خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9998
۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۵:۳۸
امام جمعه زاهدان:

معلمی جلوه‌ای از عشق و عبادت است

معلمی جلوه‌ای از عشق و عبادت است
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: معلمی حرفه و کسب و کار نیست بلکه عشق و عبادت است و اگر معلم این عشق را داشته و نگاهش خدمت به خلق باشد از همه هستی خود خواهد گذشت.

به گزارش اس.بی پرس، آیت‌الله مصطفی محامی صبح امروز در نشست صمیمی با اساتید حوزه و دانشگاه و معلمان با تبریک هفته معلم و تقدیر و تشکر از زحمات این قشر پرتلاش، اظهار داشت: تقدیر و تشکر از معلمان و اساتید تنها نباید منحصر به یک هفته باشد و باید در طول سال آن هم به صورت عملی زحماتشان را ارج نهیم.

 

امام جمعه زاهدان افزود: سخن امام خمینی(ره) که فرمودند "معلمی شغل انبیاست" برای معلمان یک مدال افتخار است و معلمی از جهات مختلف شرافت دارد. موضوع کار معلمان علم آموزی است و علم، نورانیت، روشنایی و روشنگری است و مخاطب آنها نیز  قلب، دل، فکر و جان شاگردان است و اینها گنجینه‌های ارزشمندی است که در اختیار اساتید قرار گرفته و باید دید با اینها چه می‌کنند. خروجی کار معلمان و اساتید، تربیت انسان، جامعه و پاسخگویی به نیازهای جامعه بوده و اینها جهات مختلف شرافت کار معلمی است.

 

وی تصریح کرد: شرافت شخصیت خود معلمان و اساتید از همه مهمتر است به نحوی که اگر معلم و استاد دارای یک شخصیت شریف، دانش بالا، بینش روشن و نیت پاک و خالص باشد همه شرافت‌ها در آن ضرب می‌شود و ضریب می‌گیرد و در صورتی که از این حیث ضعیف باشد همه در عدد صفر ضرب خواهد شد.

 

آیت‌الله محامی ادامه داد: معلمی حرفه و کسب و کار نیست بلکه عشق و عبادت است و اگر معلم این عشق را داشته و نگاهش خدمت به خلق باشد از همه هستی خود خواهد گذشت و در این جهت تلاش می‌کند. اساتید و معلمان روشنگری و هدایتگری کرده و پیشوای یک جامعه هستند و سخن، فکر و اخلاق آن در شاگردان تاثیرگذار است.

 

وی با اشاره به حدیث "مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْیَبْدَأْ بِتَعْلِیمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِیمِ غَیْرِهِ وَ لْیَکُنْ تَأْدِیبُهُ بِسِیرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِیبِهِ بِلِسَانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفْسِهِ وَ مُؤَدِّبُهَا أَحَقُّ بِالْإِجْلَالِ مِنْ مُعَلِّمِ النَّاسِ وَ مُؤَدِّبِهِمْ" از امام علی (ع) خاطرنشان کرد: کسی که خود را در جایگاه پیشوایی مردم قرار می‌دهد و می‌خواهد جمعی از مردم را هدایت و راهبری و به راه الهی دعوت کند باید ابتدا به خود پرداخته و آموزش ببیند.

 

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: قبل از اینکه بخواهید با حرف دیگران را ادب و به راه خدا دعوت کنید باید با سیره و روش خود اینکار را انجام دهید زیرا اگر انسان خودساخته، برخورد، منش، سیر و سلوک او در جامعه تاثیرگذار و هدایتگر است. کسی که به پیش نیاز توجه کرده و روی خود کار کرده باشد نسبت به کسی که روی خود کار نکرده و می‌خواهد دیگران را آموزش دهد قابل تکریم‌تر است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha