خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9870
۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۵:۱۵
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری استان؛

بزرگترین مناطق انرژی‌های تجدیدپذیر کشور در شمال سیستان و بلوچستان

بزرگترین مناطق انرژی‌های تجدیدپذیر کشور در شمال سیستان و بلوچستان
بزرگترین مناطق انرژی‌های تجدیدپذیر کشور در سطح ۲۰ هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان با ظرفیت تولید حدود ۱۵۰۰ مگاوات برق در مناطق رامشار، میل نادر و گراغه ایجاد شده است.

به گزارش اس.بی پرس، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: برای انرژی های پاک استان سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد و با توجه به پتانسیل کم‌نظیر سیستان در بهره‌مندی از انرژی‌های بادی و خورشیدی برای تسریع و تسهیل در سرمایه‌گذاری و ایجاد بسترهای لازم، ایجاد محدوده‌های دارای ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در دستور کار قرار گرفت.

 

ماندانا زنگنه افزود: این تصمیم در سه منطقه شاخص از لحاظ پتانسل بالای باد و تابش خورشید عملیاتی شد و در نهایت سال کذشته بزرگترین مناطق انرژی‌های تجدیدپذیر کشور در سطح 20 هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان در مناطق "رامشار، میل نادر و گراغه"با ظرفیت تولید حدود 1500 مگاوات برق ایجاد شد.

 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان افزود: شروع عملیات احداث منطقه ویژه اقتصادی "رامشار" بعد ١٢ سال، راه اندازی مجدد و احیای کارخانه آرد سیستان، کشتارگاه طیور سیستان، کارخانه شیر زهک، تاسیسات گاز مایع شهرستان نیمروز و اخذ مجوز از تهران برای احداث یک واحد دیگر تاسیسات گاز مایع در شهرستان هامون، تصویب مرز گمشاد به عنوان مرز رسمی در کار ویژه مرزهای کشور، انعقاد تفاهم‌نامه با افغانستان برای احداث پل دوم ابریشم بعد از سالیان سال پیگیری و افزایش سهمیه آرد منطقه سیستان بعد از 10 سال را هم می‌توان از جمله مهمترین  اقدامات اقتصادی انجام شده در حوزه شمال استان برشمرد.
 

وی گفت: با توجه به طرح‌های اقتصادی در دست اقدام سیستان و بلوچستان و وجود پتانسیل‌های کشف شده‌ای چون معادن مس، می‌توان گفت آینده روشن اقتصادی پیش روی تمام نقاط استان است و منطقه سیستان هم در آن سهیم خواهد بود.

 

ماندانا زنگنه با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری سال گذشته در مجموع 10 هزار و 130 طرح سرمایه‌گذاری شاخص با صرف بیش از  55 هزار و 722 میلیارد ریال در استان اجرا شد افزود : اجرای این طرح ها برای حداقل 23 هزار و 298 نفر اشتغال مستقیم به همراه داشته است.

 

وی با اشاره به اینکه حوزه روستایی و عشایری هم استان سال قبل شاهد اجرای طرح‌های مختلفی بود ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در این حوزه پرداخت تسهیلات در قالب حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری بود.

 

ماندانا زنگنه افزود: در این راستا 6 هزار و 500 میلیون ریال به استان ابلاغ شد و تمامی این اعتبار به استان اختصاص یافت و از این مبلغ بیش از  5 هزار و 900 میلیون ریال به 9 هزار و 307 طرح پرداخت شد که اشتغالی به میزان 15 هزار و 208 نفر در برداشت و موجب شد تا سیستان و بلوچستان از این نظر رتبه سوم کشور را به دست آورد. 

 

زنگنه با تاکید بر اینکه یکی از پتانسیل‌های ناب سیستان و بلوچستان معادن آن است افزود:  در این حوزه سال گذشته 299 درخواست صدور پروانه اکتشاف به ثبت رسید که نسبت به سال 98 بالغ بر 17 درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: در بخش پروانه اکتشافات هم سهم سال گذشته 80 پروانه بود که نسبت به سال 98 رشد 30 درصدی  داشته است و در کنار آنها 9 گواهی کشف با تناژ ذخیره قطعی 33 هزار و 276 هزار تن صادر شد.

 

ماندانا زنگنه ادامه داد: در این بخش هم نسبت به سال 98 نزدیک به 124 درصد رشد را شاهد هستیم که هزینه عملیاتی 320 میلیارد ریالی را هم در بر خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha