خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 9999
۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۵:۴۵

ویدئو: نگاهی به عملکرد منطقه آزاد چابهار/ آیا چابهار الگوی مناسبی برای منطقه آزاد سیستان است؟

ویدئو: نگاهی به عملکرد منطقه آزاد چابهار/ آیا چابهار الگوی مناسبی برای منطقه آزاد سیستان است؟
عملکرد منطقه آزاد چابهار به گواه بسیاری ناموفق بوده اما مسئولان سیستان و بلوچستان و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تمایل دارند این عملکرد الگوی تشکیل منطقه آزاد سیستان شود.

به گزارش اس.بی پرس، چندی پیش مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از رفت و برگشت‌های مکرر بین مجلس و شورای نگهبان، طرح تشکیل منطقه آزاد سیستان را تصویب کرد؛ بسیاری کارشناسان عملکرد مناطق آزاد را ناموفق می‌دانند و آن را خسارت نامیده‌اند؛ با این حال تشکیل منطقه آزاد سیستان با توجه به اینکه مردم منطقه سیستان شامل پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز دی پی سال‌ها خشکسالی از نظر معیشتی در  شرایط بحرانی به سر می‌برند، به نقطه امیدی برای مردم تبدیل شده تا شاید تا حدودی از بحران خارج شوند.

 

استاندار سیستان و بلوچستان و مسئولان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تاکید دارند "عملکرد منطقه آزاد چابهار موفق بوده و می‌تواند الگویی خوب برای تشکیل مناطق آزاد جدید به ویژه منطقه آزاد سیستان باشد".

 

اینکه عملکرد منطقه آزاد چابهار چقدر موفق بوده و چقدر قابل الگوبرداری است جای بحث و برررسی دارد؛ سکینه اشرفی معاون اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان در دولت یازدهم می‌گوید: "ناتوانی منطقه آزاد چابهار باید عبرت گرفته شود و در تدوین اساسنامه سازمان توسعه مکران لحاظ شود".

 

منطقه آزاد چابهار در این 28 سال از عمرش به گواه بسیاری از جمله نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی و امام جمعه چابهار به جای اینکه یار توسعه باشد، بار توسعه شده و تبعیض و حاشیه‌نشینی سرسام‌آور را رقم زده است.

 

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در دفاع از مجموعه‌اش می‌گوید: "دلیل توسعه نیافتگی مناطق اطراف منطقه آزاد چابهار، نبود مشوق‌های اقتصادی و طرح پایدار شهری است که با طرح توسعه منطقه آزاد چابهار برطرف می‌شود". با این حال بعد از یک سال از تصویب طرح توسعه و الحاق شهر چابهار به منطقه آزاد هنوز هیچ اقدام جدی برای توسعه و محرومیت‌زدایی از شهر انجام نشده است.

 


download

منبع : tasnimnews.com

نظرات شما

capcha