روز گذشته 9 تخت بیشتر اشغال شده تا مجموع تخت‌های بستری در آذربایجان‌غربی به یک هزار و 374  برسد که آمار بالایی بوده و مربوط به چند هفته گذشته است که آثارش در روزهای کنونی نشان داده می‌شود و از میان بستری‌های امروز، ارومیه با 93، خوی با 45 و میادوآب با 25 بستری روزانه، بیشترین آمار بستری را دارند.

 

تعداد فوتی‌های آذربایجان‌غربی بار دیگر افزایش یافته تا با احتساب 21 نفر فوتی در روز پنجم اردبیهشت‌ماه، مجموع بیماران کرونایی فوت‌شده در استان به چهار هزار و 120 نفر افزایش یابد بدین شرح که در این روز هشت نفر در ارومیه، چهار نفر در سلماس، دو نفر در پلدشت و یک نفر در هرکدام از شهرهای خوی، ماکو، بوکان، چایپاره، پیراشهر و سردشت جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند.

 

 

کرونا جان 14 نفر دیگر در استان مرکزی را گرفت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آخرین وضعیت ویروس کرونا در استان اظهار داشت: طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی در خصوص بیماری کرونا در شبانه روز گذشته 673 مورد جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

 

سیدمحمد جمالیان افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون تعداد موارد مبتلا به بیماری کرونا به 52 هزار و 781 نفر رسیده است.

 

وی خاطرنشان کرد: از میان 673 مورد مبتلای جدید 120 نفر در بیمارستان‌ها بستری و تحت مراقبت هستند.

 

جمالیان ادامه داد: درمان 553 مورد از بیماران جدیدی که شناسایی شدند به صورت سرپایی بوده است و تا زمان درمان نهایی و منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه هستند.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه طی شبانه روز گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کرونا 14 نفر در استان مرکزی فوت کردند و تعداد فوتی‌ها به هزار و 764 نفر رسیده است.

 

 

خبر خوش کرونایی برای قزوینی‌ها / آوج و البرز دوباره نارنجی شدند

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین با اشاره به آخرین رنگ‌بندی کرونایی اعلام‌شده شهرهای کشور توسط وزارت بهداشت اظهار داشت: بر مبنای ارزیابی وزارت بهداشت و درمان 2 شهرستان آوج و البرز دوباره به وضعیت نارنجی کرونایی بازگشتند و سیر صعودی بستری و فوت در آنها متوقف شده است.

 

پیمان نامدار اضافه کرد: در ضمن 4 شهرستان بزرگ و پرجمعیت قزوین، بویین زهرا، تاکستان و آبیک که مجموعاً 77 درصد جمعیت استان را در خود جای می‌دهند، در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و همچنان وضعیت کرونایی در کل استان شکننده است و امکان بازگشت مجدد شهرهای آوج و البرز به نقشه قرمز کرونایی استان وجود دارد.

 

نامدار با بیان اینکه 2 شهرستان قزوین و تاکستان کماکان بدترین وضعیت را از نظر ابتلا، بستری و فوتی کرونایی دارند، ادامه داد: بنابراین از نظر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجرای طرح جامع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونایی این شهرستان‌ها همچنان باید با شدیدترین محدودیت‌های کرونایی اداره شوند تا روند اپیدمی و همه‌گیری کرونا در آنها شیب نزولی پیدا کند.

 

وی با اشاره به تثبیت نسبی جمعیت مبتلایان و بستری‌های کرونایی طی هفته اخیر یادآور شد: بنابراین استان قزوین در حال حاضر به خاطر اجرای محدودیت‌های سخت‌گیرانه کرونایی شیب نمودار ابتلا، بستری و فوت در استان قزوین بدون افزایش نسبت هفته اخیر تقریباً وضعیت ثابت و پایداری دارد و در صورتی که اجرای محدودیت‌های یادشده استمرار یابد، شیب ابتلا و بستری کرونایی در قزوین نزولی خواهد شد.

 

 

  چه کسانی در استان قزوین امروز واکسینه می‌شوند؟   

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین با تأکید بر لزوم تداوم همراهی و همکاری مردم با ستاد کرونا برای اجرای دقیق و کامل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونایی گفت:‌ لازمه غلبه بر ویروس کرونای انگلیسی اجرای همین محدودیت‌ها و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک بهداشتی است و این کار را باید تا زمان اتمام واکسیناسیون عمومی ادامه دهیم.

 

نامدار همچنین با اشاره به آغاز واکسیناسیون گروه سنی بالای 80 سال از امروز افزود: واکسیناسیون امروز از بین سالمندان بالای 85 سال و سالمندان دارای بیماری زمینه‌ای آغاز خواهد شد و به همراه گروه سنی یادشده بیماران هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی، سرطانی، اوتیسم، پیوندی و مبتلا به نقص سیستم ایمنی از هم امروز علیه کرونا واکسینه می‌شوند.

 

 

70 درصد شهرستان‌های استان بوشهر در شرایط نارنجی قرار دارد

آمارها نشان می‌دهد در 24 ساعت گذشته 119 بیمار جدید در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند و کل بستری‌ها به 482 نفر رسیده است.

 

این گزارش خاکی است کل مبتلایان به بیماری کرونا در 14 ماه گذشته به حدود 35 هزار نفر رسیده که 34 هزار نفرشان بهبود یافته‌اند.

 

فوتی‌های کرونایی که این روزها رو به افزایش است روز گذشته 8 تن دیگر از بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر جان باختند و به یک هزار و 3 نفر رسید.

 

بر اساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران، تعداد شهرستان‌های قرمز 198 ، شهرستان‌ها با وضعیت نارنجی 157 ، شهرستان زرد 84 و 9 شهرستان هم در کشور دارای وضعیت آبی است.

 

با تغییر رنگ‌بندی‌های کرونایی در کشور شهرستان‌های با وضعیت نارنجی افزایش یافت و شهرستان‌های قرمز کرونایی به 30 درصد رسید.

 

با کاهشی شدن بستری‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 70 درصد شهرستان‌های این استان از وضعیت قرمز به نارنجی تبدیل شد و اکنون بوشهر، دیلم، دیر، کنگان، عسلویه، تنگستان و جم دارای وضعیت نارنجی و گناوه، دشتستان و جم قرمز هستند.

 

پیش بینی کارشناسان بهداشتی و درمانی این است که روند بستری‌ها و مرگ کرونایی افزایشی است و تنها راه مصون ماندن از ابتلا به کرونا استفاده از ابزار پیشگیری از جمله ماسک و شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت فاصله‌گذاری است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه اکنون 482 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 119 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که 67 نفر از آنها مثبت قطعی هستند.

 

سعید کشمیری، با بیان اینکه هم‌اکنون 55 بیمار کرونایی در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند افزود: از این تعداد در حال حاضر 23 بیمار با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

 

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعداد فوتی‌های کرونایی این استان را تاکنون یک‌هزار و 3 نفر دانست و خاطر نشان کرد: گذشت تعداد فوتی‌های کرونایی از مرز یک‌هزار نفر می‌تواند زنگ خطری برای استان باشد که بیماری همچنان در کمین است.

 

وی، با بیان اینکه هیچکس در ابتلا به بیماری کرونا در امان نیست تأکید کرد: تنها راه پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به کرونا رعایت دستورالعمل بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از دورهمی‌ها، حضور نیافتن در تجمعات و مراسم ختم و عروسی است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تأکید بر رعایت شیوه‌نامه بهداشتی برای گذر از پیک چهارم کرونا تصریح کرد: با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مراقب جان خود و اعضای خانواده و جامعه و یاری‌رسان مدافعان سلامت باشید.

 

کشمیری رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط واحدهای صنفی را ضروری دانست و بیان کرد: باید مدیران واحدهای صنفی این مهم را موردتوجه ویژه قرار دهند.

 

وی افزود: تنها راه برون‌رفت از این بحران، تغییر سبک زندگی شامل دید و بازدیدها از طریق فضای مجازی، شرکت نکردن در مراسم‌ها و استفاده از ماسک در خارج از منزل است.

 

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا را رسالت و وظیفه همه مردم دانست و خاطر نشان کرد: تمامی آحاد جامعه، استفاده از ماسک را همچنان به عنوان مهمترین اقدام برای قطع زنجیره ابتلا به ویروس کرونا بدانند و این مهم باید مورد توجه ویژه قرار گرفته شود.

 

 

72 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های هرمزگان بستری هستند

گسترش شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در هرمزگان سبب شده بیمارستان‌های استان‌ شاهد حجم زیادی از بیماران باشند و روز به روز بر تعداد مبتلایان افزوده می‌شود. 

 

این در حالی است که بیم ورود ویروس بسیار خطرناک هندی به هرمزگان، حجم نگرانی‌ها را افزایش داده و با توجه به مبادی مرزی و وجود ملوانان هند و پاکستان در آب‌های این استان خطر شیوع این نوع ویروس نیز وجود دارد. 

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص آمار بیماران کرونایی روز گذشته در استان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از ابتدای اپیدمی کرونا تا کنون حدود 228 هزار تست از مردم گرفته که بیش از 1300 تست مربوط به روز گذشته است. 

 

وی افزود: در حال حاضر 454 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های هرمزگان بستری هستند و تحت مراقبت‌های درمانی قرار دارند. 

 

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: از این تعداد 72 بیمار در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند که وضعیت 16 نفر وخیم است. 

 

وی تصریح کرد: در شبانه روز گذشته 3 فوتی جدید کرونایی شامل یک زن 51 ساله در قشم، آقای 84 ساله از میناب و آقای 89 ساله از بندرخمیر در سطح استان داشتیم که مجموع جان باختگان کرونایی به 1122 نفر رسید.

 

نوروزیان تاکید کرد: 6566 نفر نیز در قرنطینه خانگی هستند که باید به مدت 2 هفته این قرنطینه را حفظ کنند تا احتمال انتقال بیماری به سایرین از بین برود. 

 

 

روند افزایشی تعداد فوتی کرونا در استان فارس ادامه دارد

از شروع موج چهارم کرونا اغلب شهرهای کشور به رنگ قرمز درآمد و هشدارها از سوی مسئولان امر بیشتر و بیشتر شد، محدودیت‌های بیشتری اعمال شد اما گویا این موج قصد فروکش کردن ندارد چراکه همچنان خطر موج چهارم بیخ گوش مردم است.

 

در استان فارس نیز وضعیت مشابه دیگر نقاط کشور بود و اغلب شهرهای استان به رنگ قرمز و نارنجی و در وضعیت پرخطر بودند اما براساس آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان  از تاریخ 6 اردیبهشت ماه براساس نرم‌افزار ماسک رنگ‌بندی استان تغییر کرده است.

 

عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس صبح امروز در جمع خبرنگاران آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان را تشریح کرد. براساس گفته‌های وی استان فارس در 3 طیف رنگی قرمز، نارنجی و زرد قرار گرفته است.

 

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی کرونا اعلام کرد: در حال حاضر 14 شهرستان جهرم، استهبان، نی‌ریز، بختگان، آباده، شیراز، فیروزآباد، کازرون، کوهچنار،  زرقان،  خفر، فسا، لارستان و  اوز در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

به گفته قاسم‌پور 21 شهرستان یعنی شهرستان‌های داراب، زرین دشت،  گراش،  لامرد، خنج، قیروکارزین، فراشبند، کوار، سروستان، خرامه، ارسنجان، بوانات، خرمبید، مرودشت، اقلید، سپیدان، بیضا، ممسنی، رستم، سرچهان و مهر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

براساس آخرین اطلاعات و آمار مطرح شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مجموع از ابتدا تاکنون، 248 هزار و 9 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده که از این تعداد 2 هزار و 792 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

 

به گفته روح‌الله حسینی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تعداد کل بیماران بستری 346 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

 

شمار جانباختگان در استان فارس از یک ساعت در روز بیشتر است به گونه‌ای که طی چند روز اخیر می‌توان گفت متوسط هر 37 تا 40 دقیقه یک نفر جان خود را بر اثر بیماری کرونا از دست می‌دهد.

 

شرایط استان فارس به گونه‌ای است که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرده در حال حاضر فاصله زیادی را تا شرایط ایده آل داریم و هرگونه ساده‌انگاری می‌تواند فاجعه‌ساز باشد.

 

آمارهای رو به افزایش ابتلا و فوتی ناشی از کرونا نشان دهنده این است که هنوز تا عبور از پیک چهارم راه زیادی باید طی شود. به تایید کارشناسان امر موج چهارم از 4 و 5 فرردین ماه شروع شده و طبق تجربه موج‌های قبل تا 4 و 5 خرداد ادامه دارد.

 

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و شست‌وشوی مکرر دست‌ها از مهم‌ترین مواردی است که به مردم مرتب تاکید می‌شود همچنین از مردم درخواست شده از هر گونه دورهمی و افطاری دادن در ماه مبارک رمضان خودداری کنند.

 

 

کرونا مهمان ناخوانده دورهمی‌هاست آنرا دست کم نگیریم

کرونا داستان ویروسی است که بیشتر از آنچه که به آن فکر می‌کنیم به ما نزدیک است و بعضی‌ها به دام آن نیفتاده‌اند اما متاسفانه تعداد بسیاری با کرونا مواجه شدند و از وقتی آمده همه چیز را به هم ریخته و با وجود انکار قابل تامل برخی اما داغ عزیز کم به دل نگذاشته است.

 

آیا ارزش دارد به خاطر لحظه‌ای غفلت و سهل انگاری پشیمانی به جا بماند؟ آغاز داستان غم انگیز کرونا دست ما نبود ولی قطعا با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و سفت و سخت اجرا کردن آن می‌توانیم پایان دهنده این داستان خود ما باشیم.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بر اساس آخرین آمار موارد ابتلا، ترخیص و فوت کووید 19 در 22 شهرستان استان اصفهان اظهار داشت: 4582 مورد نمونه گیری انجام شد که 2082 مورد مثبت اعلام شد.

 

آرش نجیمی افزود: 376 بیمار جدید در بیمارستانهای استان بستری شدند و با ترخیص 364 بیمار تعداد مجموع بیماران بستری به 2437 مورد رسیده است.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 389 مورد بیمار بستری در بخش مراقبتهای ویژه بستری هستند، گفت: در طول شبانه روز گذشته متاسفانه 31 نفر فوت شدند که 22 فوت مثبت قطعی بودند.

 

 

 آغاز واکسن کرونا به سالمندان بالای 80 سال از روز چهارشنبه

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان همچنین در جمع اصحاب رسانه با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در استان، اظهار داشت: تا کنون 4 نوع واکسن کووید 19 وارد ایران و از جمله استان اصفهان شده است که هر یک به روش‌های مختلف ساخته شده‌اند.

 

رضا فدایی افزود: تا کنون در حدود 94 هزار نفر واکسن وارد استان اصفهان شده است که نزدیک به 60 هزار دوز آن به هم استانی‌ها تزریق شده و حدود 30 هزار دوز دیگر در حال تزریق است.

 

فدایی با بیان اینکه در آینده محموله‌های جدید واکسن کووید 19 به استان خواهد رسید، گفت: واکسن‌های وارداتی به همراه واکسن‌های تولید داخل، بخش عمده‌ای از جمعیت استان اصفهان را پوشش خواهد داد.

 

وی ادامه داد: از بهمن ماه سال گذشته تا کنون به ترتیب کادر پزشکی و بهداشتی، ساکنان مقیم خانه‌های سالمندان، آسایشگاه‌های جانبازان، مراکز نگهداری معلولان ذهنی و پاکبان‌ها واکسینه شدند.

 

فدایی تصریح کرد: از ابتدای هفته جاری گروه‌هایی از بیماران خاص تحت تزریق واکسن کووید 19 قرار گرفتند و به همین ترتیب ادامه خواهیم داد و از چهارشنبه به تدریج با سالمندان بالای 80 سال در سطح استان تماس گرفته خواهد شد و به شکل گروه‌بندی شده دعوت می‌شود به مراکزی که اعلام شده مراجعه و واکسن دریافت کنند.

 

 

دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان شفا در شهرستان بشرویه بهره برداری شد

محمد دهقانی صبح امروز در جمع خبرنگاران به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان اشاره و اظهار کرد: شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی در آخرین بروزرسانی نقشه وضعیت کرونا قرمز شد.

 

وی بیان کرد: آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) افزایش تعداد شهر‌های قرمز در خراسان جنوبی شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) (بروز رسانی 6 اردیبهشت ماه 1400) اعلام شد که بر این اساس شهرستان‌های بیرجند، فردوس ، طبس و زیرکوه به عنوان نقاط قرمز (خیلی پر خطر)،  شهرستان‌های قائنات ، سربیشه و سرایان به عنوان نقاط نارنجی (پر خطر) و  شهرستان‌های نهبندان، بشرویه، درمیان و خوسف به عنوان نقاط زرد (خطر متوسط) ثبت شدند.

 

وی تصریح کرد: بر اساس این نقشه شهرستان قائنات از قرمز به نارنجی و شهرستان‌های بشرویه و درمیان و نهبندان از وضعیت نارنجی به زرد تغییر رنگ دادند و سه شهرستان بیرجند ، فردوس و طبس در وضعیت بحرانی شیوع کرونا قرار گرفته اند، اما نحوه اجرایی محدودیت‌ها همچنان همانند شهر‌های قرمز خواهد بود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند همچنین به تزریق واکسن در استان اشاره و بیان کرد: تاکنون 6 هزار و 608 نفر از افراد گروه یک در خراسان جنوبی واکسن کرونا دریافت کردند.

 

وی افزود: از این تعداد 3هزار و 303 نفر کارکنان حوزه درمان، 547 نفر پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی، هزار و 345 نفر کارکنان بهداشت، 801 بیمار خاص، 150سالمند ساکن در خانه‌های سالمندان، 77 نفر از جانبازان، 114 پارکبان، 251 نفر از پزشکان نظام پزشکی و 20 نفر از کارکنان آرمستان‌ها هستند.

 

وی از ورود بیش از 3 هزار و 700 دوز واکسن برای تزریق به سالمندان بالای 80 سال به استان خبر داد و اظهار امیدواری کرد واکسیناسیون گروه دوم با تزریق به این افراد از فردا آغاز شود.

 

دستگاه اکسیژن ساز به مبلغ 3 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی وزارتخانه برای بهره برداری به بیمارستان شفا شهرستان بشرویه وارد شد.

 

فرماندار شهرستان بشرویه صبح امروز در بازدید از بیمارستان شفا بشرویه اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در بیمارستان فعلی در خصوص تامین اکسیژن موجود بود از نیمه دوم سال 98 برای تامین دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارستان اقدام به پیگیری کردیم.

 

علی شفیعی افزود: نبود دستگاه اکسیژن ساز در بشرویه در پیک‌های کرونا مشکلات بیشتری را به همراه داشت و ما تاکنون با حدود 100 کپسول از شهرستان های مجاور اکسیژن مورد نیاز بیمارستان را تامین می کردیم.

 

فرماندار شهرستان بشرویه بیان داشت: با پیگیری و مکاتبات اولیه که از شهرستان و استان صورت گرفت و باپیگیری جدی استاندار و ریاست دانشگاه علوم پزشکی و با مساعدت نماینده مردم بعد از یک سال و نیم تا دو سال خواسته مردم محقق شد و دستگاه اکسیژن ساز امروز به بیمارستان بشرویه تحویل شد.

 

همچنین روز گذشته نیز دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) سربیشه نیز افتتاح و آماده ارائه خدمت به مردم این شهرستان شد که برای  خرید این پروژه 18 میلیارد ریال از اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هزینه شده و مبلغ 440 میلیون ریال هم از اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و کمک خیرین سلامت شهرستان های بیرجند و سربیشه جهت آماده سازی محل نصب دستگاه اکسیژن ساز هزینه شده است.

 

این پروژه نیز باعث بهره مندی بیش از 32 هزار نفر از مردم شهرستان سربیشه که در بیمارستان بستری هستند، می شود.

 

 

تبدیل برخی شهرهای مازندران به وضعیت نارنجی کرونایی

مازندران در سیزدهمین روز مرحله چهارم پیک شیوع ویروس منحوس کرونا در وضعیت فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند قرار دارد.

 

ورود خودروهای غیربومی در شهرهای استان به دلیل وضعیت قرمز  آن همچنان ممنوع بوده و فعالیت صنوف از ابتدای ماه مبارک رمضان در سطوح دو تا چهار در این استان تعطیل است.

 

رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری در بین مردم استان به میزان بالای 80 درصد رسیده و امید آن است که با تداوم رعایت‌ها طی هفته‌های آینده شاهد بهبود وضعیت شیوع کرونا در این استان مسافرخیز باشیم.

 

متاسفانه شیوع ویروس منحوس کرونا به وضعیت شدید آن در استان، دقیقا با افزایش سفرهای نوروزی در سال جدید به وقوع پیوست و اکنون این استان دارای ورودی‌های فراوان در بستری و افزایش فوتی‌ها در مراکز درمانی است. به نوعی که رکورد فوتی در مراکز بیمارستانی استان در روز گذشته با میزان 18 فوتی ثبت شده است.

 

به گفته سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، 200 بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی استان بستری شده و در این مدت 258 بیمار بستری شده، مرخص شدند.

 

وی بیان کرد: 1084 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز بیمارستانی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان بستری که از این تعداد 214 نفر دارای علائم حاد تنفسی بوده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

 

از دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز خبر رسیده که رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در بابل به سمت افزایشی است و در عین حتال 49 بیمار جدید در مراکز بیمارستانی و درمانی زیرپوشش دانشگاه پذیرش و 271 نفر در مجموع در این مراکز بستری هستند و 49 بهبود یافته از بیمارستان‌های بابل مرخص ولی 51 مریض بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی بابل بستری هستند.

 

 

وضعیت کرونایی اردبیل نارنجی شد

رئیس اتاق اصناف اردبیل صبح امروز در جلسه ستاد کرونای شهرستان با حضور فرماندار، مدیران دستگاه‌های اجرایی و رئیس اتاق اصناف اردبیل  با اشاره به الزام اصناف به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونایی اظهار داشت: اصناف گروه 2 مشاغل که از امروز فعالیت خود را آغاز خواهند کرد به نحو مطلوبی موازین بهداشتی را رعایت کنند تا مجددا شاهد وضعیت قرمز در اردبیل نباشیم.

 

مهدی اشجع با اظهار امیدواری افزود:  با رعایت کامل اصناف و شهروندان فهیم اردبیل در آینده‌ای نزدیک شاهد وضعیت آبی باشیم، اما مشاغل 3 و 4 همچنان با محدودیت مواجه هستند و رستوران و فست فوودها فقط به صورت بیرون بر می‌توانند فعالیت داشته باشند و فعالیت قهوه خانه ها همچنان ممنوع است. 

 

رئیس اتاق اصناف اردبیل همکاری همه جانبه و ایثارگرانه اصناف، اتحادیه‌ها و هیات امنای پاساژها در همراهی داوطلبانه و همکاری مطلوب را یادآور شده و تصریح کرد: علی رغم فشارهای شدید اقتصادی اعضای فهیم اتحادیه‌ها، پاساژها و اصناف با اولین فراخوان محل کسب خود را تعطیل کردند که نشان از اهمیت و احساس مسئولیت این عزیزان در مبارزه با ویروس کرونا است.

 

اشجع در پایان ضمن قدردانی از کسبه و بازاریان که از این آزمون سخت سربلند بیرون آمدند، گفت: نظارت های بهداشتی با قوت و حساسیت ویژه ای ادامه خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام /

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha