خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9949
۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۷:۵۸
مردم از کسانی که تشنه‌ی توجه هستند، بیزارند

ماهیگیری از حوض دیگران/ ربایش عملکرد دیگران، عملی ناپسند است، متوقفش کنید

ماهیگیری از حوض دیگران/ ربایش عملکرد دیگران، عملی ناپسند است، متوقفش کنید
بلیه‌ای که اخیراً در کشور بلکه در استان ما سیستان و بلوچستان و بالأخص در فضای مجازی، به شکلی چندش‌آور مشاهده می‌شود، ماهیگیری از حوض دیگران یا ربایش عملکرد و دستاوردهای دیگران است.

اس.بی پرس ـ عباس نورزایی: در تعریف، کار تیمی، شیوه‌ی مشخصی از کار کردن است که می‌کوشد از مجموع توانمندی‌ها، مهارت‌ها و انرژی افراد،‌ بیش‌ترین بهره را کسب کند.

از نگاهی دیگر خیلی از فعالیت‌ها، منفک و تک اتفاق نمی‌افتد بلکه حاصل و نتیجه‌ی مجموعه‌ای از عملیات و مراحل لازم برای رسیدن به یک هدف مشخص است. در این صورت به آن فرآیند گفته می‌شود و بنابراین هم در کار تیمی، هم در طی یک فرآیند، افراد متعددی از صاحبان تخصص، نفوذ، قلم، بیان و قدرت در آن سهیم هستند.

یکی از بلیه‌هایی که اخیراً در کشور بلکه در استان ما سیستان و بلوچستان و بالأخص در فضای مجازی، به شکلی چندش‌آور مشاهده می‌شود، ماهیگیری از حوض دیگران یا ربایش عملکرد و دستاوردهای دیگران است.

به‌طور مثال طرح یا ایده‌ای طی یک دهه توسط اقشار مختلفی از آحاد جامعه طرح، پردازش، اعلان، پیگیری، دفاع و تکمیل‌شده است.

در این فرآیند، افرادی آغازگر بوده‌اند و هرکدام خشتی بر آن نهاده‌اند و شاید امروز نیستند و رسانه‌ای نیز در اختیار ندارند.

اینک افرادی که بوق دارند، بعدازاینکه به نتایج فلق گونه رسیده‌اند یعنی هنوز آفتاب آن نتابیده، همه‌ی آن تاریخ را به خود نسبت داده، خود را امیرکبیر جلوه می‌دهند.
البته گاه این افراد، شخصیت‌های سیاسی هستند که رسانه‌هایشان را فرصت دیدار یا کنترل ندارند، درعین‌حال خود چنین دیدگاه و منظوری ندارند و گاه خود آن‌ها به یک بیماری خودبزرگ‌کنی مبتلا شده‌اند که خود نیز از آن غافل‌اند.

در این پدیده، باید بگویم که مردم از کسانی که تشنه‌ی توجه هستند، بیزارند. رفتار دوستانه و باملاحظه، همه‌ی آن چیزی است که برای غلبه بر دیگران نیاز دارید. وقتی به شیوه‌ی دوستانه و با اعتمادبه‌نفس و مختصر و مفید صحبت می‌کنید، دیگران خیلی بیش‌تر متوجه شما هستند و به سمت شما کشیده می‌شوند تا وقتی تلاش می‌کنید به آن‌ها نشان دهید که آدم مهمی هستید.

مردم سریعاً متوجه رفتارها و برخورد شما می‌شوند. آن‌ها بیش‌تر جذب شخصیت واقعی شما می‌شوند تا آن‌کسی که سعی دارید جلوه کنید.

به قول سیستانی‌ها: بادی که سریع بیاید، سریع هم می‌رود.

آشنایی با اشخاص مهم و معروف عالی است، اما اگر از هر گفت‌وگویی به‌عنوان فرصتی برای نام بردن از آن‌ها استفاده کنید، متأسفانه متظاهر و بی‌فکر جلوه می‌کنید. 

بنابراین توصیه می‌شود شخصیت‌های سیاسی، اجرایی و مذهبی ما بر دوربین‌ها، نوشته‌ها و مدیاهای صفحات مجازی خودکنترل داشته باشند و از پمپاژ اخبار لحظه‌ای حرکات و سکنات روزمره‌ی خود پرهیز کنند؛ همه‌ی کارهایی که جزئی از یک کار تیمی یا فرآیند بوده، به خود نسبت ندهند و مالکیت معنوی دیگران را نیز از بُعد اخلاق حرفه‌ای مراعات کنند.


به قول نظامی گنجوی:

آب ار چه همه زلال خیزد/از خوردن پر ملال خیزد
کم گوی و گزیده گوی چون دُر/تا ز اندک تو جهان شود پًر


 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha