خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9909
۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۰:۱۱
استاندار:

رفع معضل بی‌سوادی سیستان و بلوچستان نیازمند عزم همگانی است

 رفع معضل بی‌سوادی سیستان و بلوچستان نیازمند عزم همگانی است
موهبتی گفت: تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌های هم سو با آموزش و پرورش باید برای رفع معضل بی‌سوادی در جامعه همکاری و مشارکت داشته باشند.

به گزارش اس.بی پرس، احمدعلی موهبتی  در شورای پشتیبانی سواد آموزی سیستان و بلوچستان اظهارداشت: در دورانی زندگی می کنیم که ناتوانی در کارکردن با کامپیوتر و ندانستن یک زبان دیگر از شاخصه‌های بی سوادی محسوب می شود.

 

او  افزود: ما نیز نباید از دنیا عقب بمانیم و باید بر روی گروه سنی زیر ۶۰ سال که توانایی فعالیت در اجتماع و اقتصاد را دارند زمینه سوادآموزی را فراهم کنیم.

 

استاندار سیستان و بلوچستان حل معضل بی سوادی را نیازمند داشتن یک برنامه عملیاتی دقیق و مشخص دانست و گفت: باید در این زمینه از ظرفیت فرمانداران، بخشداران، دهیاران استفاده کرد تا جمعیت بی سواد موجود به فرایند سوادآموزی جذب شوند.

 

او  با گرامیداشت هفته معلم بیان کرد: تجلیل از معلمان فقط به شکل مادی نیست بلکه بهترین تجلیل از این قشر ارتقای شأن و جایگاه آنان در جامعه است به طوری که بهترین و شایسته ترین افراد جامعه تمایل داشته باشند معلم شوند.

 

استاندار سیستان و بلوچستان به برگزاری حضوری امتحانات نهایی پایه دوازدهم اشاره و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه آموزش در طول سال تحصیلی جاری به صورت مجازی بوده است باید مراقب بود تا امتحانات حضوری برای دانش آموزان مشکل ایجاد نکند.

 

او  با اشاره به برگزاری مجازی امتحانات گفت: از آنجایی که معلمان در دوران کرونا دو برابر بیشتر از سال های گذشته برای آموزش وقت گذاشتند باید برای جلوگیری از هدر رفت زحمات آنان در برگزاری امتحانات مجازی مراقبت جدی همراه با ابلاغیه های سختگیرانه وجود داشته باشد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ درحالی رو به پایان است که معلمان پرتلاش استان در تمام این مدت با تلاش های شبانه روزی خود زمینه دسترسی دانش آموزان به آموزش را فراهم کردند.

 

حمیدرضا رخشانی افزود: با وجود شیوع ویروس کرونا و مجازی بودن آموزش ها در طول سال تحصیلی براساس دستورالعمل سراسری مجبور به برگزاری حضوری امتحانات نهایی پایه دوازدهم هستیم.

 

او با بیان اینکه امتحانات داخلی و نهایی پایه دوازدهم از ۱۸ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد برگزار می شود، گفت: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از ازدیاد جمعیت تعداد حوزه های امتحانات نهایی به از ۱۵۸ مورد به ۲۲۰ مورد در سال جاری افزایش یافته است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ادامه داد: دانش آموزان رشته های ریاضی و تجربی در یک روز و دانش آموزان رشته‌های انسانی و علوم معارف نیز در یک روز دیگر امتحان خواهند داد.

 

او  بیان کرد: در تمامی حوزه های امتحانی اقلام بهداشتی، تب سنج و راکد الکترونیک بازرسی وجود دارد تا دانش آموزان بدون نگرانی در جلسه آزمون حاضر شوند.

 

رخشانی با اشاره به اهمیت افزایش مدارس شبانه روزی در سیستان و بلوچستان گفت: ساخت مدارس شبانه روزی در مناطق صعب العبور استان که امکان تردد دانش آموزان وجود ندارد تاثیر زیادی در نگهداشت جمعیت دانش آموزی و جذب تارکان از تحصیل دارد.

 

او تصریح کرد: با افزایش تعداد مدارس شبانه روزی و اجرای طرح روستا مرکزی نرخ نگه‌داشت دانش آموزان استان از ۳۴ درصد به ۴۲.۷۵ درصد افزایش یافته است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان درخواست ساخت هفت مدرسه شبانه روزی در مناطق صعب العبور در شهرستان های راسک، سرباز، هامون و قصرقند را مطرح کرد و گفت: ۹۲ مدرسه شبانه روزی در کل استان توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در دست ساخت است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha

اخبار