خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9902
۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۳:۱۵
نماز باران رحمت الهی را جاری ساخت

مسئولان نگذارند مردم برای پس از باران هم دست به دعا شوند

مسئولان نگذارند مردم برای پس از باران هم دست به دعا شوند
بارش رحمت الهی بعد از ماه‌ها نگرانی مردم، در سیستان و بلوچستان فرود آمد تا دعای نمازگزاران هفته گذشته اجابت شده باشد و دیگر نه نیازی به حضور مردان دیپلماسی در میدان عمل باشد نه نیازی به تدبیرهای پرخرج دولتمردان!

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، در حالی تمام بارش‌های زمستان ۱۳۹۹ در سیستان و بلوچستان به ۰٫۴ میلی‌متر رسید که هیچ‌گاه در ۵۰ سال اخیر وضعیت بارش‌های استان این‌قدر بغرنج نشده بود. از ابتدای سال زراعی یعنی مهرماه تا اواخر فروردین 1400 نیز تنها ۵٫۲ میلی‌متر باران در استان بارید که کم بارش ترین پاییز و زمستان استان در ۵۰ سال اخیر به شمار می‌رود.

مردم ولایتمدار سیستان به دنبال کمبود بارش و منابع آبی بنا بر سنتی که از زمان انبیاء الهی در مواقع خشک‌سالی مرسوم بوده است، هفته گذشته با حضور در بستر خشکیده تالاب بین‌المللی هامون برای طلب باران در برابر معبود خویش سر تعظیم فرود آوردند.

نماز باران به امامت حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل اقامه شد.

 

نزول رحمت الهی از جمعه

بارش‌های بهاری از جمعه در 81 ایستگاه هواشناسی و باران‌سنجی استان ثبت و رفته‌رفته برشدت بارش‌های همرفتی در نقاط مختلف استان افزوده شد.

بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی فعالیت سامانه همرفتی فعال در استان سیستان و بلوچستان همچنان تا روز چهارشنبه در اکثر نقاط استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

بر اساس پیش‌بینی‌ها شدت بارش‌های طوری است که احتمال وقوع آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی زیاد است.

البته که بارش‌های این سامانه نمی‌تواند کم‌بارشی انباشته استان را برطرف کند، چراکه هم بارش‌ها از نوع رگباری بود و هم پراکندگی آن‌ها زیاد بود به‌طوری‌که در جریان فعالیت این سامانه در برخی نقاط استان هیچ بارشی دریافت نشده است.

 

نه مذاکره مردان دیپلماسی به‌جایی رسید نه تدبیر دولت‌مردان

درباره دریافت حق آبه و مذاکره با دولت افغانستان ماه‌ها یادداشت‌ها و گزارش‌های متعددی منتشر کردیم و از مردان دیپلماسی خواستیم، حالا که مرد میدان حاج قاسم را شهید کرده‌اند شما وارد میدان شوید و برای این مردم رنج‌کشیده که زندگی‌شان به آب، کشاورزی و دامداری گره‌خورده است، آبرو خرج کنید.

آبرویی که خرج نشد، هیچ! میلیاردها تومان بودجه‌ای که صرف طرح‌های مختلف و البته شکست‌خورده در حوزه کشاورزی استان و منطقه سیستان شده بود، به‌گونه‌ای هدر رفت.

 

 

مسئولان نگذارند مردم برای پس از باران هم دست به دعا شوند

طی این مدت وزش تندبادهای شدید لحظه‌ای، برخورد صاعقه و بارش‌های شدید منجر به وارد شدن خسارت به برخی بخش‌های زیرساختی و کشاورزی در سطح استان شده است.

توصیه می‌شود مسئولان اجرایی استان اقدامات پیشگیرانه برای کاهش اثرات مخرب این سامانه را در دستور کار قرار دهند.

آب‌گرفتگی‌های سابقه‌دار در برخی از نقاط استان ازجمله شهر زابل بالاخره زمانی باید به تاریخ بپیوندند و مسئولان شهری برای ساعت‌های بعد از بارنگی برنامه‌ریزی داشته باشند.

مسئولان استان نباید بگذارند مردم برای اتفاقات بعد از بارش باران که برای آن دست به دعا شدند، دوباره به درگاه خدا دست نیاز بلند کنند، بالاخره شما هم مسئولیتی پذیرفته‌اید و سال‌ها است بابت آن حقوق چشمگیری هم دریافت می‌کنید، این‌طور نیست؟

 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha