خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9980
۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۴:۲۶
استاندار؛

تجارت و ترانزیت از مهمترین مزیت‌های سیستان و بلوچستان است

تجارت و ترانزیت از مهمترین مزیت‌های سیستان و بلوچستان است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تجارت و ترانزیت از مهمترین مزیت‌های استان است و تصویب منطقه آزاد سیستان در کنار منطقه آزاد چابهار توسعه این منطقه را شتاب می‌دهد.

به گزارش اس.بی پرس، احمدعلی موهبتی شامگاه یکشنبه در نشست شورای اداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: منطقه آزاد سیستان و منطقه آزاد چابهار دو بال پرواز در استانی که تجارت و ترانزیت از مهمترین مولفه‌های توسعه آن است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: منطقه آزاد سیستان با همراهی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مطالبه‌گری مردم و رسانه‌ها و کمک‌های مسئولان به تصویب رسید که این امر به توسعه سیستان و بلوچستان کمک خواهد کرد. با همراهی و همدلی میان مردم و مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می‌توان به راحتی بسیاری از کارهای عقب مانده سیستان و بلوچستان را به سرعت انجام داد.

 

وی ادامه داد: منطقه آزاد چابهار پس از 25 سال با اقدامات دولت از 14 هزار هکتار به 28 هزار هکتار افزایش یافت همچنین این منطقه دارای مرز زمینی، دریایی و هوایی با ساخت فرودگاه چابهار خواهد شد که این امر به توسعه سیستان و بلوچستان کمک بسیار خوبی خواهد کرد.

 

موهبتی اظهارداشت: دولت توانست در چند سال اخیر با اقدامات مثبتی که انجام داد دو کلید واژه تنگه احد ویژه منطقه سیستان و گنج پنهان ویژه سواحل مکران را که رهبر معظم انقلاب به خوبی به آنها اشاره کردند را به فعلیت برساند. با اقدامات دولت بندر شهید بهشتی چابهار هم اینک به استاندارهای لازم رسیده و ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر از 900 هزار تن به بیش‌از چهار میلیون تن رسیده است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 13.5 درصد از بزرگراه‌های کشور در سال گذشته توسط دولت در این استان ساخته شده که این میزان ساخت بزرگراه در گذشته سابقه نداشته است. همچنین ساخت 200 کیلومتر بزرگراه در سیستان و بلوچستان امسال هدف‌گذاری شده که با توجه به اعتبارات اختصاص یافته می‌توان به 250 کیلومتر بزرگراه رسید.

 

وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان در بودجه 1400 رتبه نخست اعتبارات بودجه در سطح کشور را دارد که این مسئله به توسعه و پیشرفت این استان کمک شایانی خواهد کرد. با توجه به اینکه آخرین مهلت جذب اعتبارات سال 99 تا پایان اردیبهشت‌ماه است چنانچه دستگاهی نتواند این اعتبارات را جذب کند به یک دستگاه دیگر واگذار می‌شود بنابراین مدیران باید تلاش خودشان را برای جذب اعتبارات پارسال انجام دهند.

 

موهبتی گفت: راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی "ریمدان و پیشین که پس از سال‌ها بلاتکلیفی در دولت تدبیر و امید به سرانجام رسیده برای توسعه این استان بسیار مهم است. همچنین طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی پس از سالیان بلاتکلیفی در چند سال اخیر به سرانجام رسیده است. 19 درصد از استخدامی های وزارت آموزش و پرورش متعلق به سیستان و بلوچستان بوده که این امر در ارتقای شاخص‌های آموزشی استان نقش بسیار مهمی دارد. 

 

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: مجموع داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا استان 21 هزار و 116 نفر بوده که نسبت به دوره قبل 14.6 درصد رشد داشته و از این تعداد 86.6 درصد مرد و 13.4 درصد زن هستند.

 

ابوذر کوثری با قدردانی از تمامی دست‌اندرکاران ستاد انتخابات شهرستان‌ها، فرمانداری‌ها، هیات نظارت، هیات اجرایی، مراجع ذی‌صلاح و داوطلبانی که در این انتخابات مشارکت کرده‌اند، گفت: از مهمترین ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران انتخابات است و تمامی بخش‌های این ساختار سیاسی مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم در  انتخابات تعیین می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت چهار اصل مهم در برگزاری این انتخابات است که قبل از شروع دستور کار برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم در این مورد اندیشیده شده، تصریح کرد: بعد از شروع دستور انتخابات در 24 شهرستان و 59 بخش در مجموع 83 هیات اجرایی در سراسر استان تشکیل شد.

 

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان وبلوچستان گفت: کل ثبت‌نام‌کننده‌های سیستان و بلوچستان در شوراهای شهر یک هزار و 530 نفر بوده که نسبت به دوره قبل 17 درصد افزایش داشته و به طور متوسط برای هر کرسی شورای شهر 5.5 دهم درصد ثبت‌نام کننده داشتیم که در مجموع 271 نفر برای کرسی های اصلی و 167 نفر نیز علی‌البدل هستند.

 

کوثری با اشاره به اینکه مجموع بانوان ثبت‌نام شده در شورای شهر 156 نفر بوده که نسبت به دوره قبل 15 درصد افزایش داشته، اظهار اشت: در انتخابات شورای شهر 10 درصد مجموع ثبت‌نام‌کننده‌‎ها بانوان بودند و شهر زاهدان با 28 نفر برای هر کرسی شورای شهر بالاترین تعداد داوطلبان را در سیستان و بلوچستان دارد.

 

وی با اشاره به اینکه در شوراهای روستایی مجموع ثبت‌نام‌کننده‌ها 19 هزار و 586 نفر بوده، بیان کرد: نام نویسی در این بخش نیز 14.5 درصد افزایش داشته است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha